Scenariusz zajęć obserwowanych
Temat: Jestem dobrym kolegą, koleżanką.
Grupa wiekowa: 6-latki
Czas trwania: 30–40 min
Prowadzący: Katarzyna Borawska
Cele ogólne:
• Kształtowanie postawy przyjaźni, koleżeństwa i wzajemnego szacunku.
• Uświadomienie dzieciom, że bycie dobrym kolegą/koleżanką to konkretne
zachowania.
• Wdrażanie do współpracy i rozwiązywania konfliktów zgodnie z wartościami.
Cele szczegółowe – dziecko:
• Wie, jak można być dobrym kolegą/koleżanką.
• Wskazuje przykłady pozytywnych zachowań wobec rówieśników.
• Potrafi współdziałać w parze i grupie.
• Okazuje życzliwość i szacunek w zabawie i rozmowie.
Metody:
• Rozmowa kierowana
• Zabawa ruchowa
• Praca plastyczna
Formy pracy:
• Indywidualna
• W grupie
Środki dydaktyczne:
• List od Krasnala Hałabały
• Maskotka Krasnala Hałabały
• Ilustracje sytuacji koleżeńskich i niekoleżeńskich
• Emblematy z emotkami
• Grzechotki lub instrumenty rytmiczne
• Duży arkusz papieru z narysowanym drzewem
• Papierowe listki i flamastry
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – list od Krasnala Hałabały
• Nauczyciel odczytuje list od Krasnala, informujący, że chce się nauczyć, jak być dobrym kolegą.
• Dzieci zgadzają się odnaleźć Krasnala, który „ukrywa się” w szafie.
• Dzieci witają Krasnala wspólnym „Dzień dobry” i siadają na dywanie.
2. Rozmowa kierowana z ilustracjami
• Nauczyciel pokazuje obrazki: pomoc koledze, dzielenie się zabawką, odtrącenie kolegi.
• Dzieci oceniają, które zachowania są pozytywne, które negatywne.
• Wspólne podsumowanie: „Dobry kolega pomaga, pociesza, zaprasza do zabawy.”
3. Zabawa ruchowa – „Emocje Krasnala Hałabały”
• Każde dziecko otrzymuje emblemat z emotką (wesoła, smutna, zła, przestraszona).
• Dzieci poruszają się po sali, na sygnał dobierają się w zespoły według emocji.
• Zespoły wykonują zadanie: pomagają przyjaciołom Krasnala policzyć marchewki i jabłka.
• Następnie każde dziecko wyraża swoją emocję przy użyciu grzechotek/instrumentów:
o wesołe – rytmiczne, radosne dźwięki
o smutne – wolne, ciche
o złe – mocniejsze, głośniejsze
o przestraszone – szybkie, nerwowe
4. Praca plastyczna – „Drzewo Dobrego Kolegi”
• Na dużym arkuszu przygotowane jest drzewo (pień i gałęzie).
• Dzieci otrzymują papierowe listki, na których rysują lub zapisują cechę dobrego kolegi/koleżanki.
• Powstaje kolorowe Drzewo Dobrego Kolegi – symbol grupy i przypomnienie dobrych zachowań.
5. Podsumowanie i refleksja
• Nauczyciel pyta: „Czego dziś nauczyliśmy Krasnala? Co sami zapamiętaliśmy?”
• Dzieci podają przykłady: „pomagać”, „dzielić się”, „pocieszać”.
• Wspólne ustalenie hasła: „Razem jest lepiej!”
• Symboliczne wręczenie Krasnalowi liścia lub serduszka z Drzewa Dobrego Kolegi.
Kochane Przedszkolaki!
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 