X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53381
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Powitanie wiosny. Wiosenne zabawy z żabkami - scenariusz uroczystości

„Powitanie Wiosny”
- scenariusz uroczystości przedszkolnej 21.03.2025r.
Uczestnicy: wszystkie grupy przedszkolne
Prowadzący: Anna Boreczko, Justyna Szatkowska
Miejsce: sala wielofunkcyjna
Temat: „Wiosenne zabawy z żabkami”

Cele ogólne:
- kultywowanie tradycji przedszkolnych;
- kształtowanie pozytywnej motywacji do zabaw ruchowych;
- wzbogacenie wiedzy przyrodniczej na temat żab;
- doskonalenie umiejętności prawidłowej reakcji na sygnał dźwiękowy;
- integracja grup przedszkolnych;

Cele szczegółowe-dziecko:
- swobodnie wypowiada się na określony temat;
- uczestniczy quizie z wiedzy przyrodniczej;
- prawidłowo reaguje na zmiany tempa w muzyce, na zatrzymanie muzyki;
- skacze obunóż do celu;
- naśladuje ruchy nauczyciela podczas tańca;
- swobodnie porusza się do utworu;

Obszary realizowane z podstawy programowej:

I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka – 5
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka – 2, 4,6,8
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka – 2, 6, 8, 9
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka – 1, 2, 5,7, 18

Rozwijanie kompetencji kluczowych:
- kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
- kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
- kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej;

Forma:
-indywidualne
-grupowe
Metody:
- czynne (zadania stawiane do wykonania)
- słowne ( objaśnienia, rozmowa)
- oglądowe ( pokaz prezentacji multimedialnej)
-aktywizujące

Środki dydaktyczne:
dekoracje, płyta CD z piosenkami, 8 rolek z włóczką, cukierki, prezentacja multimedialna, przebrania nauczycielek, laptop, krążki sensoryczne, projektor

Przebieg:
1. Powitanie wszystkich gości i zaproszenia na uroczystość.
- prowadząca przedstawia się jako bocian i zadaje pytania o skojarzenia dotyczące koloru zielonego, wiosny, żab...

2. Prezentacja multimedialna – wprowadzenie w tematykę uroczystości.
Przed odtworzeniem prezentacji multimedialne prowadząca informuje dzieci ze będą uczestniczyć w quizie i prosi dzieci o skupienie.
- prowadząca zadaje pytania dotyczące żab, dzieci odpowiadają korzystając z własnej wiedzy i doświadczeń; nauczyciel każdą odpowiedź dziecka uzupełnia o ciekawostki dotyczące żab
 Jaki kolor ma żaba ? (zielony, ale są też żaby niebieskie, czerwone, żółte, przezroczyste, „włochate”, brązowe...)
 Jak duża jest żaba? (najmniejsza-1cm, największa- ok 1m)
 Co je żaba? (owady, ale są żaby jedzące myszy i ryby)
 Jak żaba łapie owady? (zwinnym językiem, ale są żaby posiadające zęby do łapania i miażdżenia ofiar)
 Gdzie podziewają się żaby jesienią i zimą? (zapadają w stan hibernacji- siedzą w jamach i się nie ruszają, by nie zużywać nagromadzonej energii)
 Czy żaby gadają? (tak, żabie gadanie to rechot, jak zacznie jedna- rechoczą wszystkie)

3. Zapoznanie dzieci z gościem- żabą Klarą (nauczyciel pyta dzieci, czy chciałyby poznać gościa- żabkę. Nietypową żabkę. Inną niż wszystkie jej koleżanki ze stawu. Żaba Klara nie poświęca swojego czasu tylko na skoki i łapanie owadów, przez co jest traktowana jako dziwna... Nauczyciel pyta, czy dzieci chciałyby poznać na czym polega ta inność żabki; co takiego lubi robić)
Dzieci bardzo głośno klaszczą, dzięki czemu żaba Klara decyduję się wyjść zza zasłony. Gość wita się z dziećmi i przesyła im całuski.
4. Wspólne zabawy z bocianem i żabą: żaba Klara zdradza kolejno co bardzo lubi robić:
• Skoki przez kamyki - zabawa ruchowa z elementami równowagi: na środku sali z szarf wyznaczony jest staw, w którym czeka żaba; zadaniem żabek (po 1 dziecku z każdej grupy) jest dotarcie do stawu trasą wyznaczoną przez szarfy skacząc obunóż;
• Tańce „ pod nosem bociana” – zabawa orientacyjno-porządkowa do utworu „re re kum kum hop hop hop” (Bajo Disco- YouTube); w zabawie biorą udział wszystkie grupy. Gdy gra muzyka- żabki tańczą; na pauzę- nieruchomieją, by nie zauważył ich bocian;
• „Ulubione śniadanko”- zabawa chwytna; nauczyciel wybiera po 1 osobie z każdej grupy; zadaniem dzieci jest jak najszybsze zwinięcie „języka” żaby (nawinięcie sznurka na rolkę) na końcu którego jest cukierek;
• „W chowanego z bocianem” – zabawa orientacyjno-porządkowa; wszystkie dzieci na dźwięk spokojnej muzyki tańczą / skaczą/ bawią się; gdy słyszą muzykę dynamiczną, mocną- kucają zakrywając się przed wzrokiem bociana;
• „Zabawy z kaczuszkami” – zabawa muzyczno – ruchowa do utworu „Kaczuszki”;
• „Dyskoteka”- improwizacje muzyczno-ruchowe do utworu „Pedro, pedro” (Raffaella Carra, YouTube); dzieci swobodnie tańczą do popularnego utworu;
5. Podsumowanie uroczystości: nauczyciel pyta dzieci co myślą na temat Gościa. Czy uważają go za miłego? Fajnego? Podkreśla też, że wcale nie trzeba być takim samym jak „reszta”, nie trzeba się zmieniać, by ktoś nas polubił... Że przez to, że różnimy się od siebie- jesteśmy wyjątkowi, niepowtarzalni i jedyni w swoim rodzaju!
6. Podziękowanie za obecność, zdjęcia z żabą i bocianem;

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.