Numer: 53388
Przesłano:

Ciastoterapia - robimy kulki mocy i lemoniadę. Scenariusz lekcji

LEKCJA OTWARTA – CIASTOTERAPIA
SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Ciastoterapia – robimy kulki mocy i lemoniadę
Grupa: Klasa II (dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną i ASD)
Czas trwania: 45 minut
Forma zajęć: praktyczna, warsztatowa
Prowadząca: Magdalena Podhorodecka
Cele główne:
- Rozwijanie samodzielności i współpracy
- Doświadczanie zmysłowe – dotyk, zapach, smak
- Nauka prostych czynności kulinarnych
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozpoznaje składniki kulinarne
- wykonuje proste czynności kulinarne (mieszanie, lepienie, nalewanie)
- współpracuje w grupie
- doświadcza różnych struktur i zapachów
- komunikuje potrzeby werbalnie lub pozawerbalnie
- przestrzega zasad higieny
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie (5 minut)
- Powitanie i omówienie planu lekcji
- Wspólne mycie rąk i przypomnienie zasad higieny
2. Przygotowanie kulek mocy (20 minut)
- Prezentacja składników
- Dzieci mieszają składniki i lepią kulki

3. Robienie lemoniady (10 minut)
- Wyciskanie cytryn, mieszanie z wodą i miodem
4. Degustacja i zakończenie (10 minut)
- Wspólne jedzenie
- Podsumowanie zajęć, pochwała dzieci

KONSPEKT LEKCJI
Temat: Ciastoterapia – robimy kulki mocy i lemoniadę
Czas trwania: 45 minut
Grupa: Klasa II (dzieci z lekką niepełnosprawnością i ASD)
Rodzaj zajęć: Zajęcia kulinarno-sensoryczne
I. Cele lekcji
Cele ogólne:
- Wzmacnianie samodzielności
- Rozwijanie integracji sensorycznej
- Praca według instrukcji
Cele szczegółowe:
- Rozpoznaje składniki
- Wykonuje proste czynności
- Współpracuje w grupie
- Używa zmysłów
- Cieszy się z efektu pracy
II. Metody pracy
- Pokazowa
- Praktyczna
- Wizualne wsparcie
- Terapia zajęciowa
III. Formy pracy
- Indywidualna
- W parach
- Grupowa
IV. Środki dydaktyczne
- Składniki do kulek i lemoniady
- Miski, łyżki, pojemniki, kubeczki
- Plakaty obrazkowe
- Środki higieny
V. Przebieg lekcji
1. Wprowadzenie (5 min)
- Powitanie, omówienie planu, mycie rąk
2. Kulki mocy (20 min)
- Pokaz, lepienie kulek przez dzieci
3. Lemoniada (10 min)
- Wyciskanie cytryn, dodawanie składników
4. Degustacja i podsumowanie (10 min)
- Wspólne jedzenie, rozmowa, pochwały
VI. Ewaluacja
Obserwacja zachowań dzieci:
- Zaangażowanie
- Samodzielność
- Reakcje sensoryczne
- Poziom satysfakcji

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.