Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Opracowanie i prowadzenie: Elżbieta Baturo
Temat zajęć: Zabawa dydaktyczna „Bezpieczny Przedszkolak i pies”
Cel:
*poznawcze:
- zapoznanie z postawami psa wobec człowieka;
- uszeregowanie dotychczas zdobytych informacji o zachowaniach psów;
*kształcące:
- kształtowanie umiejętności bezpiecznego kontaktu z psem;
- utrwalenie pozycji „żółwia”;
- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego;
*wychowawcze:
- uświadomienie dzieciom potrzeby szacunku dla zwierząt;
Metody:
- słowna: rozmowa, opowiadanie, objaśnienie;
- oglądowa: pokaz, obserwacja;
- czynna: zadań stawianych do wykonania;
Formy: praca indywidualna, w parach, grupowa:
Pomoce dydaktyczne: tekst E. Zubrzyckiej „Czy mogę pogłaskać psa?”, papierowe ślady psa, pudełko tekturowe, układanki obrazkowe, obrazki psów w różnym nastroju, kartoniki z buźkami smutnymi i wesołymi, bajka edukacyjna online , CD z piosenką „Puszek, okruszek”;
Przebieg zajęć
I. Wstęp
1. Powitanie hasłem: I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki! z różnym natężeniem głosu.
2. „Burza mózgów” inspirowana tekstem E. Zubrzyckiej „Czy mogę pogłaskać psa?”
- jak zachowywały się dzieci?
- czy pieski były zadowolone, jak się czuły;
- czego waszym zdaniem nie wolno robić podczas kontaktów ze zwierzętami?
- dlaczego należy zawsze zwracać uwagę na bezpieczeństwo?
3. Prezentacja bajki edukacyjnej "Zasady bezpieczeństwa podczas zabawy z psem”
https://www.youtube.com/watch?v=zgHcI_pe8CU
- swobodne wypowiedzi dzieci na temat obejrzanego filmiku;
II. Rozwinięcie – działania dzieci
4. Zabawa „Czyje to ślady?” – dzieci poruszają się po papierowych śladach psa rozłożonych na dywanie. Odnajdują pudełko zawierające koperty z układankami obrazkowymi (różne zachowania psa). Zadaniem dzieci jest ułożenie pociętych obrazków i odgadnięcie nastroju zwierzęcia – praca w parach.
5. Ćwiczenia słownikowe – podawanie przymiotników opisujących wygląd i cechy psów
( ułożone obrazki) np. duży, wysoki, zły, milutki...
6. Zabawa naśladowcza „Pieski przed lustrem” – dzieci stojąc naprzeciw siebie próbują naśladować swoje ruchy)
- małe pieski przytulają się do siebie, piją z miseczki mleczko, łapką czyszczą pyszczek i zasypiają;
- duże i rozłoszczone psisko groźnie szczerzy kły, pręży grzbiet, przymyka oczy i głośno szczeka;
7. Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz” – dzieci otrzymują kartoniki z buźkami smutnymi i wesołymi. Unoszą je do góry w zależności od tego, czy zgadzają się ze stwierdzeniem nauczyciela, czy nie:
- dzieci mogą głaskać wszystkie psy;
- psy bardzo lubią ciąganie za ogon i uszy;
- mały pies nigdy nie jest groźny;
- psy są wiernymi przyjaciółmi ludzi;
- można drażnić psa;
- można zabierać psu jedzenie;
- szczeniaczki są tylko do zabawy;
- zawsze trzeba uciekać przed groźnym psem;
8. Pokaz pozycji „Żółw” - przedstawienie bezpiecznej pozycji, jaką należy przyjąć w razie ataku psa.
- prezentacja pozycji przez nauczyciela;
- wykonanie „żółwia” przez dzieci;
- sprawdzanie poprawności wykonanej pozycji, korekta;
9. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Uważaj! Pies!”
- dzieci poruszają się swobodnie przy piosence „Puszek, okruszek”;
- na pauzę i hasło Uwaga groźny pies! przyjmują postawę „żółwia”;
III. Zakończenie i ewaluacja
- zabawa „Kciuki”;
- okrzyk na zakończenie I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki!