„Witaj Mikołaju!”-
SCENARIUSZ z okazji Mikołajek
zorganizowanych w Przedszkolu Samorządowym Nr 81
„Brzoskwiniowy Raj” – uroczystość ogólnoprzedszkolna
Miejsce: sala wielofunkcyjna
Prowadzące: Zajkowska Klaudia, Anna Boreczko
Data: 06.12.2024r.
Uczestnicy: wszystkie grupy przedszkolne
Czas trwania: ok. 60 minut
Obszary realizowane z podstawy programowej:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka: 4, 5,
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka: 2, 4, 6, 7, 8, 9,
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka: 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka: 1, 2, 5, 7, 9
Rozwijanie kompetencje kluczowych:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
- kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
- kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele główne:
• integracja dzieci z całego przedszkola.
• pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych,
• wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z „Mikołajkami”,
• prezentowanie własnych umiejętności,
• stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć takich jak radość,
• rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi,
• odczuwanie radości ze spotkania z Mikołajem i z otrzymania prezentów,
• tworzenie przyjaznej atmosfery.
Cele szczegółowe:
• dzieci okazują radość podczas wspólnych zabaw;
• dzieci śpiewają piosenki, biorą aktywny udział w proponowanych działaniach;
• dzieci komunikują się z osobami dorosłymi;
• dzieci potrafią kulturalnie zachować się podczas uroczystości przedszkolnej,
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, mikrofony, worki, tunele animacyjne, film edukacyjny o Świętym Mikołaju („Historia Świętego Mikołaja”- bliżejprzedszkola), nagrania z muzyką;
Metody:
• Czynne (zadań stawianych do wykonania)
• Słowne (opowiadanie, rozmowa)
• Aktywizujące
Formy:
• Indywidualna
• Grupowe
Przebieg uroczystości:
• Część wstępna:
Powitanie przez Klaudię Zajkowską oraz Annę Boreczko – nawiązanie do tematu uroczystości poprzez film pt. „Historia Świętego Mikołaja”;
• Część główna:
1. Świąteczny quiz- co Wy wiecie o Świętym Mikołaju? – zabawa dydaktyczna (quiz wyświetlany na rzutniku);
- Którą czapkę nosi Mikołaj? (z daszkiem / wełnianą / czerwoną z białym pomponem);
- Gdzie Mikołaj zostawia prezenty? (pod pralką / w koszyku/ pod choinką)
- Jaki jest ulubiony kolor Mikołaja?
- Jakiego koloru jest choinka?
- Czym lata Mikołaj?
- Jak się nazywa jego najbardziej znany renifer?
- W czym Mikołaj przynosi prezenty?
- Co dzieci zostawiają Mikołajowi koło choinki?
- Jak się nazywa Mikołaj w Rosji?
2. „Zimowa wyliczanka” – zabawa muzyczno – ruchowa; przedstawianie słów wyliczanki za pomocą ruchu w rytm muzyki;
Czapka, szalik i buciki,
Kurtka, spodnie, rękawiczki...
Idę na piętach, idę na piętach,
Biegnę na palcach, biegnę na palcach,
Skaczą pajacyki, skaczą pajacyki,
Jadą koniki, jadą koniki,
Teraz wszyscy stop- zróbmy jeden krok,
Dużo siły masz- powtórzmy jeszcze raz!
3. „Przygotowania Mikołaja do pracy” – zabawa naśladowcza; pokazujemy chodzenie po głębokim śniegu, tupanie, rozcieranie dłoni, klepanie się po ramionach, podskakiwanie by się rozgrzać, podnoszenie ciężkiego worka, skradanie się, podglądanie przez okno, zjadanie ciasteczek, wypijanie mleka;
4. „W czym Mikołaj przynosi prezenty?” – zabawa ruchowa z elementami skoku z wykorzystaniem worków; wybrane dzieci z grup III – VIII biorą udział w wyścigach worków;
5. „Którędy Mikołaj wchodzi z prezentami?” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem tunelu animacyjnego; dzieci (po jednym z każdej grupy) zostają podzielone na dwa zespoły i ścigają się w tunelach;
6. „Co lubi robić Mikołaj w wolnym czasie? Tańczyć!” – zabawa integracyjna w kołach; wyzwalanie radości ze wspólnej zabawy;
7. „Witaj Mikołaju!” – przybycie Mikołaja, powitanie go przez dwie najstarsze grupy świątecznymi piosenkami po angielsku („Jingle bells” i „Santa Claus is coming to town”);
8. Zakończenie uroczystości – obligatoryjnie zdjęcia ze świętym Mikołajem.