X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53726
Przesłano:
Dział: Świetlica

Wielkanoc - gdy budzi się natura i serce. Scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
„Wielkanoc – gdy budzi się natura i serce”
Adresaci: uczniowie klas I–III
Czas trwania: 90 minut
Miejsce: świetlica szkolna
 Cele ogólne:
rozwijanie samodzielności (pedagogika Montessori)
rozwijanie współpracy i odpowiedzialności (elementy pedagogiki Froebla)
wzmacnianie kompetencji społeczno-emocjonalnych
rozwijanie logicznego myślenia (kodowanie bez komputera)
budowanie więzi z naturą
 Metody:
metoda Montessori (praca indywidualna, koncentracja, samokontrola)
elementy pedagogiki Froebla (kącik natury, działanie w grupie, konstrukcja)
ruch przy muzyce
drama
praca w parach
burza mózgów
 Formy pracy:
krąg
praca indywidualna
praca w parach
praca w małych grupach
rotacja stacji zadaniowych

 PRZEBIEG ZAJĘĆ
 Wprowadzenie – List od Zajączka (10 min)
Dzieci siedzą w kręgu. W tle spokojna muzyka wiosenna.
Prowadząca czyta list:
„Kochane Dzieci!
Wiosna budzi się powoli, ale potrzebuje Waszej pomocy.
Odnajdźcie moje magiczne moce: ruch, współpracę, ciszę i dobroć.”
Krótka rozmowa:
Z czym kojarzy się Wam Wielkanoc?
Czego potrzebuje natura, aby się obudzić?

 CZĘŚĆ RUCHOWA
 „Taniec Zajączków” (10 min)
Dzieci poruszają się przy muzyce jak zajączki.
Gdy muzyka cichnie – dobierają się w pary i wykonują wspólne zadanie (3 podskoki, obrót, „przybicie łapki”).
Cel: integracja, szybkie reagowanie, współpraca.

 STACJE ZADANIOWE (rotacja grup)
 Stacja 1 – Montessori „Koszyk ciszy”
Zadania:
segregowanie elementów według koloru i wielkości
przeliczanie
układanie rytmów (np. jajko–piórko–jajko–piórko)
Praca w ciszy – rozwijanie koncentracji.
 Stacja 2 – Froebel „Kącik Natury – Obudźmy Wiosnę”
Materiały:
gałązki
mech / trawa
kamyki
piórka
szyszki
Zadania w grupach:
Opisz fakturę materiałów.
Podziel elementy na przyrodnicze i wykonane przez człowieka (jeśli takie są).
Ułóżcie wspólną kompozycję „Mała Wiosna”.
 Stacja 3 – „Gniazdo Współpracy” (element Froebla)
Grupy budują gniazdo z naturalnych materiałów.
Każde dziecko wybiera rolę:
projektant
budowniczy
dekorator
obserwator
Po zakończeniu grupa prezentuje swoją pracę.
 Stacja 4 – Kodowanie „Droga do koszyczka” (praca w parach)
Jedno dziecko układa trasę za pomocą strzałek, drugie przechodzi ją jako „pisanka”.
Następuje zamiana ról.
Cel: logiczne myślenie i współpraca.
 Stacja 5 – „Pisanka Serca”
Dzieci tworzą pisankę z wybraną emocją:
radość
nadzieja
dobroć
spokój
Na odwrocie zapisują: „W te święta chcę podarować innym...”

 ZAKOŃCZENIE – Krąg Mocy (10 min)
Dzieci stoją w kręgu z pisankami.
Prowadząca mówi:
„Gdy łączymy ciszę, ruch, współpracę i naturę – budzi się prawdziwa wiosna.”
Dzieci unoszą swoje prace.
Krótka refleksja:
Co było dla Ciebie najważniejsze?
Czego nauczyłeś się dziś o współpracy?

 Ewaluacja:
obserwacja zaangażowania uczniów
analiza współpracy w grupach
rozmowa podsumowująca

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.