Scenariusz zajęć z integracji sensorycznej dla dzieci 5-letnich
Temat zajęć „Iskierka poznaje świat zmysłami” – rozwijanie percepcji sensorycznej poprzez zabawę
Grupa wiekowa : Dzieci 5-letnie
Czas trwania: Około 45–50 minut
Cele główne:
stymulowanie i rozwijanie zmysłów dziecka,
wspieranie integracji sensorycznej poprzez zabawy ruchowe i sensoryczne,
rozwijanie umiejętności opisywania wrażeń zmysłowych,
budowanie poczucia bezpieczeństwa i relaksacji.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozpoznaje i nazywa podstawowe zmysły,
ćwiczy percepcję wzrokową, słuchową i dotykową,
rozwija koordynację ruchową i równowagę,
rozpoznaje różne faktury materiałów,
potrafi opowiedzieć o swoich odczuciach,
rozwija kreatywność podczas pracy plastycznej,
uczy się wyciszenia i relaksacji.
Metody pracy
metoda opowieści terapeutycznej,
elementy integracji sensorycznej,
aktywizujące metody zabawowe,
metoda praktycznego działania,
relaksacja przy muzyce.
Formy pracy
praca z całą grupą,
praca indywidualna,
działania ruchowe i sensoryczne.
Pomoce dydaktyczne
nagranie szumu morza i fal,
przedmioty o różnych fakturach,
ilustracja lub maskotka rybki,
ścieżka sensoryczna,
sensoryczne rybki o różnych fakturach,
materiały sensoryczne: filc, wata, folia bąbelkowa, papier ścierny, futerko, gąbka, bibuła, makaron, piasek sensoryczny,
kartoniki z konturem rybki,
klej, nożyczki,
dywan lub mata do relaksacji.
Przebieg zajęć
Powitanie i wyciszenie – „Szum morza” (5 minut)
Dzieci siadają w kole na dywanie. Nauczyciel włącza nagranie szumu morza i fal.
Prowadzący mówi spokojnym głosem:
„Posłuchajcie uważnie... fale delikatnie poruszają wodą, a my przenosimy się do niezwykłego świata pod wodą. Spróbujcie zamknąć oczy i wyobrazić sobie spokojne jezioro, w którym mieszka mała rybka Iskierka.”
Ćwiczenia oddechowe:
• wdech nosem – „nabieramy morskiego powietrza”,
• wydech ustami – „robimy fale”.
Bajka terapeutyczna – „Iskierka poznaje świat zmysłami” (10 minut)
Nauczyciel czyta bajkę terapeutyczną, modulując głos i pokazując ilustracje rybki.
Bajka terapeutyczna: „Iskierka poznaje świat zmysłami”
W głębokim, błękitnym jeziorze mieszkała mała rybka o imieniu Iskierka. Miała łuski, które błyszczały jak tysiące maleńkich gwiazdek, a jej oczka były pełne ciekawości. Iskierka uwielbiała przygody, ale najbardziej chciała poznać świat wszystkimi swoimi zmysłami.
Pewnego ranka Iskierka podpłynęła blisko kwiatów wodnych i zobaczyła, jak kolorowe rybki tańczą między falującymi liśćmi. „Ależ świat jest piękny!” – pomyślała. Kolory były różne: czerwone, żółte, zielone, a słońce odbijało się w wodzie, tworząc migotliwe wzory. Nagle usłyszała cichutkie szumy. To były bąbelki wody, które delikatnie pękały, plusk małych rybek i śpiew żab z brzegu.
Iskierka zamknęła oczka i wsłuchała się w każdy dźwięk.
„Świat mówi do mnie różnymi głosami!” – ucieszyła się. Iskierka przepłynęła przez miękkie, zielone wodorosty. Ich łagodne muśnięcia sprawiły, że poczuła się przytulnie i bezpiecznie. Dotknęła też kamyków na dnie jeziora – były chłodne i gładkie, a niektóre szorstkie.
„Każdy dotyk jest inny i każdy jest ciekawy!” – pomyślała.
Podpłynęła bliżej kwitnących lilijek wodnych. Ich zapach był słodki i świeży. Iskierka poczuła, jak woda niesie ze sobą różne aromaty: czasem świeże, czasem ziemiste.
„Świat pachnie tak, że można go odkrywać nosem!” – uśmiechnęła się.
W końcu spróbowała małego kawałka wodorostu – był lekko słodkawy, trochę jak świeża woda z jeziora. „Smaki też mogą uczyć i cieszyć” – powiedziała do siebie. Iskierka zrozumiała, że świat jest pełen niesamowitych wrażeń.
Każdy zmysł pomagał jej odkrywać nowe rzeczy: kolory, dźwięki, zapachy, dotyk i smaki. Od tego dnia każdego dnia rybka poznawała coś nowego, ucząc się bawić zmysłami i cieszyć każdym momentem. I choć była mała, jej serce było wielkie, a ciekawość – jeszcze większa.
Rozmowa kierowana po bajce (5 minut)
Pytania do dzieci:
• Co widziała Iskierka?
• Jakich dźwięków słuchała?
• Jakie faktury dotykała?
• Jakie zapachy mogła poczuć?
• Co najbardziej podobało wam się w bajce?
Ćwiczenie sensoryczne „Odkrywamy świat zmysłami” (15 minut)
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy i mówi:
„Teraz spróbujemy poznawać świat tak jak Iskierka – wszystkimi zmysłami.”
Przebieg ćwiczenia
Ćwiczenie wzrokowe
Nauczyciel pyta dzieci:
• Co widzicie wokół siebie?
• Jakie kolory znajdują się w naszej sali?
• Co błyszczy, a co jest matowe?
________________________________________
Ćwiczenie słuchowe
Dzieci zamykają oczy. Polecenie nauczyciela:
„Wsłuchajcie się w dźwięki w sali lub za oknem. Jakie dźwięki słyszycie blisko? Jakie daleko? Spróbujcie je naśladować.”
Ćwiczenie dotykowe
Nauczyciel rozdaje dzieciom różne przedmioty.
Pytania:
• Czy przedmiot jest miękki czy twardy?
• Gładki czy szorstki?
• Ciepły czy chłodny?
Dzieci opisują swoje odczucia.
Zabawa sensoryczna – „Ścieżka Iskierki” (10 minut)
Dzieci przechodzą przez sensoryczną ścieżkę bosymi stopami. Następnie odnajdują taką samą rybkę sensoryczną jak ta, którą wcześniej dotykały. Rybki mają różne faktury: miękkie, szorstkie, gładkie, puszyste. Celem zabawy jest rozwijanie percepcji dotykowej i różnicowanie bodźców sensorycznych.
Praca plastyczna – „Moja sensoryczna rybka” (10 minut)
Każde dziecko otrzymuje karton z konturem rybki.
Dzieci wyklejają rybkę różnorodnymi materiałami
Po zakończeniu dzieci prezentują swoje prace i opowiadają:
• jakie materiały wybrały,
• które były miękkie,
• które szorstkie,
• które najbardziej im się podobały.
Relaksacja i zakończenie zajęć (5 minut)
Dzieci kładą się na dywanie. Nauczyciel ponownie włącza szum morza. „Połóżcie się wygodnie i zamknijcie oczy. Wyobraźcie sobie, że jesteście małymi rybkami, które spokojnie pływają po ciepłej wodzie. Fale delikatnie was kołyszą, a wasze ciało odpoczywa.” Po chwili nauczyciel spokojnie kończy zajęcia: „Dziękuję wam za wspólną podróż z Iskierką po świecie zmysłów.”
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 