SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
W KLASIE III
Temat zajęć: Jadalne części warzyw
Cele operacyjne:
• Rozpoznaje warzywa i je nazywa.
• Poznaje jadalne części warzyw.
• Wyróżnia i nazwa cechy charakterystyczne warzyw.
• Rozpoznaje warzywa za pomocą różnych zmysłów.
• Uważnie słucha wiersza.
• Wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktyce.
Formy pracy: praca indywidualna , praca z całą klasą,
Metody pracy: słowne, oglądowe, praktyczne
Środki dydaktyczne: wiersz Jana Brzechwy pt. „Na straganie”, okazy naturalne warzyw , tabela i plansze do prezentacji na tablicy interaktywnej oraz do wklejenia do zeszytu, karty pracy.
Pomoce dydaktyczne: żywe okazy warzyw przyniesionych przez uczniów
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu:
- Jaką porę roku mamy? (jesień)
- Jakie prace wykonuje się jesienią w ogrodzie? (zbiera się warzywa itd.)
- Dlaczego jesienią zrywa się warzywa? (żeby mieć zapasy na zimę)
- Co zgromadziliśmy w naszym kąciku przyrody? (warzywa)
- Gdzie można kupić warzywa? (na rynku, na straganie)
2. Wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” – prezentacja na tablicy interaktywnej, wspólne podkreślanie nazw warzyw występujących w wierszu.
Jan Brzechwa
"NA STRAGANIE"
Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."
"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"
Rzecze na to kalarepka:
"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"
Groch po brzuszku rzepę klepie:
"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"
"Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może."
"A to feler" -
Westchnął seler.
Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:
"Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?"
Burak tylko nos zatyka:
"Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą."
"A to feler" -
Westchnął seler.
Naraz słychać głos fasoli:
"Gdzie się pani tu gramoli?!"
"Nie bądź dla mnie taka wielka" -
Odpowiada jej brukselka.
"Widzieliście, jaka krewka!" -
Zaperzyła się marchewka.
"Niech rozsądzi nas kapusta!"
"Co, kapusta?! Głowa pusta?!"
A kapusta rzecze smutnie:
"Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!"
"A to feler" -
Westchnął seler.
3. Zagadki. Prowadzący czyta zagadki, a dzieci podają prawidłowe odpowiedzi.
Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk
I pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy? (marchew)
Ma gruby brzuszek i ogonek mały. Będzie z niego pewnie
barszczyk doskonały. (burak)
W ziemi się rodzą, z jednego - wiele. Najsmaczniejsze są jesienią
pieczone w popiele... (ziemniak)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony. (ogórek)
Zielone ma liście, w środku głowa pusta. Czy to jest sałata? Czy może ... (kapusta)?
Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa na słonku. Wśród zielonych listków wisi na ogonku. (pomidor)
4. Umieszczanie w kąciku przyrody warzyw przyniesionych przez dzieci; oglądanie i nazywanie warzyw, posługiwanie się ich nazwami (pomidor, ogórek, marchew, pietruszka, seler, por, ziemniak, burak, kalafior, cebula, kapusta, sałata). Zachęcanie do zjadania warzyw, surówek, które są źródłem witamin. Nazywanie warzyw zgromadzonych w kąciku przyrody.
5. Rozmowa na temat jadalnych części warzyw. Wyodrębnianie części jadalnych warzyw, np. umieszczanie w jednym koszu roślin, których jadalna część rośnie w ziemi (pod ziemią) – marchewka burak itp., a w drugim koszu takich, których jadalna część rośnie nad ziemią – sałata, kapusta itp.
6. Stworzenie sytuacji problemowej- pokaz marchwi, pomidora, sałaty
i próba określenia przez uczniów części jadalnej.
7. Prezentacja na tablicy interaktywnej poniższej planszy z podziałem na części jadalne.
8. Rozdzielenie warzyw do 3 koszy wg powyższego podziału.
9. Zabawa ruchowa - „Sałatka jarzynowa”.
Na dywanie ułożone jest koło ze skakanek (garnek).
Każde dziecko otrzymuje kartkę z rysunkiem warzywa.
Wymienione przez nauczycielkę „warzywa” wchodzą do „garnka” i tańczą w rytm muzyki, pozostałe – np. chodzą na czworakach lub podskakują dookoła „garnka”. Co pewien czas nauczycielka wymienia inne nazwy warzyw i następuje zamiana.
10. Praca indywidualna- uzupełnianie tabeli poprzez wstawienie znaku + przy właściwej części jadalnej.
Nazwa warzywa korzeń Łodyga liście owoce nasiona kwiaty
marchewka +
sałata +
pomidor +
seler + +
por +
kapusta +
pietruszka + +
kalafior +
ogórek +
papryka +
brokuł +
koperek +
szczypiorek +
słonecznik +
dynia + +
cebula +
burak + +
fasola +
11. Wspólne sprawdzenie poprawnych odpowiedzi z wypełnioną tabelą
prezentowaną na tablicy interaktywnej.
12. Wklejenie tabelki do zeszytu.
13. Nazywanie zmysłów przydatnych do poznawania warzyw- wzrok, węch,
dotyk, smak.
14. Zagadki smakowe.
Próbowanie kawałków warzyw z zasłoniętymi oczami, rozpoznawanie i nazywanie zjadanych warzyw.
15. Zagadki dotykowe
Dzieci rozpoznają warzywa z zasłoniętymi oczami za pomocą dotyku.
16. Podsumowanie zajęć - Przyporządkowanie warzyw do odpowiednich okienek i wklejanie wybranych obrazków.
WARZYWA O JADALNYCH KORZENIACH (przyporządkowujemy ilustracje)
WARZYWA O JADALNYCH NASIONACH (przyporządkowujemy ilustracje)
WARZYWA O JADALNYCH LIŚCIACH (przyporządkowujemy ilustracje)
WARZYWA O JADALNYCH KWIATACH (przyporządkowujemy ilustracje)
WARZYWA O JADALNYCH OWOCACH (przyporządkowujemy ilustracje)
17.Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych ćwiczeń i dokonuje oceny aktywności. Uczniowie wklejają karty pracy do zeszytu lub wkładają do teczek.
18.Porządkowanie miejsca pracy. Pożegnanie.
