Numer: 53945
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak wyglądały dinozaury?

Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich
Temat zajęć:
„Jak wyglądały dinozaury?”
Cele ogólne:
• rozwijanie zainteresowań tematyką prehistoryczną,
• stymulowanie zmysłów poprzez działania sensoryczne,
• rozwijanie umiejętności matematycznych w zakresie liczenia do 7,
• rozwijanie spostrzegawczości i współpracy.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• liczy w zakresie 7,
• rozwiązuje proste zadanie prowadzące do odczytania hasła,
• wie, kim jest paleontolog,
• pokonuje tor sensoryczny,
• rozpoznaje i doświadcza różnych bodźców sensorycznych,
• odnajduje i dopasowuje elementy do odpowiednich miejsc.
Metody:
• słowna,
• praktycznego działania,
• sensoryczna,
• zabawowa.
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa.
Pomoce dydaktyczne:
cyfry, litery do hasła „DINOZAUR”, ilustracje dinozaurów, pojemnik sensoryczny, kości z masy solnej, plakat szkieletu dinozaura, elementy świetlne, odgłosy dinozaurów, folia bąbelkowa, materiały do toru sensorycznego.

Przebieg zajęć
1. Powitanie i wprowadzenie do tematu – „Tajemnicze odkrycie”
Nauczyciel wita dzieci i informuje, że dziś przeniosą się do świata dinozaurów. Dzieci rozwiązują zagadkę matematyczną poprzez liczenie w zakresie 7 (dopasowuję karte z cyfrą do karty z odpowiednią ilością kropek). Poprawne wykonanie zadania pozwala odkryć hasło: „DINOZAUR”.

2. Rozmowa kierowana – „Kim był paleontolog?”
Nauczyciel prezentuje ilustracje dinozaurów i prowadzi rozmowę:
• Jak wyglądały dinozaury?
• Gdzie żyły?
• Czym zajmuje się paleontolog?
Dzieci poznają pracę paleontologa oraz dowiadują się, że odnajduje on kości i ślady dinozaurów.
3. Zabawa ruchowa – „Dinozaury się poruszają”
Przy dźwiękach muzyki dzieci naśladują sposób poruszania się różnych dinozaurów:
• ciężkie kroki ogromnego dinozaura,
• szybki bieg małych dinozaurów,
• skradanie się drapieżnika,
• „wykluwanie się” z jaja dinozaura poprzez zwijanie i prostowanie ciała.
Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się i zamieniają w „dinozaurowe posągi”.

4. Zabawa sensoryczno-ruchowa – „Wyprawa śladami dinozaurów”
Dzieci pokonują przygotowany tor sensoryczny składający się z różnych faktur i powierzchni. Przechodzą m.in. po miękkich, twardych i szeleszczących elementach, rozwijając zmysł dotyku oraz równowagę.

5. Zabawa sensoryczna – „Jaskinia dinozaura”
Dzieci pojedynczo wchodzą do przygotowanej przez nauczyciela jaskini dinozaura. W środku znajdują się:
• elementy świetlne,
• odgłosy dinozaurów,
• bodźce dotykowe (folia bąbelkowa i różne faktury).
Zadaniem dzieci jest odnalezienie ukrytych w pojemniku sensorycznym kości dinozaura wykonanych z masy solnej.

5. Zabawa badawcza – „Składamy szkielet dinozaura”
Po odnalezieniu kości dzieci dopasowują je do odpowiednich miejsc na plakacie przedstawiającym szkielet dinozaura. Wspólnie tworzą „odkrycie paleontologiczne”.

6. Podsumowanie zajęć – „Mali odkrywcy”
Rozmowa podsumowująca:
• Co najbardziej podobało się dzieciom?
• Jak wyglądała praca paleontologa?
• Jakie sensoryczne doświadczenia zapamiętały?
Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział i wręcza tytuł „Małego Paleontologa”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.