mgr Paulina Niemierska
scenariusz zajęć otwartych
w grupie 4
data 31.03.2026 r.
„Wielkanocne zabawy”
z wykorzystaniem metody Ruchu Rozwijającego
wg Weroniki Sherborne
Cele:
- budowanie więzi emocjonalnej z rodzicami
- integracja środowiska rodzinnego i przedszkolnego
- usprawnianie koordynacji słuchowo-ruchowej
- doskonalenie i rozwijanie motoryki dużej i małej
Cele szczegółowe:
dziecko:
- ilustruje ruchem piosenkę
- reguluje emocje towarzyszące wygranej lub też przegranej
- współpracuje z innymi osobami podczas wykonywania ćwiczeń oraz zabaw
- nabiera pewności siebie i odkrywa własne możliwości
- wykonuje ozdobę wielkanocną
Metody pracy:
- oglądowe (obserwacja, pokaz)
- czynne (metoda ćwiczeń, metoda zadań stawianych do wykonania)
- słowne (rozmowa, objaśnienie, instrukcja)
- metody aktywizujące: Metoda Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne
Forma:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
koszyk, jajko z listem, jajka z zadaniem, wielkanocne memory, worki gimnastyczne, łyżka z jajkiem, chusta (do zakrycia oczu), piosenka, wielkanocny stroik – jajko, farby, klej, cekiny, brokat, naklejki, włóczka, wstążki, bibuła
Przebieg zajęć:
1. Powitanie:
Ćwiczenia wprowadzające do zajęć (integrujące) oparte na Metodzie Ruchu Rozwijającego W. Sherborne. Dzieci z rodzicami siedzą w kole:
- „Iskierka I” – wszyscy łapią się za rączki, nauczyciel przekazuje iskierkę poprzez ściśnięcie dłoni osoby siedzącej obok, w ten sposób iskierka przechodzi przez wszystkie osoby i wraca do osoby rozpoczynającej zabawę
- „Meksykańska Fala” – nauczyciel przekazuje iskierkę przy czym robi falę (unosi ręce do góry), ważne jest aby wszyscy trzymali się za ręce
- „Iskierka IV” – wszyscy kładą się na brzuchu w kole, głowami do środka, nauczyciel rozpoczyna przekazując iskierkę osobie obok i zabawa trwa do chwila aż iskierka wróci do nauczyciela.
2. „Powitanie z zajączkiem”
Nauczyciel wejdzie do sali w uszach zajączka trzymając w rękach koszyczek z jajem wielkanocnym, w którym ukryty jest list do dzieci.
KOCHANE DZIECI
TU ZAJĄCZEK WIELKANOCNY
MAM OGROMNY PROBLEM ... POGUBIŁEM MOJE
MALUTKIE PISANKI!
BEZ NICH NIE BĘDZIE ŚWIĄT !
UKRYTE SĄ ONE W NASZEJ SALI
W PISANKACH ZNAJDUJĄ SIĘ PEWNE ZADANIA,
KTÓRE WSPÓLNIE WYKONAMY
CZY MI POMOŻECIE !?
POWODZENIA !!!
3. „Poszukiwanie pisanek” zabawa rozwijająca motorykę dużą:
Zadaniem dzieci jest poszukać wcześniej porozkładane pisanki (jajka) w sali. Po odszukaniu wszystkich jajek, dzieci i rodzice ustawiają się w kole i wykonują zadania zapisane na pisankach, np.
- zrób 10 przysiadów
- pajacyki
- czołgaj się
4. „Wielkanocne memory” gra edukacyjna:
Dzieci z rodzicami siadają w kole. Nauczyciel rozkłada memory na dywanie – obrazkiem do dołu. Każde dziecko po kolei losuje parę.
5. „Sportowe zajączki” ćwiczenie motoryki dużej:
- Nauczyciel dzieli rodziców i dzieci na dwie drużyny – rodzice i dzieci. Zadaniem drużyn jest pokonać trasę w worku – skacząc do przodu.
- pokonanie toru przeszkód z jajkiem na łyżce (rodzice mają utrudnienie poprzez zasłonięte oczy) – rodzica przez tor prowadzi dziecko
5. Zabawa do piosenki „Kaczuchy”:
Nauczyciel włącza muzykę i dzieci z rodzicami naśladują tekst piosenki.
6. „Stroik wielkanocny” praca plastyczna
Każde dziecko dostaje od nauczyciela rzeczy do wykonania stroika wielkanocnego. Ozdabia stroik - jajko według własnego pomysłu – maluje farbami, przykleja cekiny itp. Rodzice pomagają dzieciom.
7. Ewaluacja i podziękowanie za udział w zajęciach:
Nauczyciel w ramach podziękowania za udział w zajęciach pyta się dzieci czy im się podobało i rozdaje dzieciom jajka niespodzianki.
Każde dziecko siedząc w kole wypowiada się na temat zajęć (co im się podobało, co było najciekawsze).
1. kicaj jak zajączek
2. skacz na jednej nodze
3. zrób pajacyki
4. zrób pozycję mostka
5. stój jak bocian
6. zrób 10 pompek
7. klaszcz pod kolanami unosząc je do góry
8. kręć bioderkami
9. zrób kółeczka ramionami
10. zrób 10 przysiadów
11. skacz z nogi na nogę
12. ukucnij i wyskocz
13. czołgaj się
14. zrób skłony w przód
15. skacz na jednej nodze
16. zrób pompki
17. idź na piętach
18. idź na palcach
19. idź jak krab
20. czołgaj się
21. obróć się wokół własnej osi
22. stanąć na palcach
KOCHANE DZIECI
TU ZAJĄCZEK WIELKANOCNY
MAM OGROMNY PROBLEM ... POGUBIŁEM MOJE
MALUTKIE PISANKI!
BEZ NICH NIE BĘDZIE ŚWIĄT !
UKRYTE SĄ ONE W NASZEJ SALI
W PISANKACH ZNAJDUJĄ SIĘ PEWNE ZADANIA
KTÓRE WSPÓLNIE WYKONAMY
CZY MI POMOŻECIE !?
POWODZENIA !!!
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 