Numer: 53147
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa dydaktyczna z segregowaniem w parach "Zdrowy bal". Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich

Zabawa dydaktyczna z segregowaniem w parach „Zdrowy bal”.

Cele:
- poznawczy: utrwalenie zasad zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie
- kształcący: kształtowanie umiejętności segregowania elementów w zbiory, kształtowanie umiejętności pracy w parze
- wychowawczy: rozwijanie postawy i świadomości prozdrowotnej
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych w sali

Metody nauczania wg. M. Kwiatkowskiej:
- czynne: zadań stawianych dziecku
- słowne: opowiadanie, rozmowa, instrukcje
- percepcyjne: pokaz

Formy: w parach, zbiorowa

Przebieg zajęć:

I. Wprowadzenie.
1. Powitanka:
Raz i dwa, raz i dwa,
Zaczynamy Ty i Ja!
Trzy i cztery, trzy i cztery,
Wysyłamy uśmiech szczery!
Pięć i sześć, pięć i sześć,
Przybij piątkę, krzyknij „Cześć!”
Siedem, osiem, siedem, osiem,
Teraz podrap się po nosie!
Dziewięć, dziesięć – to już koniec!
Więc zaklaszczmy w swoje dłonie!
2. Nauczyciel wita dzieci i zaprasza do uważnego wysłuchania listu od Królewny Zosi z Krainy Bajek.
„Witajcie Drogie Dzieci z grupy Pomarańczowej. Jak wiecie trwa teraz karnawał i wszędzie są bale. Słyszałam, że Wy mieliście wczoraj bal karnawałowy w swoim przedszkolu. Ja również przygotowuję się do wielkiego balu. Zaprosiłam bardzo wielu gości. Jadą z daleka. Przygotowałam balony, serpentyny, piękny strój. Jednak nie mam menu, czyli jadłospisu na bal. Wszystkie potrawy się pomieszały, a bardzo bym chciała, żeby moi goście wiedzieli, gdzie będzie zdrowa żywność, a gdzie mniej zdrowa, czyli słodkie przekąski. Ptaszek mi podpowiedział, że w pewnej grupie Pomarańczowej dzieci już to wiedzą, więc proszę Was o pomoc, żebyście pomogli mi ułożyć menu na bal. Pozdrawiam Was serdecznie. Królewna Zosia.
3. Twórcza zabawa słowna „Gwiazda skojarzeń”
Mamy bardzo ważne zadanie. Jednak zanim się zabierzemy do pracy, musimy sobie przypomnieć kilka ważnych informacji. Kiedy słyszycie słowo „Zdrowie”, jaki inny wyraz przychodzi wam na myśl? Jak zrobić i co jeść aby być zdrowym? Dzieci podają swoje propozycje.
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej fragment piosenki „Mozaikowa piramida żywieniowa”.
Nauczyciel zaznacza, że zdrowie i to co wymieniliśmy jest bardzo ważne i musimy o nie dbać.

II. Rozwinięcie
1. Zabawa dydaktyczna „Zdrowy bal”
Nauczyciel wprowadza dzieci do zabawy.
Musimy pomóc Królewnie. Pamiętamy, że karnawał to czas zabaw i tańców. Wczoraj mieliśmy w przedszkolu bal karnawałowy. Powiedzcie mi, co zazwyczaj jemy podczas balu, urodzin? (dzieci podają produkty).
Nauczyciel podkreśla, że często na takich balach występują słodkości. Zaznacza jednak, że musimy pamiętać o tym, żeby przed słodkościami zjeść zdrowy posiłek oraz żeby zachować umiar w jedzeniu słodkich przekąsek.

Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie. Między parami leżą dywaniki, na nich dwa papierowe białe talerzyki (jeden jest zaznaczony zielonym kołem, drugi czerwonym). Nauczyciel upewnia się, że dzieci siedzą odpowiednio. Na dywanikach leżą ilustracje różnych produktów (pokolorowanych i wyciętych przez dzieci).
Nauczyciel wyjaśnia, że dzieci są teraz pomocnikami królewny i pracują w parach, tzn.:, że zadanie muszą wykonać wspólnie. A zadaniem jest posegregowanie produktów na dwie grupy. Tam, gdzie jest talerzyk z zielonym kołem – kładziemy zdrowe produkty, a tam, gdzie talerzyk z czerwonym kołem – produkty niezdrowe. Dzięki temu, goście na balu w zamku będą wiedzieli, po które produkty sięgnąć wcześniej, a po które troszkę później.
Po zakończonej pracy nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania przez pary.
Czynności porządkowe po zabawie (pomagają wybrane dzieci).

2. Zabawa w parach „Ja i Ty na balu” inspirowana Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborn
Dzieci siedzą w tych samych parach naprzeciwko siebie i wykonują czynności, według instrukcji nauczyciela:
Kładziemy rękę na swojej głowie, potem na głowie partnera
Wskazujemy palcem swoje czoło, następnie czoło partnera
Mrugamy do siebie okiem
Dotykamy swojego nosa, następnie nosa partnera
Poklepujemy swoje kolano, następnie kolano partnera
Poprawimy fryzurę
Łapiemy się na ręce i delikatnie się przeciągamy do przodu i do tyłu.
Podajemy sobie dłoń i mówimy: „Poproszę do tańca”
Łapiemy się za ręce i delikatnie bujamy się na boki.
Teraz tańczą główki (delikatnie obracamy)
Teraz tańczą rączki w górze (żaróweczki)
Uśmiechamy się do siebie.
Pięknie kłaniamy się głową.
Dziękujemy partnerowi za zabawę.

3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zdrowy bal”.
Pamiętamy, że aby być zdrowym potrzebujemy również dużo ruchu. Na balu również są zabawy. Dlatego teraz trochę się poruszamy. Dzieci stoją na dywanie. Na dywanie leżą szarfy. Dzieci swobodnie poruszają się po sali, kiedy nauczyciel gra na tamburynie. Na hasło nauczyciela „Zdrowo” – dzieci wskakują do obręczy/szarf zielonych. Na hasło „niezdrowo” – dzieci stają wokół obręczy/ szarf czerwonych (nie wchodzą do ich środka). Zabawę powtarzamy kilka razy. Nauczyciel zwraca uwagę na zasady bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych.
Po zabawie nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły w kole.

III. Zakończenie
1. Zabawa wyciszająca w kole.
Dzięki pomocnikom goście na balu zjedli zdrowo, a niezdrowe produkty tylko przekąsili. Czują się świetnie, jednak po tańcach są zmęczeni. Wszyscy idą odpocząć.
Dzieci siedzą w kole, wdech- ręce unoszą do góry, wydech – opuszczają.
Następnie podają sobie piórko w ciszy.
2. Podsumowanie zajęć i ewaluacja.
Podziękowanie za aktywność.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.