X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5380
Przesłano:
Dział: Języki obce

Dobieranie - ćwiczenia w rozumieniu tekstu czytanego. Konspekt zajęć otwartych z języka angielskiego dla klasy czwartej technikum

Konspekt zajęć otwartych z języka angielskiego dla klasy IV TO i IV TŻiGD (grupy początkujące)

Czas trwania: 45 minut, 10 marca 2009, 4 godz. lekcyjna (10.55-11.40)

Temat lekcji: Dobieranie – ćwiczenia w rozumieniu tekstu czytanego.

Metody wg podziału Wincentego Okonia:
• Asymilacja wiedzy – praca z tekstem, czytanie pobieżne, stopniowanie trudności tekstu
• Samodzielne dochodzenie do wiedzy – metoda problemowa
• Praktyczna – metoda ćwiczebna, rozwijanie umiejętności

Formy: praca samodzielna pod kontrolą nauczyciela,
wyszukiwanie słów i informacji kluczowych,
czytanie pobieżne (scanning),
symulacja zadań maturalnych – dobieranie,
praca z uczniem słabym i średnim,
samoocena

Środki dydaktyczne: tablica, kartki do samodzielnej pracy przygotowane przez
nauczyciela, formularz do samooceny

Cele lekcji: Uczeń:
• potrafi zorientować się w treści i budowie tekstu po pobieżnym przeczytaniu go (scanning) oraz określić jego myśl przewodnią
• umie wyodrębnić słowa i informacje kluczowe dla wykonania zadania maturalnego
• potrafi wykonać zadanie maturalne poprawnie lub w miarę poprawnie
• poprawił tempo czytania ze zrozumieniem
• umie ocenić swoje umiejętności
• współpracuje z rówieśnikami, zachowując wszelkie zasady kultury osobistej

Przebieg lekcji:

1. Moment organizacyjny.
2. Przedstawienie tematu lekcji.
3. Nauczyciel zadaje pytanie: Czy czytanie ze zrozumieniem i wykonanie zadania typu dobieranie postrzegacie jako trudne?
4. Rozgrzewka językowa – na tablicy znajduje się 5 nagłówków oraz cztery zdania pochodzące z różnych tekstów. Zadaniem uczniów jest dobranie zdań do pasujących do nich nagłówków. Na koniec n-el prosi uczniów o wskazanie słów kluczowych, które naprowadziły ich na właściwy tor myślenia (lions – safari,, romantic - France, 40 per cent – statistics, diet – fatty ford)

Jest to zadanie stosunkowo łatwe i uczniowie powinni poradzić sobie z nim bez większych problemów. Chodzi w nim głównie o zapoznanie się z techniką wyszukiwania słów kluczowych.

5. Uczniowie otrzymują arkusze z trzema zadaniami na rozumienie tekstu czytanego o różnym stopniu trudności (ułożonych od najłatwiejszego do najtrudniejszego) oraz kartki do samooceny, na których wpisywać będą wyniki uzyskane przez siebie z poszczególnych zadań

Każde z zadań wykonywane jest wg schematu:
• czytanie pobieżne
• omówienie myśli przewodniej i treści polecenia
• czytanie szczegółowe
• wykonanie polecenia maturalnego
• sprawdzenie zadania, podanie informacji kluczowych
• wpisanie wyniku do arkusza samooceny

6. (ostatnie 5 minut lekcji) Porównanie wyników i odpowiedzi na formularzu samooceny. Wspólne sformułowanie wniosku.

FORMULARZ SAMOOCENY

Wpisz w odpowiednie kratki wyniki, jakie uzykałeś(aś) z poszczególnych zadań.
Zadanie 1
(max. 4 pkt) Zadanie 2
(max. 5 pkt) Zadanie 3
(max. 5 pkt) Razem
(max. 19 pkt)

1. Mój wynik jest całkiem zadowalający.

ZGADZAM SIĘ NIE ZGADZAM SIĘ

2. Typ zadania DOBIERANIE nie jest wcale takie trudne.

ZGADZAM SIĘ NIE ZGADZAM SIĘ

3. Czytanie pobieżne pomaga zorientować się w myśli przewodniej tekstu.

ZGADZAM SIĘ NIE ZGADZAM SIĘ

4. Bardzo ważne w dobieraniu jest wychwycenie słów lub informacji
kluczowych.

ZGADZAM SIĘ NIE ZGADZAM SIĘ

5. Może i wiem, jak wykonać zadanie typu DOBIERANIE, ale więcej punktów zdobędę metodą „chybił trafił”.

ZGADZAM SIĘ NIE ZGADZAM SIĘ

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.