Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców pt. "Wiosenne przebudzenie"-utrwalanie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną z wykorzystywaniem robota edukacyjnego Photon.
Cele:
• bezpieczne korzystanie z wysokich technologii,
• wdrażanie do wyjaśniania polskich przysłów
• tworzenie skojarzeń słownych do konkretnego pojęcia
• przekładanie sekwencji wzrokowych na ruchowe
• ćwiczenie skupienia uwagi dowolnej i zapamiętywania
• kształtowanie uwagi i spostrzegawczości słuchowej
• stwarzanie okazji do integracji rodziny z przedszkolem
• przybliżenie rodzicom form pracy z dzieckiem
• wdrażanie do wykonywania zadań;
• stwarzanie warunków do rozwijania ekspresji ruchowej
Metody pracy:
• czynne – samodzielnych doświadczeń, kierowania własną aktywnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń,
• oglądowe – przykładu,
• słowna – rozmowy, opowiadania, żywego słowa,
Aktywność ruchowa:
- mała motoryka
- wielka motoryka
- aktywność twórcza
Środki dydaktyczne: robot edukacyjny, tablet, symbole strzałek, symbole pogody :słońce, deszcz, nurza śnieg, tablica interaktywna, odtwarzacz audio, płyta CD, kolorowe kwiatki, garnek, wydrukowane garnuszki, koperty z zadaniem, obrazki z zwiastunami wiosny, napis „wiosenne przebudzenie”, cebulki, doniczki, historyjka obrazkowa.
Podstawa programowa:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka.
9) wykazuje sprawność ciała i koordynację (wzrokowo-ruchowo-słuchowo-przestrzenną)
w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie i pisanie
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka.
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu
8) zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka.
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe
9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne
i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka
4) Rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć,
odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych
dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności.
15) przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń
i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego.
16)śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie;
Część wstępna
Motyle pory roku znają, więc je szybko wymieniają,
Wiosna, lato, jesień, zima i od nowa się zaczyna,
Teraz wiosnę mamy, więc się pięknie przywitamy
1.Powitanie dzieci przy piosence "to już czas obudź się " wg Moniki Kluzy
2.Zabawa wyciszanka "to jest mój tron” wg. Agnieszka Chartanowicz”
Część główna:
3.Wprowadzenie dzieci w temat zajęć. Nauczycielki nawiązują do wykonanych ćwiczeń porannych, do pogody za oknem.
Zadają pytania dzieciom: czy wiedzą co oznacza słowo przebudzenie?
- Dzisiejsze zajęcia związane będą z nadchodzącą porą roku. Jaką porę roku mamy? a Jaka jest następna pora roku?
Nauczyciel tłumaczy dzieciom co to jest Przedwiośnie
- Jakie pory roku nastąpią po wiośnie?
- Jakie znasz wiosenne miesiące?
- Jaki miesiąc mamy teraz?
Odkrycie przez dzieci, jaki będzie temat zajęć.
Nauczycielka przebrana za Panią wiosnę wyciągają ze swojego koszyczka koperty z cyframi. Dzieci układają w kolejności rosnącej cyfry, odwracają karty, nauczyciel wraz z dziećmi odczytuje hasło zapisane sylabami)
1 2 3 4 5 6 7
WIO- SEN – NE PRZ- BU- DZE-NIE
Nauczycielka podkreśla temat zajęć i zachęca do obejrzenia filmiku.
4. Nauczyciel prezentuje na tablicy interaktywnej filmik o „Wiosennym przebudzeniu”
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/49575
Pytania do dzieci:
- W jaki sposób i dlaczego myszka obudziła Matyldę? (otworzyła okno ,krzycząc ze nadeszła wiosna, i szkoda spać w taki piękny dzień)
-jakie oznaki wiosny wymieniła myszka? ( ćwierkają ptaszki, są już pierwsze krokusy, pierwsze pąki na drzewach, słońce piękne
- Po czym poznajemy, że na świecie panuje wiosna?
-Na jaki pomysł wpadła myszka patrząc na taka piękną pogodę za oknem? (chciała iść do szkoły na krótkim rękawku)
-Czy myszka poszła do szkoły na krótkim rękawku? Co się stało potem? (pogoda szybko się zmieniła.
Matylda powiedziała przysłowie „W marcu jak w garncu” oraz „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”.
5.Nauczycielka wyjaśnia poznane przysłowia. Do garnuszka wrzuca odpowiednio symbole pogodowe .
6.Koperty z zadaniem dla dzieci .Dziecko ma za zadanie pokolorować wyrazy potrzebne do napisania zdania z ramki .
7. Gra matematyczna : przyklejanie do kolorowych garnuszków oznaki pogodowe , przeliczanie garnków umieszczanie odpowiedniej liczby w kwadracie.
8. Kodowanie na dywanie .Zabawa „Pokaż, pokaż, marcu, co tam mieszasz w garncu”
Nauczyciel przyczepia na tablicy obrazki pogodowe i strzałki w jakimś kierunku.
Dzieci mają w kopertach obrazki z pogodą. Każdy obrazek pogodowy odpowiada za inny ruch. Dzieci mają za zadanie ułożyć sekwencję obrazków tak aby photon dojechał do napisu „zwiastuny wiosny”.
Burza –do przodu
Słońce do tułu
Śnieg –obrót w prawo
Deszcz-obrót w lewo
10.Wiosnne przechadzki. - Wiosna zaprosi nas na pewno na wiosenne spacery pomóżmy jej zamienić zimowy krajobraz w ciepły wiosenny. Pani wiosna porusza się po sali z koszyczkiem z obrazkami wiosennych zwiastunów wiosny .wręcza je dzieciom na krzesełku, ta osoba wstaje i idzie za wiosną, gdy muzyka ucichnie dzieci przyczepiają obrazki na tablicy pod napisem „Zwiastuny wiosny”.
11. Praca w grupach. Dzieci podzielone na dwie drużyny mają za zadanie ułożyć historyjkę obrazkową „od cebulki do roślinki”.
12„Piosenka na kwitnącą wrażliwość .” według A.Chartanowicz- zaproszenie do zabawy rodziców
13. Sadzenie cebulek wraz z rodzicami
Podsumowanie zajęć .
Dzieci otrzymują chmurki z kartonu. Ich zadaniem jest dorysować do chmurki twarz zadowoloną – jeśli zajęcie się podobało, niezadowoloną jeśli dzieciom zajęcie się nie podobało. Gotowe chmurki dzieci przypinają do gazetki „W marcu jak w garncu”
Wręczenie kolorowanek lub Zegary pogodowe do obserwacji w domu