Konspekt zajęć
CELE OGÓLNE:
• Rozwijanie zainteresowania przyrodą
• Poznanie oznak nadchodzącej wiosny
• Kształtowanie umiejętności obserwacji
CELE SZCZEGÓŁOWE :
• wymienia zwiastuny wiosny (np. kwiaty, ptaki, pogoda)
• rozpoznaje podstawowe kwiaty wiosenne (np. krokus, przebiśnieg)
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i muzycznych
• rozwija sprawność manualną
METODY PRACY:
• rozmowa kierowana
• zabawa ruchowa
• obserwacja
FORMY PRACY:
• zbiorowa
• indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Dzieci stoją w kole i witają się rymowanką, np.:
„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy – już czas!”
2. Wprowadzenie do tematu
Nauczyciel zadaje pytania:
• Jaka jest teraz pora roku?
• Po czym poznajemy, że zbliża się wiosna?
Pokaz obrazków przedstawiających zwiastuny wiosny (np. słońce, bociany, kwiaty).
3. Zabawa dydaktyczna „Co to za kwiat?”
Nauczyciel opisuje (lub pokazuje) element, a dzieci zgadują np.:
„Ma białe płatki i wyrasta spod śniegu” (przebiśnieg)
4. Sadzenie kwiatów: żonkili, hiacyntów, szafirków
Dzieci ozdabiają swoje małe doniczki kredkami świecowymi i sadzą w nich wybrany kwiat. Ozdabianie sali przedszkolnej doniczkami.
5. Praca plastyczna „Pierwsze kwiaty”
Dzieci wykonują pracę plastyczną przebiśniegi z papieru.
7. Podsumowanie zajęć
Rozmowa:
• Czego się dziś dowiedzieliśmy?
• Jakie znamy zwiastuny wiosny?
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 