X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53632
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Metody aktywizujące w praktyce pracy terapeutycznej pedagoga specjalnego

Scenariusz zajęć pedagoga specjalnego mgr Pauliny Jarosińskiej

Temat:

Czas: 45 minut

Cele ogólne:
• rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej oraz koordynacji wzrokowo ruchowej
• doskonalenie umiejętności manualnych i grafomotorycznych (m. in. prawidłowego chwytu pisarskiego)
• rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi i motywacji do pracy

Cele szczegółowe (Dziecko):
• w miarę możliwości samodzielnie wycina, układa i przykleja elementy tworząc całość
• próbuje precyzyjnie wyciąć określony kształt i ciąć według wyznaczonych linii
• samodzielnie albo z pomocą nauczyciela wskazuje obrazki zaczynające się na wybrana głoskę na ilustracji i wokół siebie
• stara się odwzorować kształt litery po śladzie a następnie podejmuje próby samodzielnego pisania jej

Metody:
• aktywizujące – samodzielnej działalności dziecka,
• czynnościowe – zadań stawianych dziecku do wykonania, ćwiczeń ruchowych i poznawczych,
• pokazowe – przedstawianie rysunków znajdujących się na obrazku złożonym z puzzli,
• słowne – rozmowa.

Formy pracy:
zajęcia indywidualne lub w małej grupie

Przebieg zajęć:

1. Literowe puzzle.
Nauczyciel prosi dziecko, aby nazwało po kolei rzeczy zaprezentowane na obrazkach, po czym pocięło obrazek wzdłuż wyznaczonych linii. W dalszej części zadania przedszkolak ma ponownie ułożyć całość z wyciętych elementów poprzez przyklejenie ich na kartkę przedstawiającą obraz graficzny wielkiej litery zgodnie z podpisami obrazków wyciętych wcześniej przez dziecko w odpowiednie miejsca.
W razie trudności prowadzący pokazuje wzór (właściwą dla danego etapu zadania ilustracje). - Załącznik Nr 1

2. Pisze literki.
Pedagog demonstruje dziecku, jak należy poprawnie pisać wielką i małą literę, a następnie prosi dziecko, by spróbowało napisać samodzielnie, najpierw po śladzie, a potem w liniaturze kolejno małą i wielką literę. Pod koniec zajęć dziecko, jeśli będzie chciało, może napisać naprzemiennie wielką i małą literę, najpierw po śladzie, a następnie samodzielnie.-Załącznik Nr 2

3. Literowo-głoskowe koło fortuny.
Pedagog informuje dziecko, że zagrają w „Literowo-głoskowe koło fortuny”. Zabawa polegać będzie na losowaniu litery i odczytaniu jej, a następnie wyszukaniu w otoczeniu lub pamięci dziecka przedmiotu, którego nazwa zaczyna się na dana głoskę.

4. Koloruje według głosek.
Dziecko ma za zadanie pokolorować tylko te obrazki, których nazwy rozpoczynają się na wskazaną głoskę. Załącznik Nr 3

5. Ułóż litery we właściwej kolejności.
Nauczyciel prosi dziecko, aby na tablecie ułożyło kolejno 11 słów z rozsypanki literowej według wzoru literowego popartego materiałem wizualnym.

6. Podsumowanie.
Prowadzący chwali aktywność dziecka, akcentując jego postępy i mocne strony, zachęcając tym samym do dalszej pracy i wysiłku. Jednocześnie nagradza zaangażowanie dziecka w trakcie zajęć symbolicznym medalem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.