Numer: 53601
Przesłano:

Mędrcy szukają Pana Jezusa. Scenariusz lekcji

Prowadzący: Joanna Kądziela

Czas realizacji: 45 minut

Klasa: 1-3 Szkoły Podstawowej

Temat: Mędrcy szukają Pana Jezusa.

Cel ogólny

Zapoznanie z wydarzeniem wędrówki Trzech Mędrców ze wschodu do stajenki narodzenia Pańskiego.

Kształtowanie postawy poszukiwania Pana Bogu w swoim życiu.

Cele operacyjne - Uczeń:

Wymienia imiona Trzech Mędrców i podaje skąd pochodzili,

Podaje, jakie dary złożyli Mędrcy Panu Jezusowi,

Objaśnia, dlaczego Mędrcy szukali Nowonarodzonego Króla i co ich o Nim poinformowało,

Podaje przykłady poszukiwani Zbawiciela w swoim codziennym życiu.

Metody pracy: drama, opowiadanie, zabawa “ciepło-zimno”, rozmowa.

Formy pracy: praca indywidualna i grupowa.

Pomoce dydaktyczne: korony Mędrców, żłóbek i figurka Pana Jezusa, elementy przyciemniające salę lekcyjną, tekst do odczytania, karteczki z postaciami, lalka.

Przebieg zajęć:

Czynności organizacyjne

Sprawdzenie listy obecności

Krótkie powtórzenie poprzedniej lekcji

Wstęp

Zapoznanie uczniów z tematem: Mędrcy szukają Pana Jezusa.

Krótkie przypomnienie informacji o Mędrcach: Kim byli Mędrcy? Skąd pochodzili? Jakie były ich imiona? Dlaczego udali się w daleką podróż? Co ich prowadziło? Skąd wiedzieli co oznacza gwiazda na niebie?

Część właściwa

Nauczyciel po wstępie do lekcji informuje uczniów, o tym, że dzisiejsza lekcja odbędzie się w formie dramy. Wyjaśnia krótko na czym będzie polegała lekcja: “odczytam tekst opowiadający o wędrówce Mędrców ze Wschodu do żłóbka Pana Jezusa. Waszym zadaniem będzie zagranie wyznaczonych ról.” Uczniowie losują postacie zapisane na karteczkach: Kacper, Melchior, Baltazar, Maryja, Józef, Pasterz 1, Pasterz 2, Pasterz 3, Pasterz 4, Wiatr-3 uczniów, Piasek-3 uczniów. Gdy zabraknie postaci historię można urozmaicić i dopisać kolejne sceny i potrzebne postacie.

Uczniowie ustawiają się w wyznaczonych przez nauczyciela miejscach – najlepiej w okręgu, Maryja i Józef na przeciwległym końcu klasy niż Mędrcy. Maryja i Józef otrzymują lalkę-Pana Jezusa.

Nauczyciel przed lekcją zasłania okna np. roletami, tak by w klasie było prawie ciemno. Chowa trzy korony Mędrców w różnych miejscach w klasie, w taki sposób by uczniowie mieli możliwość ich odnalezienia. Chowa w klasie również żłóbek z figurką Pana Jezusa.

Nauczyciel gasi światło. W klasie panuje mrok. Uczniowie słuchają opowiadania: “Za czasów Cezara Augusta, daleko na Wschodzie mieszkało trzech mądrych Królów - Kacper, Melchior i Baltazar. Każdy z nich był mędrcem w innej dziedzinie, miał inne zainteresowania, mieli też soje własne, piękne, bogate królestwa oraz pałace. Każdy z nich przeczytał wszystkie dostępne książki, wyliczył to co dało się wyliczyć, odbył najwspanialsze podróże. Ale tej nocy wszyscy trzej, mimo swojej wiedzy, nie mogli pojąć co się właśnie dzieje. (W czasie opowiadania nauczyciel przerywa i we właściwych momentach mówi uczniom co mają robić. Dzieci odgrywają sceny lub pokazują gesty np. Mędrcy przeczytali książki – dzieci grające mędrców gestykulują jakby czytali książkę itd.) (...) Mędrcy wędrując do Nowego Króla natrafili na wielką burzę piaskową (dzieci grające postać Wiatru i Piasku wydają głośne dźwięki szumu i wiatru). Nauczyciel nieco odsłania roletę, mówiąc o tym, że zbliża się ranek, a przed królami jeszcze długa droga. W czasie wichru korony Mędrców pogubiły się i muszą je teraz odnaleźć, by zdążyć do Pana Jezusa jeszcze tej wyjątkowej nocy. Dzieci grające Mędrców szukają koron ukrytych w klasie. Początkowo samodzielnie, jeśli będzie to trwało długi, reszta postaci im pomaga. Nauczyciel co jakiś czas odsłania rolety coraz bardziej, by w klasie było nieco widniej, ale nadal panował półmrok.

Po odnalezieniu koron przez klasę, dzieci grające Mędrców idą do dzieci grających Maryję i Józefa trzymających lalkę-Pana Jezusa i oddają pokłon Panu Jezusowi zdejmując przed nim swoje korony.

Zabawa z elementami dramy kończy się. Nauczyciel płynnie przechodzi do zabawy w poszukiwanie żłóbka ukrytego w klasie, opartej na grze “ciepło-zimno”, o czym informuje klasę.

Uczniowie ustawiają się na środku sali, pomiędzy ławkami. Ławki wyznaczają granicę, za którą nie wolno wychodzić. Uczniowie rozglądają się i szukają żłóbka z Panem Jezusem. Jeżeli klasa szybko odnajdzie żłóbek, zabawa kończy się, a uczniowie siadają do ławek i zakładają na głowy korony przygotowane wcześniej przez nauczyciela. Jeżeli poszukiwania wydłużają się, nauczyciel pozwala wybranej osobie wyjść poza ławki i przyjrzeć się dokładniej. Jeśli to nie pomoże pozwala wszystkim dzieciom chodzić po całej klasie.

Po odnalezieniu żłóbka dzieci siadają do swoich ławkach, nauczyciel stawia żłóbek tak by był widoczny dla wszystkich.

Podsumowanie

Lekcja kończy się rozmową na temat tego, jak możemy szukać Pana Jezusa w swoim życiu w codzienności.

Wszyscy wspólnie odśpiewują kolędę “Mędrcy świata...” lub inną znaną. Żłóbek z Panem Jezusem jest w widocznym miejscu. Dzieci mogą ustawić się wokół niego.

Podziękowanie i pożegnanie się z klasą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.