Scenariusz zajęć: Witaj wiosno!
Grupa wiekowa: Sześciolatki
Czas trwania: Około 2 godzin
Cele główne:
1.Rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych dzieci.
2.Wzmacnianie współpracy w grupie poprzez zabawy ruchowe.
3.Pobudzanie wyobraźni i radości związanej z nadejściem wiosny.
Formy pracy:
•Praca indywidualna (praca plastyczna).
•Praca w grupach (zabawy ruchowe).
•Praca z całą grupą (rozmowy, wspólne śpiewanie).
Metody pracy:
•Metoda aktywizująca (zabawy ruchowe).
•Metoda plastyczna (twórcze działanie).
•Metoda słowna (rozmowa, wierszyki).
Środki dydaktyczne:
Do pracy plastycznej: „Wiosenne drzewo”
•Kartki papieru (A4 lub większe).
•Farby plakatowe (kolory wiosenne: zielony, żółty, różowy, niebieski).
•Pędzle i kubeczki na wodę.
•Kolorowy papier (np. do wycinania kwiatów i ptaków).
•Bibuła do tworzenia kwiatów.
•Klej w sztyfcie lub klej magiczny.
•Nożyczki .
Do zabaw ruchowych: „Wiosenne przebudzenie”
•Hula-hop (do „kałuż”).
•Kolorowe podkładki lub kółka z papieru (do oznaczenia „kwiatów” na torze przeszkód).
•Płyta CD lub plik z muzyką wiosenną (np. rytmiczne piosenki dla dzieci).
•Głośnik/odtwarzacz muzyki.
Do wierszyka i rozmowy: „Co lubimy w wiośnie?”
•Duży arkusz papieru (np. flipchart).
•Mazaki lub kredki.
•Wierszyk o wiośnie (np. Jana Brzechwy „Wiosenne porządki”).
Do zakończenia: Wiosenny taniec
•Papierowe kwiatki (wcześniej przygotowane, np. wycięte z kolorowego papieru – mogą być w formie medalu lub przypinki).
•Muzyka do tańca (np. „Kaczuszki” lub inna rytmiczna piosenka).
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wiosny (15 minut)
Dzieci siadają w kręgu, nauczyciel opowiada krótko o pierwszym dniu wiosny i pyta dzieci, jakie zmiany zauważają w przyrodzie.
Wspólne śpiewanie piosenki „Wiosna w ogródku”
2. Praca plastyczna: „Wiosenne drzewo” (30 minut)
Każde dziecko tworzy swoje wiosenne drzewo. Materiały: kartki, farby, kolorowy papier, bibuła.
Dzieci mogą malować drzewa, doklejać kwiaty z bibuły, ptaszki z papieru.
Na koniec prace są zawieszane na tablicy w sali jako „Wiosenny las”.
3. Zabawy ruchowe: „Wiosenne przebudzenie” (30 minut)
•Zabawy:
1.„Budzenie kwiatów” – dzieci udają, że są nasionkami, które powoli rosną i rozkwitają. Na sygnał nauczyciela „słońce świeci!” dzieci wstają i rozkładają ręce jak płatki.
2.„Wiosenne zwierzątka” – dzieci naśladują ruchy wiosennych zwierząt (skaczą jak żabki, fruwają jak motyle, chodzą jak bociany).
3.„Wiosenna ścieżka” – nauczyciel tworzy tor przeszkód (np. przejście między „kałużami” z hula-hop, przeskakiwanie przez „kwiaty” z kolorowych podkładek).
4. Wierszyk i rozmowa: „Co lubimy w wiośnie?” (15 minut)
•Nauczyciel czyta dzieciom krótki wierszyk o wiośnie (np. Jana Brzechwy „Wiosenne porządki”) i pyta, co najbardziej lubią w wiośnie.
•Dzieci mogą opowiadać, a nauczyciel zapisuje ich odpowiedzi na dużym arkuszu papieru jako „Wiosenne skojarzenia”.
5. Zakończenie: Wiosenny taniec (10 minut)
Wspólny taniec do wesołej wiosennej muzyki (np. „Kaczuszki” lub inna rytmiczna piosenka).
Na koniec dzieci dostają małe papierowe kwiatki jako pamiątkę pierwszego dnia wiosny.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 