KONSPEKT
Szkoła:
Przedmiot: język polski
Klasa: IV
Data:
Prowadząca:
Czas lekcji: 45 min.
Temat: Kiedy spełniają się marzenia? Majka Jeżowska "Marzenia się spełniają"
1. Cele:
a) cele poznawcze:
— uczeń potrafi określić temat wiersza,
— uczeń wie, kim są podmiot liryczny i adresat wiersza,
— uczeń wymienia rady, jakich udziela podmiot liryczny.
b) cele kształcące:
— uczeń dowiaduje się, kto może marzyć,
— uczeń umie podać kilka synonimów do słowa „marzenia” (np. iluzja, fantazja, imaginacja, wyobrażenia, pragnienia, rojenia, złudzenia, dążenia),
— uczeń, wypowiadając się, uzasadnia swoje zdanie,
— uczeń wie, co to jest refren i wskazuje go w tekście piosenki.
c) cele wychowawcze:
— uczeń indywidualnie rozwija nabyte umiejętności z teorii literatury,
— uczeń pogłębia świadomość językową,
— uczeń pracuje nad trafną interpretacją tekstu kultury,
— uczeń nabywa umiejętność poprawnego formułowania myśli, uczestnicząc w rozmowie z nauczycielem na piosenki.
2. Metody dydaktyczne:
a) metoda asymilacji wiedzy (krótka pogadanka o marzeniach, rozmowa kierowana),
b) metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy (metoda sytuacyjna — próba samodzielnej i indywidualnej analizy i interpretacji piosenki),
c) metoda praktyczna (praca z tekstem literackim).
3. Środki dydaktyczne: podręcznik, słownik synonimów, prezentacja, Multibook, rozsypanka wyrazowa, cytat, nagranie piosenki,
4. Formy pracy według:indywidualna, zbiorowa
5. Tok lekcji:
I. Wstęp:
1. Powitanie uczniów
2. Określenie celu lekcji
3. Zapisanie tematu lekcji
II. Część właściwa:
1. Wysłuchanie piosenki Majki Jeżowskiej „Marzenia się spełniają”
2. Odczytanie tekstu utworu z podręcznika.
3. Określenie tematu piosenki (przypomnienie pojęć: adresat, podmiot liryczny), omówienie budowy utworu (wers, strofa, refren).
Wykonanie ćw. 1 z podręcznika – wybranie określenia najbardziej pasującego do piosenki.
4. Rozsypanka wyrazowa – cytat o marzeniach.
5. Podanie synonimów do słowa marzenia (korzystanie ze słownika)
6. Podanie przykładów znanych osób, które realizowały marzenia pomimo trudności (Janek Mela, Nick, Vujicic).
7. Ćw. 7 z podręcznika – frazeologizm „Budować zamki na lodzie”.
8. Notatka do zeszytu.
III. Zakończenie
Podsumowanie
Ewaluacja
