SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 3-4 LATKÓW
Temat: Moja Babcia i Mój Dziadek
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności słuchania i obserwowania.
Odwzorowywanie układu elementów.
Segregowanie elementów.
Cele szczegółowe (dziecko):
-układa kwiatek z elementów w kształcie koła
-dopasowuje rzeczy, które należą do babci a które do dziadka
-w odpowiedni sposób reaguje na zmiany w szybkości muzyki
- posługuje się nożyczkami, klejem i pędzelkiem
- rozróżnia podstawowe kolory
-przelicza elementy od 1 do 5
- ilustruje ruchem treść piosenki
Metoda:
Słowna – rozmowa
Oglądowa – pokaz, instrukcja
Działań praktycznych: wyklejenie bukietu
Forma:
-zbiorowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne:
Obrazki przedstawiające atrybuty dziadka i babci, obrazki z sylwetami dziadka i babci, przedmioty babci i dziadka: mucha, pasek, miarka, okulary, torebka, kłębek wełny, igły, krzyżówki, łyżka drewniana, trzepaczka, śrubokręt, korale, chusta, fartuch. Opaski z sylwetką babci i dziadka. Koła papierowe, klej, nożyczki, farby, pędzelki.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa muzyczno-ruchowa na przywitanie „Przywitajmy się wesoło” - Julia Borycka, Mateusz Derelkowski & Joanna Jabłońska (Nasze muzyczne przedzszkole)
Dzieci pokazują ruchem tekst piosenki, po czym galopują jak koniki po sali.
2.Odgadywanie przedmiotów w magicznym pudełku - zabawa dydaktyczna. W magicznym pudełku umieszczone są przedmioty używane przez babcie i dziadków. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie jaki przedmiot znajduje się w środku a następnie przyporządkowanie go do postaci babci lub dziadka.
3.„Co zniknęło” - przed dziećmi umieszczone są kartoniki z przedmiotami używanymi przez dziadka i babcię. Dzieci uważnie obserwują znajdujące się elementy, po czym odwracają się tyłem, nauczyciel zabiera jeden kartonik, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie co zniknęło.
4. Zabawa muzyczno-ruchowo „Babcia i Dziadek” - dzieci otrzymują opaski z sylwetą babci lub dziadka, następnie reagują na niskie i wysokie dźwięki zgodnie z poleceniem nauczyciela: niski dźwięk - maszerują dzieci z opaską dziadka, wysoki dźwięk - maszerują dzieci z postacią babci.
5. „Bukiet kwiatów dla moich dziadków”- układanie wzoru kwiatka z papierowych kół o różnych kolorach. Nauczyciel układa kwiat z kół, prezentując dzieciom jak będzie wyglądał bukiet. Dzieci wybierają odpowiednie kolory i odliczają odpowiednią ilość spośród wyciętych kół, tworząc kwiatek według wzoru. Następnie malują farbą swoją dłoń, odbijają na kartce papieru, po wyschnięciu wycinają swoją dłoń i przyklejają na kartkę z bukietem.
5. Ilustrowanie treści piosenki ruchem „Dla babci i dziadka” ABC 4 –latka WSiP
Wyczaruję dla babuni
Suknię z kropel rosy
Szal z obłoków, wstążkę z tęczy
Wplotę jej we włosy.
Ref: Babciu, droga babciu,
To wszystko dla Ciebie.
Babciu, droga babciu, 2x
Bardzo kocham Ciebie.
Namaluję dziadziusiowi
Rybek pełną rzekę
Koszyk grzybów, działkę z domkiem
Pieska na pociechę.
Ref: Dziadziu, drogi dziadziu,
To wszystko dla Ciebie.
Dziadziu, drogi dziadziu, 2x
Bardzo kocham Ciebie.
6.Po zakończonej pracy dzieci robią wystawę swoich prac.