Numer: 53780
Przesłano:

Jak aktywne przerwy pomagają zdrowiu - scenariusz zajęć

Scenariusz edukacji zdrowotnej dla klasy 5 szkoły podstawowej
Temat: Jak aktywne przerwy pomagają zdrowiu

Czas trwania: 45 minut

Cele ogólne:
- zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej,
- poszerzanie wiedzy dzieci na temat aktywności fizycznej

Cele szczegółowe uczeń:
- potrafi zaprezentować ćwiczenie ruchowe,
- wie, że aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowia,
- umie odróżnić dobre i złe nawyki.

Metody pracy:
- słowne: pogadanka, quiz prawda-fałsz,
- praktycznego działania: taniec, gimnastyka, kalambury,
- aktywizujące: burza mózgów, kalambury

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa,

Środki dydaktyczne:
- quiz, kostka do gry

Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji
2. Pogadanka: Co to jest siedzący tryb życia?
Dlaczego warto robić aktywne przerwy w ciągu dnia?
Jakie są skutki zbyt długiego siedzenia?
Czy uczniowie potrafią wymienić propozycje ćwiczeń?
3. Przykłady aktywnych przerw podczas lekcji
np. w Polsce https://www.youtube.com/watch?v=f8XZ9IQTnmk

np. w Chinach https://www.facebook.com/watch/?v=976038267832456
4. Wykonanie kilku prostych ćwiczeń:
- przysiady, patrzenie w dal, wstajemy siadamy, wymachy rąk w przód i w tył, sięganie gwiazd- rozciąganie rąk w górę,
zwierciadło praca w parach- zrób to co ja- złap się za ucho, jedną ręką klep się po głowie – drugą masuj po brzuchu itd.
5. Burza mózgów: propozycje aktywności zapisywanie na tablicy
6.. Quiz: prawda /fałsz
A. Na podwórko powinniśmy wychodzić codziennie P
B. Jadąc na rowerze nie potrzebujemy kasku? F
C. Najprzyjemniej jest bawić się samemu? F
D. Codzienny spacer pomaga się dotlenić. P
E. Pływanie nie jest wskazane dla dzieci .F
F. Taniec to też sport i aktywność. P
G. Trzeba być aktywnym czasami .F
H. Najzdrowiej jest spędzać czas przy komputerze .F
I. Długa zabawa telefonem szkodzi zdrowiu. P
J. Aby być zdrowym siedzieć w domu. F
7. Sportowe kalambury: uczeń prezentuje lub rysuje jedną dyscyplinę sportową reszta zgaduje.
8. Wyturlaj ćwiczenie: uczeń kula kostką gdy wyturla
1. robi skłon
2. robi przysiad
3. robi podskok
4. stoi na jednej nodze
5. robi wymachy rękoma w przód
6. unosi nogę, zgina i pod nogą klaszcze
9. Podsumowanie zajęć:
Co się podobało?,
Co by uczniowie zmienili?,
Co zapamiętali z lekcji?

Opracowała: Honorata Miazga, Strzałkowo

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.