Numer: 53365
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe cuda - zajęcia z wykorzystaniem eksperymentów

Konspekt zajęć

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3 i 4 –letnich

Temat: „Kolorowe cuda”- zajęcia z wykorzystaniem eksperymentów pokazujących, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne.

Cele ogólne:

• Zapoznanie z kolorami podstawowymi (czerwony, żółty, niebieski) i pochodnymi.
• Rozbudzanie ciekawości i twórczego myślenia u dzieci

Cele szczegółowe:

Dziecko:
• rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory;
• wie, w jaki sposób mieszając kolory podstawowe można uzyskać barwy pochodne.
• uważnie słucha;
• bierze czynny udział w eksperymentowaniu
• czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania

Metody pracy:

- burza mózgów,
- czynne, oparte na działaniu: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń
- słowne, oparte na słowie: zagadka, rozmowa, objaśnienia
- oglądowe, oparte na obserwacji: obserwacja i pokaz

oglądowe: obserwacji i pokazu
słowne: rozmowy, objaśnienia
czynne: praktycznego działania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń

Formy pracy: indywidualna i zbiorowa

Organizacja zajęcia: sala przedszkolna na dywanie, przy stoliku
Pomoce dydaktyczne: zagadki słowne, farby, paleta do malowania farbami, pędzle, cerata, arkusz do malowania farbami przy tworzeniu barw pochodnych, biały talerz, cukierki skittles, szklanki (lub przeźroczyste kubki plastikowe), biały ręcznik papierowy, barwniki spożywcze, mleko, olej, patyczki kosmetyczne, płyn do naczyń, łyżeczki plastikowe, drewniane mieszadło, nadmuchane kolorowe balony, chusta animacyjna, szklana miska i szklanka, dwa talerze, kolorowy papier (kartki do podarcia).

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie „Mam taki kolor” - nauczyciel wita dzieci mówiąc:

Witam dzieci, które:
- mają dziś na sobie coś żółtego (niech zrobią trzy podskoki)
- mają dziś na sobie coś niebieskiego..., (niech zrobią trzy pajacyki) itd.

2. Zagadki słowne - nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego rozwiązywania zagadek słownych.

Żółty
Słonecznik swą nazwę zawdzięcza słońcu.
Powiedzcie, jaki kolor je łączy?

Zielony
Liście są takie i trawa też.
Jaki to kolor? Pewnie już wiesz.

Czerwony
Tego koloru szukajcie w makach
lub w muchomorze, co rośnie w krzakach.

Niebieski
Gdy spojrzysz w górę na niebo
lub niezapominajkę zobaczysz w życie,
już będziesz wiedział na pewno
o jakim kolorze myślę.

3. Pytania zagadki - jakiego koloru jest...? (wyszukiwanie w sali przedmiotów w danym kolorze), np. krzesło?

4. Zabawa ruchowa przy akompaniamencie tamburynu „Dotknij czegoś w kolorze... np. zielonym, albo czerwonym, itp.)

4. Bajka A. Czylok pt.: „Bajka o Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”

Dawno temu, za górami, za lasami była kraina, którą nazywano „Białą Krainą”, nie ze względu na porę roku, gdyż śnieg nie padał tam wcale, tylko dlatego, iż wszystko tam było białe. Biała była trawa, białe niebo i słońce, drzewa w kolorze bieli i kwiaty, a domy miały białe ściany i dachy, a zamek króla białe mury i wrota.
Ludzie w tej krainie byli bardzo smutni, nie chciało im się pracować, uprawiać ziemi, sadzić kwiatów, nie zbierali też białych owoców z białych drzew. Całymi dniami siedzieli w domach, tak jak król, płacząc i oczekując, że kiedyś będzie inaczej.
Pewnego dnia król tej krainy wyczytał w wielkiej, mądrej książce, że daleko mieszka dobry czarnoksiężnik Koloruch, który może coś poradzić na troski króla i jego poddanych. Wybrał się więc król na swoim rumaku w daleką, niebezpieczną podróż, aby odszukać Kolorucha. Zabrało mu to wiele czasu i bogactw, ale król wrócił do swego królestwa z podarunkiem od czarnoksiężnika. Były to trzy barwy, które miały przywrócić kolory w krainie: barwa żółta, niebieska i czerwona. Jednak król nie był do końca zadowolony z podarunku, ponieważ Koloruch był osobą bardzo tajemniczą i nie wyjawił królowi, co ma zrobić, aby otrzymać pełną gamę kolorów. Powiedział tylko, że trzy podarowane barwy mają w sobie czarodziejską moc, a umiejętnie wykorzystane uszczęśliwią wszystkich. Jednak klucz do zagadki pozostał tajemnicą, a król musiał nauczyć się cierpliwości.
Wróciwszy do królestwa król rozlał trzy kolory po całej krainie: żółć pomalowała słońce, gruszki na drzewie, łany rzepaku na polach, słomiane dachy domów; czerwień – pomalowała cegły, jabłka, wiśnie; kolor niebieski wymalował niebo, szyby w oknach i rzeki.
Wszystko wyglądało teraz pięknie i kolorowo, jednak wciąż pozostawało dużo bieli, a poddani wkrótce zaczęli znowu narzekać i prosić króla, by uczynił ich świat w pełni kolorowy. Król czuł się bezsilny, wpadał raz rozpacz raz w złość, aż pewnego dnia zdenerwowany niechcący upuścił pojemnik z niebieską farbą i część koloru wpadła do pojemnika z farbą żółtą. Król ze zdziwieniem zobaczył, że farby mieszając się stworzyły nowy kolor – zielony. Postanowił więc eksperymentować dalej. Niebieski dołożył do czerwieni i otrzymał fiolet. Żółć pomieszał z czerwienią i otrzymał kolor pomarańczowy. A gdy zmieszał wszystkie barwy otrzymał brązowy.
Król zrozumiał, że zagadka czarnoksiężnika tkwiła w umiejętnym pomieszaniu barw, które otrzymał na początku i że w zupełności wystarczyły one, aby Kraina Bieli stała się kolorową krainą. Odtąd wszyscy żyli szczęśliwie i nigdy więcej nie byli smutni.

6. Rozmowa na temat przedstawienia.

7. Zabawa ruchowa do muzyki „Wirujące kolory” – dzieci w takt muzyki obracają się w prawą stronę „wirują” na określony sygnał obracają się w lewą stronę i „wirują”. Naśladują czynności za nauczycielem.

8. Eksperymenty:

I. Eksperyment „wędrujące kolory” to ciekawe doświadczenie, które wymaga od dziecka cierpliwości. Do zabawy potrzebujemy 5 lub 6 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Eksperyment trwa kilka godzin. Pierwsze reakcje czyli barwienie się i zwilżenie papierowych ręczników zauważymy dosyć szybko.

II. W tym czasie nazywamy kolory przygotowane na palecie do malowania farbami, mieszamy je ze sobą tak aby uzyskać nowy kolor, np. żółty z czerwonym da nam kolor pomarańczowy, żółty z niebieskim da nam kolor zielony, czerwony z niebieskim da nam kolor fioletowy.

III. Doświadczenie z wodą i barwnikami. Do naczynia szklanego (np. miski) wlewam wodę, następnie dodaję odrobinę żółtego barwnika spożywczego, zanurzam w zabarwionej na żółto wodzie szklankę z wodą zabarwioną na niebiesko. Efekt – dzieci mają złudzenie, że woda w szklance jest zielona. Wyciągam szklankę i okazuje się, że jednak jest niebieska. Wlewam zabarwioną na niebiesko wodę do szklanej miski z żółtą wodą i mieszam. Woda zmienia kolor na zielony.

IV. Tęcza z cukierków:
Wykładamy cukierki na talerzu tak, by tworzyły koło. Polewamy przygotowaną lecz nie gorącą wodą, czekamy chwilę i... gotowe!

V. Barwna mozaika
Wystarczą: talerz, mleko, barwniki do żywności, odrobina płynu do naczyń i patyczek kosmetyczny. Nalewamy mleko na talerz. Robimy w nim plamki z dowolnych kolorów. Patyczek zwilżamy w płynie do naczyń, wkładamy do mleka i gotowe!

VI. „Naelektryzowany kolorowy balon” – dzieci nazywają kolory balonów, każdy dostaje jeden. Pocierają je energicznie o swoje włosy – włosy są przyciągane przez balon. Balon trzyma się na głowie dziecka. Rozmowa na temat doświadczenia. Dzieci otrzymują kolorowe kartki, które drą na małe kawałki. Naelektryzowany balon przyciąga do siebie kawałki kartek. Dzieci mogą narysować na balonie mazakiem oczy i uśmiech tak żeby rozpoznać swój balon.

8. Podsumowanie zajęć i eksperymentów.

9. Zabawa z chustą animacyjną. Dzieci na kolorową chustę animacyjną wrzucają balony i podrzucają do góry wg. polecenia nauczyciela. Raz spokojnie wachlują chustą a raz szybko.

Przygotowała:
Katarzyna Michalak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.