Łódź, 29.11.2023
Opracowała: mgr Magdalena W.
Scenariusz imprezy wewnątrz przedszkolnej „Andrzejki w przedszkolu”.
Temat: Andrzejki w przedszkolu.
Cele ogólne:
• zapoznanie z tradycjami związanymi z wieczorem andrzejkowym poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach.
Cele operacyjne (dziecko):
• przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabawy,
• bierze aktywny udział w zabawach,
• dzieli na sylaby słowo: miotła, kapelusz, kociołek,
• wymienia zwyczaje i wróżby andrzejkowe.
Metody:
• czynna- zadań stawianych do wykonania,
• słowna- objaśnienie, opowiadanie nauczyciela,
Formy pracy:
• grupowa,
• zespołowa,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne: miotła, strój czarownicy, kociołek, kapelusz czarownicy, naklejki w sześciu kolorach, kartki z wróżbami, świeczki, klucze, pendrive z muzyką, sprzęt audio.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela.
Witam wszystkie dzieci mam na imię Hermina czy wiecie kim jestem?- dzieci odpowiadają na pytanie.
Jak myślicie jak nazywa się ten przedmiot- nauczyciel prezentuje miotłę, kociołek i kapelusz, następnie dzieci dzielą nazwy przedmiotów na sylaby.
2. Przybliżenie tradycji andrzejkowej- Są różne sposoby, aby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Do dzisiaj przetrwała tradycja andrzejkowa, będąca jedynie zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewczyn i chłopców. Obecne andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Zapraszam więc Was na wspólną zabawę andrzejkową. Aby troszkę pomóc naszym dzisiejszym czarom i szczęściu musimy nauczyć się magicznego zaklęcia: „Hokus pokus, czary mary. Niech się spełnią wszystkie dzisiejsze czary...”.
3. „Andrzejkowe wróżby” - wspólny taniec.
Mama nadzieję, że spodoba Wam się pierwsza wróżba, która powie wam co Was spotka w niedaleka przyszłość. Jednak, aby wróżba się spełniła musimy wypowiedzieć nasze magiczne zaklęcie: „Hokus pokus, czary mary. Niech się spełnią wszystkie dzisiejsze czary...”.
4. „Ćwiczy Baba Jaga jogę” - swobodny taniec przy piosence.
5. Wróżba z kolorami.
Dzieci losują naklejki w sześciu kolorach, nauczyciele pomagają przykleić naklejki do koszulek. Następnie jedno dziecko losuje z koszyka karteczkę z kolorową wróżbą. Podczas czytania wróżby dzieci, które mają wylosowany kolor wstają i słuchają swojej wróżby.
Czerwony- spełni się twoje najskrytsze marzenie. Będziesz miał to o czym marzysz.
Zielony- Spotka się coś niezwykłego. Przeżyjesz fantastyczną przygodę, czeka cię niezwykła podróż, wycieczka.
Żółty- Spodziewaj się nagrody. Spotka cię miła niespodzianka.
Niebieski- Otrzymasz ważną wiadomość od bliskiej. Będzie to dobra wiadomość.
6. „Pantofelek” - czarownica wybiera po jednym dziecku z każdej grupy. Reszta dzieci siedzi w kole i zdejmuje po jednym pantofelku i daje na środek koła. Wybrane dzieci muszą znaleźć parę do pantofelków.
7. „Zaczarowany kapelusz” - losowanie zadań z kapelusza.
Dzieci stoją w kole i podają sobie kapelusz, gdy gra muzyka. Jak muzyka się zatrzyma dziecko z kapeluszem losuje zadanie i prosi nauczyciela o przeczytanie zadania następnie wszystkie dzieci wykonują wylosowane zadanie.
8. Zakończenie i poczęstunek.
Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom i Paniom i Panom za wspólną zabawę. Było mi bardzo miło, że mogłam Wam powróżyć w ten piękny andrzejkowy dzień. Z tej okazji mam dla was przygotowane coś słodkiego- dzieci częstują się cukierkami.
Proszę o udanie się do sal i narysowanie według własnego pomysłu czarownicy.