KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat zajęć: TUS Techniki zarządzania złością.
Cel główny:
• poznanie technik radzenia sobie ze złością;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• zna znaczenie słowa złość;
• rozpoznaje złość w emocjach;
• potrafi określić, jaką emocje odczuwa w danej chwili;
• poznaje techniki radzenia sobie ze złością;
Czas trwania: 30 minut.
Metody: słowna, oglądowa.
Formy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: plansze przedstawiające różne emocje, flamastry, papier,
książka dr. Dawna Huerbnera
pt. „Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością.”
Prowadzący: Małgorzata Łyczek
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć:
• Przedstawienie plansz z wizerunkiem różnych emocji. Rozmowa na temat przedstawionych plansz.
2. Wyraz podstawowy – złość.
• Burza mózgów – dziecko zamyka oczy i mówi kiedy według niego jest złość, co kojarzy mu się ze złością. Nauczyciel podpowiada co to jest złość i zapisuje na kartce.
• Ustalenie definicji złości według przedszkolaków.
3. Zapoznanie z planszą pod tytułem Tajemnica złości.
• Próby samodzielnego uzupełnienia planszy.
4. Sytuacje, które doprowadzają do złości.
• Dzieci wymieniają się momentami z dnia dzisiejszego, kiedy czuły, że się złoszczą.
5. Co zrobić gdy czuję się zły?
• Nauczyciel omawia z uczniem sposoby radzenia sobie z tą emocją (głęboki wdech, rozmowę, zapisanie złości w pamiętniku, wykrzyczenie złości, relaksacja).
• Uczniowie dostają kolorowe kartki papieru, które mogą zniszczyć, odganiając złość.
6. Ewaluacja zajęć:
• Po zakończonych zajęciach nauczyciel prosi by dzieci usiadły w kole i podniosły dłoń jeśli są zadowolone z przeprowadzonych zajęć. Jeśli nie są, są proszone o wypowiedz dlaczego nie są usatysfakcjonowane.
