Numer: 53342
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Astronauty - zajęcia otwarte

Scenariusz zajęć

Data:
Grupa wiekowa: 4 – 6 latki
Czas realizacji: 20 min.
Temat: Dzień astronauty
Cele:
a) Ogólne:
• doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi,
• rozwijanie inwencji twórczej,
• ćwiczenie sprawności małej i dużej motoryki,
• rozwijanie umiejętności współdziałania z rówieśnikami,
• dostarczanie bodźców wzrokowych, słuchowych i dotykowych.

b) Szczegółowe:
Dziecko:
• starannie wykonuje zadania,
• kategoryzuje przedmioty ze względu na znajdujący się na nich symbol,
• ćwiczy sprawność małej motoryki – chwyta elementy szczypcami,
• rzuca piłką do celu,
• dotyka różnych faktur,
• śledzi wzrokiem pokazywane przedmioty,
• pokonuje tor przeszkód.

Formy pracy: zbiorowa i zespołowa.
Metody: praktyczna (realizacja zadań wytwórczych).
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta CD z piosenką „Wszystkich w podróż zapraszamy”, rakieta wykonana z kartonu, 3 hula – hopy, kamienie z narysowanymi figurami geometrycznymi, cztery pojemniki z narysowanymi figurami geometrycznymi, pojemnik z zabarwionym ryżem i kulkami z folii aluminiowej, szczypce, wytłaczanki po jajkach pomalowane na granatowo, piłka, kosz, gra memo, rzutniki, zabawki sensoryczne, przebranie astronauty.

Przebieg zajęć:
Część wstępna:
• Przywitanie się piosenką ,,Wszystkich w podróż zapraszamy” (załącznik nr 1).
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy, po czym razem z nimi śpiewa piosenkę powitalną, ilustrując przy tym ruchem treść śpiewanego utworu.

Część główna:
W sali znajduje się 8 stanowisk z różnymi aktywnościami. Zadaniem dzieci jest wykonanie wszystkich zadań.

• Stanowisko 1 – „Tor astronauty”
Zadaniem dzieci jest pokonanie przygotowanego toru przeszkód złożonego z hula – hopów.
• Stanowisko 2 – „Tajemnicze kamienie”
W pojemniku znajdują się kamienie w różnych kształtach, na których narysowane są różne figury geometryczne. Zadanie dzieci polega na kategoryzacji ich ze względu na narysowany na nich wzór.
• Stanowisko 3 – „Astronauci w poszukiwaniu minerałów”
Na stanowisku dzieci znajdują pojemnik z minerałami (kulkami z folii aluminiowej) ukrytymi w materiale sypkim (ryżu). Zadaniem dzieci jest odnalezienie minerałów, wyciągniecie ich za pomocą szczypiec i włożenie w odpowiednio wyznaczone miejsce.
• Stanowisko 4 – „Kącik sensoryczny”
Stanowisko stanowi miejsce wyciszenia się. Znajdują się w nim przyjazne dla dzieci rzutniki z gwiazdami, zwisające kawałki bibuły imitujące kosmos oraz zabawki sensoryczne, z których mogą korzystać dzieci.
• Stanowisko 5 – „Fotościanka”
Stanowisko składa się z rakiety zbudowanej z kartonów. Zadaniem dziecka jest zrobienie sobie zdjęcia w roli astronauty. Chętne dzieci mogą się przebrać w przygotowany strój.
• Stanowisko 6 – „Spadająca gwiazda”
Zadanie polega na rzucanie piłką (gwiazdą) do wyznaczonego celu.
• Stanowisko 7 – „Kosmiczne memory”
Na stanowisku znajduje się gra memo z ilustracjami związanymi z kosmosem. Zadaniem dzieci jest znajdowanie par takich samych obrazków.

Część końcowa:
• Pochwalenie pracy i aktywności dzieci.

Załącznik nr 1
Piosenka ,,Wszystkich w podróż zapraszamy”
Wszystkich w podróż zapraszamy.
Dziś rakietą wyruszamy.
Kosmos wielki woła nas,
Wsiadaj z nami teraz na przygodę czas!
10, 9, 8, 7 / 6, 5, 4, 3, 2, 1,
10, 9, 8, 7 / 6, 5, 4, 3, 2, 1,
10, 9, 8, 7 , 6, 5, 4, 3, 2, 1 START !

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.