Opracowała:
Data: 13.02.2026 r. mgr Paulina Niemierska
Scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich
Grupa IV
Temat tygodnia: Słowo „Kocham”.
Temat zajęć: „Serduszkowe zabawy – walentynki to dzień przyjaźni
i życzliwości”
Grupa wiekowa: 5 latki
Cel ogólny:
- kształtowanie postaw życzliwości, empatii i koleżeństwa
- integrowanie grupy rówieśniczej poprzez wspólne zabawy
Cele operacyjne:
Dziecko:
- słuchanie opowiadania i wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu
- współpracuje z innymi dziećmi podczas zabaw
- wykonuje prace plastyczną zgodnie z instrukcją
- okazuje pozytywne emocje wobec kolegów i koleżanek
- uczestniczy w zabawach wspólnie z całą grupą
- uczestniczy w grze i rozumie jej zasady
Metody pracy:
- słowne (rozmowa kierowana, objaśnienia, instrukcje słowne)
- oglądowe (ilustracje, rekwizyty)
- czynne (działania praktyczne, zabawy ruchowe)
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
krótkie opowiadanie, papierowe serca, karty z walentynkowym memory kartki, kredki, flamastry, naklejki, muzyka w tle (radosna, spokojna), odtwarzacz CD, muzyka,
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne:
1. Powitanie rymowanką:
Nauczyciel wita wszystkie dzieci rymowanką:
"Cześć przedszkolaki, cześć dzieciaki!
Dziś uśmiechów macie tyle, spędźmy razem miłe chwile!".
2. Zabaw integracyjna „Iskierka przyjaźni”:
Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że iskierkę przyjaźni przekazujemy sobie poprzez delikatny uścisk dłoni. Wszystkie dzieci łapią się za rączki i robimy koło. Po czym przekazujemy sobie iskierkę przyjaźni, zaczyna nauczyciel przekazując dalej iskierkę – uścisk i czekamy, aż iskierka przejdzie przez całe koło i wróci do pierwszej osoby.
II. Zajęcia właściwe:
1. Opowiadanie „Serduszko przyjaźni”:
Pewnego ranka w przedszkolu pojawiło się małe, czerwone serduszko. Nikt nie wiedział, skąd przyszło. Serduszko było miękkie, ciepłe i bardzo lubiło się uśmiechać.
Najpierw powędrowało do sali z klockami. Gdy dotknęło Jasia i Kasi, dzieci nagle przypomniały sobie, że można budować razem. Zamiast kłócić się, podzieliły się klockami i zbudowały wielką wieżę.
Potem serduszko poleciało do kącika z kredkami. Tam Ania zobaczyła, że jej koleżanka nie ma różowej kredki. Bez wahania oddała swoją. Serduszko zamigotało radośnie.
W szatni serduszko usiadło na ławce obok chłopca, któremu było smutno. Inne dzieci podeszły, przytuliły go i zaprosiły do zabawy. Smutek szybko zniknął.
Na koniec serduszko usiadło wysoko na półce i cicho szepnęło: „Gdy jesteście mili, ja zawsze tu jestem”. I chociaż nikt już go nie widział, przyjaźń została
w przedszkolu na długo. ❤️
Nauczyciel czyta krótkie opowiadanie, po czym zadaje dzieciom pytania do tekstu.
- jak na imię mają bohaterowie opowiadania? (Jaś, Kasia, Ania)
- kto pojawił się w przedszkolu ? (małe czerwone serduszko)
- jakie było serduszko? (miękkie, ciepłe, lubiło się uśmiechać, małe, czerwone)
- do jakiego miejsca serduszko powędrowało jako pierwsze? (do sali z klockami)
- koło kogo usiadło serduszko? I jak czuła się ta osoba? (serduszko usiadło koło
chłopca, który był smutny)
2. Zabawa do piosenki „Nie chcę Cię znać”:
Dzieci ustawiają się w parach – najlepiej chłopiec z dziewczynką. Nauczyciel puszcza muzykę, a dzieci naśladują ruchem i gestem słowa piosenki.
3. „Walentynkowe memory” gra z całą grupą.
Nauczyciel rozkłada na dywanie karty „walentynkowego memory” – zadaniem dzieci jest odkrywać karty z obrazkami. Jeżeli dziecko odkryje dwa takie same obrazki zabiera je dla siebie jako punkt. Natomiast jeżeli obrazki będą inne odkłada z powrotem na swoje miejsce. Zabawa toczy się do momentu odkrycia wszystkich kart.
4. „Serduszka w ruch” zabawa ruchowa.
Nauczyciel pokazuje jakie emocje są przedstawione na sercach i wspólnie z dziećmi nazywa je – pokazuje obrazki z takimi samymi emocjami. Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom papierowe serca, przecięte na pół z różnymi emocjami. Dzieci poruszają się przy muzyce, gdy muzyka zatrzymuje się dzieci mają za zadanie dopasować do siebie połówki serc z taką samą emocją (np. serce z uśmiechem, smutkiem, płaczem, radością, złością, gniewem, itp.). Muzyka leci kilka razy i dziec i wykonują te same czynności.
5. „Walentynka dla przyjaciela” praca plastyczna:
Nauczyciel pokazuje dzieciom jak wykonać przykładową walentynkową kartkę – pokazuje krok po kroku, ozdabia kartkę i dorysowuje elementy ozdobne. Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom kartki, flamastry, kredki, naklejki. Zadaniem dzieci jest wykonać walentynkową kartkę dla przyjaciela – zachęca do rysowania miłych symboli (np. uśmiechów, serc itp.). dzieci po skończonej pracy wrzucają kartkę do walentynkowej poczty.
III. Zajęcia końcowe:
1. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i rozdanie opasek do własnego ozdobienia.
2. Ewaluacja.
Nauczyciel stawia przed dziećmi dwa pojemniki – jeden z uśmiechniętym sercem, a drugi ze smutnym. Dzieci zgniatają kartkę papieru i celują nią do pojemnika, według własnego zdania – serce uśmiechnięte (zajęcia podobały się), serce smutne (zajęcia nie podobały się).
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 