Scenariusz zajęć w grupie 6-latków Data 17.10.2025r.
Temat dnia: Jesień wokół nas
Podstawa programowa: I 9, II2, III1, III8,, IV2, IV4, IV12, IV15, IV18
Cele ogólne:
• Tworzenie zbiorów według określonego kryterium,
• Doskonalenie liczenia,
• Doskonalenie umiejętności globalnego czytania.
Cele operacyjne:
dziecko:
• Rozpoznaje i nazywa dary jesieni z parku i lasu,
• Tworzy zbiory według określonego kryterium,
• Liczy w dostępnym zakresie,
• Określa, w którym zbiorze jest mniej/więcej elementów,
• Czyta globalnie nazwy poszczególnych darów: jesieni „kasztany”, „żołędzie”, „orzechy”, „jarzębina”, „borowik”, „muchomor”, „kurka”,
• Rozpoznaje i nazywa dary jesieni z sadu i ogrodu,
• Rozwiązuje zagadki, quizy, gry logiczne na tablicy multimedialnej,
• Zgodnie współpracuje w grupie.
Metody pracy:
• Słowna,
• Twórcza,
• Zadaniowa,
• Samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy:
• Indywidualna,
• Zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębina, owoce (jabłka, gruszki, śliwki), warzywa (marchew, por, seler, burak, cebula), sylwety grzybów (borowik, kurka, muchomor), rozsypanka literowa, wyrazy globalne, tablica multimedialna, tamburyn, płyta CD „Piosenki Rybki Mini-Mini”
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Witamy się...”
Dzieci biegają swobodnie po sali przy akompaniamencie
tamburyna, na przerwę w muzyce witają się z koleżanką/kolegą wg
instrukcji nauczyciela.
2. Rozwiązywanie zagadki słownej „Jesień” – załącznik nr 1.
• Rozmowa kierowana w oparciu o wysłuchany tekst.
• Układanie wyrazu „JESIEŃ” z rozsypanki literowej.
3. Dary przyrody z parku.
• Przeliczanie żołędzi, kasztanów, orzechów.
• Analiza sylabowa wyrazów związanych z tematem.
• Przyporządkowanie wyrazów globalnych do odpowiednich darów przyrody.
4. Spacer po lesie
• Zbieranie grzybów wg instrukcji nauczyciela.
• Tworzenie zbiorów grzybów jadalnych i trujących.
• Przyporządkowanie wyrazów globalnych do odpowiednich grzybów.
5. Zabawa ruchowa „Marmurki”
Dzieci biegają swobodnie po sali przy akompaniamencie
tamburyna, na przerwę w muzyce i hasło „Marmurki” dzieci
nieruchomieją w różnych pozach.
6. Rozwiązywanie quizów i gier logicznych na tablicy multimedialnej.
• Rozwijanie logicznego myślenia,
• Podsumowanie wiedzy na temat jesieni.
7. Zabawa ruchowa „Ustawiamy się przy osobie, która....”
Dzieci biegają swobodnie po sali przy akompaniamencie
tamburyna, na przerwę w muzyce ustawiają się przy osobie, którą
na myśli ma nauczyciel.
8. Dary z sadu i ogrodu
• Rozpoznawanie owoców i warzyw zmysłem dotyku.
• Rozpoznawanie owoców i warzyw zmysłem smaku.
9. Ewaluacja zajęć
• Wspólny taniec do piosenki „Wogie-bogie”.
Zagadka – załącznik nr 1.
Co to za pora roku
po lesie spaceruje,
maluje liście drzewom,
czasu nie marnuje.
Podarków przynosi bez liku:
i jabłka, i gruszki w koszyku,
a w zamian dostaje od dzieci
z kolorowych liści bukiecik.
Słońce świeci coraz słabiej,
liście z drzewa opadają,
deszczyk pada coraz częściej,
jeże, misie, zasypiają.
Puste pola, mokre pola,
deszcz od rana do wieczora.
Czy wiesz, już jaka to jest roku pora?
