Numer: 53546
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Kosmosu. Scenariusz zajęć

Scenariusz
Temat zajęć: Światowy Dzień kosmosu 21 maja
Cel ogólny: Wzbogacenie wiadomości na temat kosmosu, Układu Słonecznego
Cele szczegółowe:
- wie, jak zbudowany jest Układ Słoneczny
- zna rolę i pozycję Słońca
- rozwiązuje zagadki dotyczące kosmosu
- wykonuje zadania
- aktywnie uczestniczy w zabawach
- współdziała z innymi
- uważnie obserwuje
- słucha poleceń Nauczyciela

Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was”.
Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają i pokazują do utworu „Wszyscy są, witam Was”.

2. Wprowadzenie do zajęć:
Nauczyciel pyta dzieci, czy zastanawiały się kiedyś nad tym, jakie jest niebo, co znajduje się ponad chmurami? Dzieci dzielą się posiadanymi wiadomościami. Nauczyciel po wysłuchaniu odpowiedzi dzieci, opowiada o kosmosie, Układzie Słonecznym przedstawiając ilustracje.

3. Zabawa ruchowa przy piosence „W Układzie Słonecznym” Nutkosfera
Dzieci trzymają w rękach rysunki słońca i planet, ustawiają się tak, jak Układ Słoneczny, i bawią się do muzyki.

4. Doświadczenie „Dzień i noc”
Do pudełka w połowie wyklejonego jak dzień z latarką, która przedstawia słońce, a w połowie wyklejonego jak noc, nauczyciel wkłada globus i objaśnia dzieciom, że przez to, że Ziemia obraca się wokół własnej osi mamy dzień i noc.

5. Zadanie matematyczne
Dzieci dostają od nauczyciela kartki z narysowanymi elementami związanymi z kosmosem. Zadaniem dzieci jest przeliczenie odpowiedniej ilości elementów, i zaznaczenie spośród 3 cyfr odpowiedniej za pomocą spinacza.

6. Zagadki
Nauczyciel czyta zagadki dzieciom i wyjaśnia pozostałe słownictwo związane z kosmosem.
Kiedy nocą słońca,
nie ma już na niebie,
świeci całym sobą,
lub kawałkiem siebie. (księżyc)
Nie widać ich w ciągu dnia,
chociaż są nad nami.
Można je zobaczyć
tylko wieczorami. (gwiazdy)
Jej długi warkocz złotem błyska,
siostrą jest gwiazd i księżyca.
Rzadko odwiedza nasze niebo.
Niesie wieści. Jakie? To tajemnica. (kometa)
Bardzo mu dobrze się wiedzie,
do pracy rakietą jedzie –
na podbój kosmosu, planet
i w galaktyki nieznane. (astronauta)
Z ziemi do gwiazd
mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr
i samoloty. (rakieta)
7. Lot na Księżyc – opowieść ruchowa
- Przygotowujemy się do lotu na księżyc.
- Wkładamy kombinezon, który uchroni nas przed niską lub wysoką temperaturą (wykonujemy ruch suwaka sssssssssssss....),
- zakładamy specjalne buty ( tup, tup).
- Idziemy do rakiety ( tup, tup, tup),
- otwieramy właz do rakiety ( klaskanie językiem).
- Wskakujemy do środka( hop).
- Zamykamy właz ( klaskanie językiem).
- Siadamy na fotelu ( siup).
- Zapinamy pasy ( klap).
- Zanim wystartujemy należy zapłacić za podróż, nasz lot będzie kosztował jeden szeroki uśmiech, kto chce lecieć z nami ładnie się uśmiecha.
- Odpalamy silniki - siedząc na podłodze okręcamy się wokół własnej osi i odliczamy, a na hasło start podnosimy wysoko ręce. 5, 4, 3, 2, 1.... Start

8. Zabawa prawda-fałsz podsumowanie zajęć
Dzieci siedzą w kole N. kładzie na środku duże żółte Słońce z zagiętymi promykami. N. wypowiada prawdziwe i nieprawdziwe informacje związane z kosmosem. Zadaniem każdego dziecka jest podanie odpowiedzi: Tak lub Nie, a następnie, po podaniu prawidłowej odpowiedzi, wyprostowanie promyka Słońca.

Przykłady zdań:
-W kosmosie jest bardzo dużo gwiazd.
- Ziemia jest okrągła.
- Rakietą podróżujemy po ulicy.
- W dzień świeci Księżyc.
- W Układzie Słonecznym jest osiem planet.
- Mieszkamy na planecie o nazwie Mars.
- Droga mleczna to nazwa naszej galaktyki
- Astronom to osoba, która zajmuje się badaniem kosmosu
- Astronauta lata po niebie samolotem
- Ziemia posiada jeden Księżyc.
- Najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym jest Jowisz
- Astronauta w podróż kosmosem musi ubrać specjalnym skafander
- Pierwszą planetą od Słońca jest Merkury

9. Zabawa relaksacyjna
N. prosi dzieci, aby położyły się wygodnie na dywanie. Włącza muzykę instrumentalną, a dzieci wyobrażają sobie, że odbywają lot w kosmos.

10. Wykonanie pracy plastyczno – technicznej: „Moja galaktyka”
Dzieci wykonują w słoiku własną galaktykę za pomocą wody, waty, barwników i brokatu.
11. Ewaluacja zajęć: Skala entuzjazmu
Dzieci wyciągają przed siebie wyprostowane ręce i łączą dłonie – oddalają dłonie od siebie, tym dalej, im bardziej zajęcia im się podobały.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.