Numer: 53179
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem Polakiem - moja mała ojczyzna. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 4 latki
Temat: "Jestem Polakiem – moja mała ojczyzna"
Cele:
a) Ogólne:
• kształtowanie postawy patriotycznej poprzez rozwijanie więzi z małą ojczyzną i wprowadzenie podstawowych symboli narodowych,
• kształtowanie u dzieci poczucia tożsamości narodowej,
• ćwiczenie sprawności małej motoryki,
• doskonalenie umiejętności pracy w zespole.
b) Szczegółowe:
Dziecko:
• nabywa wiedzę na temat symboli narodowych,
• rozbudza zainteresowanie najbliższym otoczeniem,
• rozwija poczucie przynależności do kraju i regionu,
• skupia uwagę na materiale prezentowanym przez nauczyciela i podejmuje proponowane przez niego aktywności,
• kategoryzuje elementy ze względu na kolor,
• układa sekwencje dwuelementowe,
• stymuluje zmysły poprzez aktywności dotykowe i ruchowe,
• tworzy plakat przedstawiający flagę Polski.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa
Metody: podająca (opowiadanie, pogadanka), praktyczna (realizacja zadań wytwórczych).
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające symbole narodowe i herb Inowrocławia, kolorowe chusty (białe i czerwone), ścieżka sensoryczna, szablon flagi polski, białe i czerwone kawałki papieru lub bibuły, klej, białe i czerwone serca, CD z utworem „Jesteśmy Polką i Polakiem”, białe i czerwone chustki, kotyliony.

Przebieg zajęć:
Część wstępna:
• Przywitanie się piosenką ,,Wszyscy są”
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan, po czym razem z nimi śpiewa piosenkę powitalną, ilustrując przy tym ruchem treść śpiewanego utworu.

Część główna:
• „Symbole narodowe” – wprowadzenie w tematykę zajęć.
Nauczyciel pokazuje i krótko opisuje dzieciom ilustracje przedstawiające symbole narodowe, mapę Polski oraz herb Inowrocławia. Dzieci dotykają ilustracji i wskazują wybrane elementy, np. orła na godle.

• „Serce dla Polski” – zabawa matematyczna – kategoryzowanie elementów ze względu na kolor, układanie sekwencji dwuelementowych.
Nauczyciel pokazuje dzieciom serca (białe i czerwone – w nawiązaniu do barw narodowych). Zadaniem dzieci jest podział elementów na dwa zbiory ze względu na kolor oraz kontynuowanie sekwencji dwuelementowej ułożonej przez nauczyciela.

• „Spacer po naszej ojczyźnie” – zabawa ruchowa – ścieżka sensoryczna.
Nauczyciel prosi dzieci, aby wstały i wspólnie odbyły „spacer” po Polsce, wplatając elementy związane z regionem. Dzieci przechodzą po ułożonej ścieżce sensorycznej naśladując np. chodzenie po parku, przechodzenie przez rzekę.

• „Flaga Polski” – zabawa plastyczna, tworzenie plakatu przedstawiającego flagę Polski.
Nauczyciel przedstawia dzieciom zadanie, które będzie polegać na wyklejeniu szablonu flagi Polski kawałkami papieru lub bibuły w odpowiednim kolorze.

• „Tańczymy z flagami” – zabawa muzyczno-ruchowa.
Nauczyciel wyciąga białe i czerwone chustki. Każde dziecko dostaje jedną chustę do trzymania i oglądania. Dzieci machają chustami w rytm słuchanego utworu, tworząc fale, co symbolizuje flagę.

Część końcowa:
• Pochwalenie pracy i aktywności dzieci, rozdanie kotylionów.
• Zawieszenie na tablicy powstałego plakatu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.