Numer: 53538
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z okazji Dnia Pluszowego Misia w przedszkolu

Cele ogólne:
- umożliwienie dzieciom radosnego przeżywania uroczystości przedszkolnej;
- kształtowanie umiejętności zabawy w zespole;
- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek.

Cele operacyjne:
Dzieci:
- znają historię powstania pluszowego misia;
- nazywają wybrane misie występujące w znanych bajkach i filmach;
- integrują się ze sobą;
- potrafią aktywnie się włączać do zabawy w zespole;
- znają wybrane piosenki i wiersze o misiach;
- zgodnie uczestniczą we wspólnych zabawach i działaniach.

Metody:
- słowna (pogadanka, opowiadanie, piosenka);
- oglądowa (prezentacja multimedialna, pokaz, ilustracje);
- praktyczna (zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne).

Formy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: misie – pluszaki, monitor interaktywny, prezentacja multimedialna, obrazki przedstawiające znane misie, piosenka „Jadą, jadą misie”, wielkoformatowe puzzle z misiem.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i ich misiów, przypomnienie, jakie święto jest obchodzone 25 listopada.

2. Powitanka „Niedźwiedzia wędrówka”.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel podaje pierwszemu dziecku misia, wypowiadając rymowankę: „Małego misia puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk”. Dzieci kolejno ostrożnie podają sobie misia, aż wróci do nauczyciela.

2. Obejrzenie prezentacji multimedialnej.
(Należy otworzyć stronę YouTube i wpisać hasło „Dzień Pluszowego Misia” - https://www.youtube.com/watch?v=pD-L_C0_ay8).
Zaprezentowanie dzieciom krótkiego filmiku przedstawiającego historię powstania pluszowego misia oraz zapoznanie ich z istniejącymi w rzeczywistości gatunkami niedźwiedzi; krótka rozmowa na temat obejrzanej prezentacji.

3. Wspólny śpiew wraz z naśladowaniem ruchów „Ja jestem niedźwiadek”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do koła. Mówi rymowankę lub śpiewa ją na znaną melodię Mam chusteczkę haftowaną wraz z pokazywaniem. Dzieci naśladują gesty nauczyciela, próbują mówić (śpiewać) razem z nim.

Jedna łapka, (dzieci pokazują jedną rękę)
druga łapka, (pokazują drugą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (wskazują ręką na siebie)
Jedna nóżka, (wystawiają jedną nogę)
druga nóżka, (wystawiają drugą nogę)
a to jest mój zadek. (wskazują ręką na swoją pupę)
Lubię miodek, kocham miodek, (masują się po brzuszku)
podkradam go pszczółkom. (wykonują gest jedzenia)
Jedną łapką, drugą łapką, (zbliżają najpierw jedną, a później drugą rękę do ust)
albo wciągam rurką. (naśladują picie przez słomkę)

4. Zabawa ruchowa ze śpiewem do piosenki „Jadą, jadą misie”.
Jadą, jadą misie, tra la tra la la, / obrót dookoła własnej osi
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha, / naśladowanie głośnego śmiania się
przyjechały do lasu, narobiły hałasu, / klaskanie w dłonie
przyjechały do boru, narobiły rumoru. / głośne tupanie nogami

Jadą, jadą misie, tra la tra la la, / obrót dookoła własnej osi
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha, /naśladowanie głośnego śmiania się
a misiowa jak może, prędko szuka w komorze, / schylanie się i rozglądanie na boki
plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi. /taca zrobiona z dłoni; ukłon

Jedzą, jedzą misie, tra la tra la la, / naśladowanie jedzenia łapkami
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha, / naśladowanie głośnego śmiania się
zjadły wszystkich plastrów sześć / pokazywanie 6 palców
i wołają: „Dajcie jeść!”. / głaskanie się po brzuchu

5. Zabawa ruchowa „Zepsuty miś”.
Dzieci stoją w rozsypce w lekkim rozkroku z wyprostowanymi rękami uniesionymi nad głową. Na hasło nauczyciela: „Miś się zepsuł” dzieci kolejno opuszczają ręce, głowę, wykonują skłony tułowia w przód, następnie odpoczywają w siadzie skrzyżnym. Nauczyciel chodzi między dziećmi i dotyka je w ramię. Dotknięte dzieci wstają i ustawiają się w rozkroku.

6. Zabawa ruchowa „Niedźwiedź szuka drzewa”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Można je oznaczyć kolorowymi szarfami. Jedna grupa to niedźwiedzie, druga grupa to drzewa. Drzewa stoją w miejscu, a niedźwiedzie poruszają się po sali na czworakach. Na hasło nauczyciela: „Niedźwiedź szuka drzewa” stają za dzieckiem, które jest drzewem. Później następuje zamiana ról.

7. Zabawa utrwalająca orientację przestrzenną „Gdzie jest miś”.
Dzieci siedzą przed krzesełkami – każde z nich ma misia. Nauczyciel określa położenie misia: pod, nad, obok, na, z prawej strony, z lewej strony, a dzieci umieszczają misie w odpowiednim miejscu, zgodnie z instrukcją nauczyciela.

8. Zabawa wyciszająca, relaksacyjna „Usypianie misia”.
Dzieci leżą na podłodze z misiami na brzuchu, biorą głęboki wdech i wydech, obserwując unoszącą się podczas oddychania maskotkę.

9. Zabawa matematyczna „Od najmniejszego do największego” (dla starszych grup).
Dzieci siedzą w kole na dywanie, następnie po kolei próbują ułożyć swoje maskotki zgodnie
z poleceniem nauczyciela – od najmniejszego do największego albo na odwrót. Pozostali kontrolują poczynania danego dziecka, ewentualnie wypowiadają się na temat pomyłki.

10. Zabawa z chustą animacyjną „Miś w wesołym miasteczku”.
Do zabawy potrzebujemy chusty animacyjnej i jednego średniej wielkości misia. Dzieci kołyszą misia w chuście, turlają misia od środka chusty na boki, podrzucają misia, pilnując, by nie spadł z chusty.

11. Zabawa na wzór ciepło-zimno „Szukamy misiów”.
Dzieci zamykają oczy, a nauczyciel ukrywa misie dzieci w sali. Następnie dzieci szukają ukrytych misiów. Zabawę można przeprowadzić w kilku turach, żeby uniknąć niepotrzebnego zamieszania.

12. Zabawa ruchowa na spostrzegawczość „Znajdź swojego misia”.
Dzieci ustawiają się w szeregu. Przed sobą, pod ścianą w odstępie kilku metrów, układają swoje misie. Na sygnał prowadzącego zamykają oczy. W tym czasie nauczyciel zamienia je miejscami. Na kolejny sygnał dzieci otwierają oczy i jak najszybciej starają się odnaleźć swoją zabawkę i usiąść z nią na dywanie.

13. Wykonanie pracy plastycznej wg pomysłu nauczyciela.
Dzieci wykonują pracę plastyczną zgodnie z pomysłem nauczyciela. Może to być miś wykonany z rolki po papierze toaletowym, z kółek origami, z papierowych talerzyków itd., zależnie od możliwości dzieci i posiadanych materiałów.
Każda grupa eksponuje na korytarzu wykonaną wcześniej grupową pracę plastyczną – 9-elementowe puzzle przyozdobione za pomocą dowolnej techniki plastycznej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.