X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51966
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Muzyka wokół nas - zajęcia umuzykalniające

Scenariusz zajęć

Prowadząca: Kinga Waniek
Grupa dzieci: 3-latki.
Temat: Muzyka wokół Nas, zajęcia umuzykalniające - rozwijanie wrażliwości muzycznej dzieci oraz koordynacji ruchowej.
Data: 13 III 2024

Obszar podstawy programowej:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
 Uczestniczy w zabawach ruchowych w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych z przyborami lub bez nich wykonuję różne formy ruchu: bieżne skoczne z czworakowaniem, rzutne.

II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
 Szanuje emocje swoje i innych osób.

III. Społeczny obszar rozwoju dziecka:
 Obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe.
 Komunikuję się z dziećmi, osobami dorosłymi, wykonując komunikaty werbalne i niewerbalne.
 Używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania.
 Przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze.

IV Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
 Odpowiada na pytania.
 Eksperymentuję rytmem, głosem, dźwiękiem i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną: słucha odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguję na sygnały, muzykuję z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku, śpiewa piosenki dziecięcego repertuaru.
Obszary programu Nasze Przedszkole:

I. Społeczna
Nasza Grupa:
 Przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie.
 Uczestniczenie we wspólnych zabawach.
 Odpowiadanie na zdane pytania.

II. Językowa
Potrafimy słuchać:
 Uważne słuchanie rozmówcy.
Opowiadamy:
 Odpowiadanie na pytania.
 Wypowiadanie się na temat obrazka, ilustracji, wysłuchanego tekstu.
 Powtarzanie krótkich rymowanek.

III. Poznawcza
Nasze zabawy i zainteresowania:
 Uczestniczenie w zabawach organizowanych przez nauczyciela dających dzieciom satysfakcję i radość.

IV. Aktywność artystyczna
W świecie sztuki. Muzyka
 Słuchanie piosenek w wykonaniu nauczyciela oraz nagrań.
 Uczestniczenie w zabawach ruchowych.
 Reagowanie na zmiany tempa i dynamiki utworu.
 Rytmiczne poruszanie się przy muzyce.

V. Aktywność ruchowa i zdrowotna
Dbamy o nasze zdrowie
 Chętnie słucha muzyki , śpiewa zna piosnki.
 Z radością uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych.
 Wyraża swoje emocje potrzeby, uzdolnienia podczas śpiewu tańca, gry na instrumentach.
 Przestrzega zasad obowiązujących w zabawach i grach ruchowych.
 Przejawia twórczą inicjatywę w zabawach ruchowych.
Cele główne:
 Budzenie zainteresowania muzyką
 Rozwój aktywności muzyczno – ruchowej dziecka poprzez uczestnictwo w zabawach rytmiczno- umuzykalniających.
Cele szczegółowe:
 Rozwijanie sprawności ruchowej i koordynacji wzrokowo ruchowej.
 Rozwijanie słuchu fonematycznego dziecka.
 Rozwijanie narządu mowy dziecka.
 Rozwijanie pamięci dziecka.
 Rozwijanie poczucia rytmu.
 Rozwijanie koordynacji ruchowej dziecka.
 Śpiew poznanych piosenek- ilustrowanie ich treści ruchem.
 Stworzenie okazji do udziału w zabawach ruchowych.
Zastosowane w pracy z dziećmi:
 Formy- zbiorowa
 Metody- słowna – instrukcja, rozmowa
-z gr. Metod czynnych- zadań stawianych dzieciom
-percepcyjna- pokaz, demonstracja

Środki dydaktyczne:
Rymowanka Na powitanie, podkłady muzyczne, utwory, płyta CD, instrumenty, pieczątki, sylwety instrumentów.

Przebieg dnia
1) Na powitanie – zabawa integracyjna. Nauczyciel powoli recytuje rymowankę, a dzieci ilustrują ją ruchem: Wszyscy są, witam Was, zaczynamy, już czas, jestem Ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy...
2) Ćwiczenia ortofoniczne „Wiosenne porządki”: idzie wiosna, należy zrobić wiosenne porządki w buzi. Najpierw malujemy sufit (język wędruje po podniebieniu), potem ściany (język przesuwa się po wewnętrznej stronie policzków). Zamiatamy podłogę (język porusza się po dolnych dziąsłach). Teraz czas umyć okna (język przesuwa się po zębach górnych i dolnych). Pierzemy firanki (parskanie wargami). Zamiatamy schody (oblizywanie warg). Porządkujemy strych (język podnosi się do górnych dziąseł) i piwnicę (język dotyka dolnych dziąseł). Jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy, uśmiechamy się (wargi rozciągają się w uśmiechu) i cmokamy z zadowoleniem („buziaczki”).
3) Zabawa muzyczno – ruchowa, naśladowanie ruchów bociana i wróbelka.
4) Przedstawienie dzieciom 3 instrumentów, dzieci próbują odgadnąć instrumenty po dźwiękach. Rozmowa na temat instrumentów.
5) Zabawa muzyczno – ruchowa, reagowanie na zmianę tempa w muzyce, wykorzystanie instrumentów. (Zabawa z panem Miłoszem, płyta CD).
6) Zabawa ruchowa – „Bociek łapie żabki” – rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej i sprawności ruchowej dziecka oraz reagowania na sygnał dźwiękowy.
7) Zajęcia umuzykalniające – dzieci śpiewają i inscenizują ruchem piosenkę „Budujemy ciszę”.
8) Ewaluacja zajęć – dzieci oceniają zajęcia pod względem atrakcyjności
 Jeśli dzieci uważają że zajęcia były ciekawe nauczyciel prosi ich o głośne klaskanie.
 Jeśli dzieci uważają ,że zajęcia były nieciekawe nauczyciel prosi ich o pozostanie w siadzie skrzyżnym na dywanie.
9) Podziękowanie dzieciom za czynny udział w zajęciach. Pochwały słowne za aktywność i zaangażowanie przybicie wszystkim dzieciom kolorowych pieczątek i rozdanie kolorowanek przedstawiających instrumenty.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.