X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53999
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne zabawy. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Grupa 4 latki
Cele główne:
• Integracja grupy rówieśniczej oraz rodziców i dzieci.
• Kształtowanie umiejętności współdziałania w parach i w grupie.
• Wzmacnianie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem.
• Rozwijanie dużej i małej motoryki, koordynacji ruchowej oraz poczucia rytmu
u 4-latków
Cele operacyjne (dziecko):
• Współdziała z rodzicem i rówieśnikami podczas zabaw ruchowych.
• Reaguje na sygnały dźwiękowe i polecenia nauczyciela.
• Czerpie radość ze wspólnej aktywności z rodzicem w przestrzeni przedszkolnej.
• Prezentuje na forum swoje umiejętności i wiedzę.
• Doskonali umiejętność występowania przed publicznością.

Przebieg:
1. Piosenka na powitanie „Przedszkole wita dzieci”

Dzieci stoją w półkolu, śpiewają piosenkę ilustrując jej treść ruchem.

2. Tańce do muzyki, zabawy ruchowe
Dzieci naśladują ruchem zachowanie zwierząt.

3. Gra na instrumentach do piosenki „Wiosenna pogoda”
Dzieci siadają w półkolu, podzieleni na cztery grupy, każda grupa otrzymuje inny instrument: trójkąty, marakasy, janczary, tarki. Zadaniem dzieci jest gra na instrumencie w odpowiednim wersie piosenki.
4. Rozmowa kierowana na temat obecnej pory roku i pogody
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące obecnej pory roku.
Jaką mamy porę roku?
Jaka była wcześniej?
Jaka będzie za chwilę?
Po czym można poznać, że jest wiosna? Wymień pierwsze oznaki wiosny.
Jak zachowują się zwierzęta wiosną (niedźwiedzie, jeże, sarny, owady)?
Jaką mamy pogodę wiosną?
Jak ubieramy się wiosną?

5. Taniec z misiem

Każde dziecko zabiera swojego misia i ustawia się w rozsypce na dywanie. Dzieci śpiewają piosenkę i naśladują ruchem jej słowa.

6. Zabawy matematyczne

Każde dziecko dostaje tackę z naklejonym kwiatkiem oraz 10 pszczółek.
Zadaniem dziecka jest ułożyć podaną liczbę pszczółek na kwiatku.

7. Zagadki słuchowe

Na dywanie rozłożone są liczby od 1 do 10.
Nauczyciel gra na bębenku. Dzieci zamykają oczy i liczą w myślach uderzenia w bębenek. Ich zadaniem jest wskazać cyfrę odpowiadającą liczbie uderzeń.

8. Losujemy obrazek – dzielenie wyrazów na sylaby

Uczestnicy podają sobie koszyczek i losują z niego po jednym obrazku. Zadaniem dzieci jest nazwać obrazek i podzielić go na sylaby.

9. Masażyk relaksacyjny (Metoda W. Sherborne)
Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy

Uczestnicy dobierają się w pary rodzic-dziecko. Wszyscy tworzą duże koło i siadają na podłodze. Najpierw rodzic wykonuje masaż na plecach dziecka do wiersza „ Idzie panie, wieje wietrzyk”. Następnie rodzic zamienia się miejscem z dzieckiem, które to wykonuje masaż na jego plecach do wiersza „Tu płynie rzeczka”.

10. Balonowa niespadajka

Każda para rodzic-dziecko otrzymuje jeden nadmuchany balon oraz pisaki. Ich zadaniem jest narysowanie na balonie wesołej, radosnej minki/emotikony.
Następnie pary stają w niedalekich odległościach od siebie. Kolejnym zadaniem jest rzucanie balonu do siebie w parach tak aby nie spadł.

11. Wiosenna łąka
Każda para rodzic-dziecko otrzymuje arkusz papieru A3, pisaki, nożyczki, farbę, pędzel oraz kolorowe kartki, klej. Zadaniem rodziców i dzieci jest wspólne stworzenie kwiatów i motyli. Mogą to zrobić poprzez odbijanie dłoni pomalowanych farbami (jako płatki kwiatów) lub wycinanie/rwanie kolorowego papieru i wspólne wyklejanie.

12. Ewaluacja
Dzieci i rodzice rysują na małych karteczkach uśmiechniętą lub smutną buzie na znak czy im się podobały zajęcia czy nie. Następnie wszystkie karteczki wrzucają do pudełka.

13. Pamiątkowe zdjęcie
Wspólne zdjęcie grupowe na tle wykonanych prac plastycznych. Wręczenie dzieciom drobnych naklejek-upominków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.