SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
Temat: Czekamy na Wielkanoc
Cele:
- dostrzega różnice i podobieństwa w obserwowanych przedmiotach, klasyfikuje je;
- wykazuje się podczas zabaw umiejętnością czytania i liczenia;
- poznaje własne możliwości poprzez aktywny udział w zajęciu,
- rozwijanie procesów poznawczych: spostrzegania, uwagi, myślenia,
- poszerzanie zasobu wiadomości na temat środowiska społeczno-przyrodniczego,
- dostarczanie pozytywnych wrażeń płynących z aktywności poznawczej.
Metody pracy:
• słowne – rozmowa kierowana, instrukcja,
• czynnościowe – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń słuchowych,
• stymulacja polisensoryczna,
• gry i zabawy ruchowe.
Formy pracy:
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- kostka do gry,
- sylwety zwierzątek,
- pisanki pocięte na 2 części.
- pisanki i kwiatki do przeliczania,
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na rozgrzewkę: Wiosenne porządki Prowadzący zaprasza dziecko do zabawy w wiosenne porządki – dziecko i prowadzący na zmianę rzucają kostką, wylosowana liczba oczek odpowiada czynności, którą należy naśladować:
1 – mycie okien
2 – zamiatanie
3 - wycieranie naczyń
4 – trzepanie dywanów
5 – wieszanie prania
6 – prasowanie
2. Wykonanie poleceń zawartych w podręczniku „Ja i mój świat” – lekcje dla uczniów z autyzmem i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
3. Wykonanie zadań w kartach pracy -„Ja i mój świat” – lekcje dla uczniów z autyzmem i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – Czekamy na Wielkanoc.
4. Następnie nauczyciel stawia przed dzieckiem sylwety 3 zwierzątek związanych z Wielkanocą. Zadaniem dziecka jest wylosowanie karty następnie odliczenie odpowiedniej ilości elementów, którymi nakarmi wybrane zwierzątko.
5. Masażyk relaksacyjny
Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:
Śniła mu się pisaneczka ta co cała jest w kropeczkach (uderzenia paluszkami- kropki)
Była też w paseczki (rysujemy paseczki)
I w wesołe krateczki (rysujemy krateczkę)
Ta w malutkie ślimaczki (rysujemy ślimaczki)
I żółciutkie kurczaczki (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)
Cii... wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi)
6. Ostatnim elementem zajęć jest uporządkowanie pociętych na pół pisanek oraz odczytanie słowa składającego się z 2 sylab.
Ewaluacja
Nauczyciel układa na stole emotikony – dziecko wybiera tę która odpowiada emocji jako odczuwa podczas zajęć.
Obszary z podstawy programowej:
- Wspomaganie rozwoju mowy dziecka -uważnie słucha,
- Wspieranie dziewczynki w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia – przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach
- Wspomaganie rozwoju intelektualnego dziecka wraz z edukacją matematyczną – przelicza obiekty
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 