X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51953
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Słuchanie wiersza M. Przewoźniaka "Kłopoty w bibliotece". Scenariusz zajęcia edukacji przedszkolnej

Scenariusz zajęcia
Data: 13. 11. 2022 r.
Adresaci: dzieci z oddziału przedszkolnego
Nauczyciel prowadzący zajęcie: Marta Głowacka
Obszar aktywności: mowa
Temat zajęcia: Słuchanie wiersza M. Przewoźniaka „Kłopoty w bibliotece”- udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu oraz omówienie zasad właściwego dbania o książki. „Świat baśni”- zabawy z bohaterami znanych dzieciom baśni.
Cele z zakresu:
Wiadomości:
Dziecko
-analizuje treść czytanego przez nauczyciela tekstu oraz materiału obrazkowego,
-utrwala tytuły oraz bohaterów bajek,
-wzbogaca swój zasób słownictwa czynnego.

Umiejętności:
Dziecko
-ilustruje ruchowo tekst,
-uważnie słucha wiersza oraz udziela odpowiedzi na pytania związane z tekstem,
-wypowiada się całym zdaniem,
- dopasowuje tytuły bajek do obrazków,
-określa z jakiej bajki pochodzą prezentowane przez nauczyciela rekwizyty,
- odgaduje tytuły bajek z ciągu nazw przedmiotów charakterystycznych dla danego utworu,
-wysłuchuje głoski na początku wyrazów,
-dokonuje podziału wyrazów na sylaby,
-rysuje w labiryncie drogę królewny do krasnoludków.

Postawy:
Dziecko
-uważnie słucha wypowiedzi nauczyciela oraz kolegów,
-jest aktywne na zajęciach,
-współpracuje w grupie,
- wie, w jaki sposób należy dbać o książki.
Metody pracy: rozmowa, pokaz, zadań stawianych do wykonania, zabawa ruchowa.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: wiersz M. Przewoźniaka „Kłopoty w bibliotece”, kącik książek, list od książki, tamburyn, dzwonek, obrazki z postaciami z bajek, tytuły bajek, rekwizyty (pantofelek, czerwony kaptur, groch, lusterko, jabłko, zapałki, ryba), zestawy wyrazów charakterystycznych dla poszczególnych bajek, bajkowa rymowanka, karta pracy, piosenka „Krasnoludki”.
Przebieg zajęć:
1. Dzieci ustawione w kole ilustrują ruchowo tekst.
a) Maszerują dzieci w koło, (maszerują po kole)
uśmiechają się wesoło. (uśmiechają się)
Dziś szczęśliwy każdy z nas, (uderzają rytmicznie dłońmi o uda)
Bo przyjemnie spędza czas .(klaszczą w dłonie)
Każde z nas masuje ciało, aby sprawnie pracowało.
Najpierw łydki pocieramy i kolana ugniatamy.
Teraz brzuch rozcieramy i ramiona opukamy.
Włosy nasze poburzymy i zrobimy śmieszne miny. (dzieci wykonują ruchy zgodnie tekstem).
2. Słuchanie wiersza M. Przewoźniaka „Kłopoty w bibliotece”.
Książkom w pewnej bibliotece
nudziło się tak dalece,
że ni z tego, ni z owego
zaczęły grać w chowanego.
„Calineczka” się schowała
za ogromny „Atlas ryb”.
Szuka krasnal Hałabała,
gdzie się przed nim Pinokio skrył.
Tak się wszystkie wymieszały,
że ta pani w bluzce w prążki
chodzi tutaj już dzień cały,
nie znajdując żadnej książki.
3. Rozmowa na temat wiersza.
• Co to jest biblioteka?
• Jak wygląda biblioteka? (wypowiedzi dzieci na podstawie doświadczeń z wycieczki do biblioteki w Wyszogrodzie)
• W co zaczęły grać książki?
• Jacy bohaterowie książek dla dzieci są wymienieni w wierszu?
• Kogo szukał krasnal Hałabała?
• Czy ta gra w chowanego miała jakiś zły skutek?
4. „Kącik książek”- omówienie rodzajów książek, znajdujących się w kąciku książki w sali przedszkolnej (encyklopedia, książka przyrodnicza, książka historyczna, atlas, słownik, książka kucharska, bajka). Omówienie informacji znajdujących się na okładce książki: tytuł i autor.
5. „List od książki”- wysłuchanie przez dzieci treści listu.
Drogi czytelniku!
Nie pisz i nie rysuj tuszem na mych kartkach, bowiem wkrótce będę prawie nic niewarta. Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki. Gdy się ze starości zacznę rozlatywać, spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać. Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to ci będę służyć całymi latami.
6. Udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytanie: „W jaki sposób powinniśmy dbać o książki?”
7. Zabawa ruchowa. Na hasło „książki wypożyczone” dzieci spacerują po sali, komenda „książki na półkę” przywołuje dzieci do ustawienia się w pociąg.
8. Zabawa z wykorzystaniem rymowanki. Dzieci powtarzają za nauczycielem tekst podzielony na sylaby jednocześnie klaszcząc.
Ba-śnie lu-bi-my,
ba-śni słu-cha-my,
bo-ha-te-rów ba-śni
zna-my!
9. Nauczycielka prosi dzieci o zamknięcie oczu i przenosi je w świat bajek, wypowiadając zaklęcie: „idzie, idzie bajka w świat w czarodziejskiej szacie, przyjrzyjcie się dzieci, może ją poznacie’’.
10. Zagadki obrazkowe. Dzieci uważnie przyglądają się obrazkom pochodzącym z różnych bajek. Omawiają treść ilustracji oraz odgadują tytuł bajki, z której obrazek pochodzi. Nauczyciel przypina pod obrazkami właściwe tytuły.
11. Zagubione rekwizyty. Nauczyciel wyjmuje z czarodziejskiej skrzyni różne rzeczy (pantofelek, czerwony kaptur, groch, lusterko, jabłko, zapałki, rybę). Zadaniem dzieci jest odgadnięcie z jakiej bajki pochodzą te rekwizyty.
12. Określenie pierwszej głoski w wyrazach: pantofelek, kaptur, groch, lusterko, jabłko, zapałki, ryba oraz podział na sylaby.
13. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Krasnoludki i olbrzymy”.
14. Zabawa w skojarzenia. Odgadywanie tytułów bajek z ciągu nazw przedmiotów charakterystycznych dla danego utworu.
Zestaw I : młynarczyk, zwierzę, ogon, wąsy, buty, spryt („Kot w butach")
Zestaw II : siostrzyczka, brat, las, Baba Jaga, chatka, pierniki („Jaś i Małgosia")
Zestaw III : macocha, złe siostry, dużo pracy, bal, książę, pantofelek („Kopciuszek") Zestaw IV : chłopiec, pajac, długi nos, kłamstwa („Pinokio”)

15 . Bajkowa rymowanka” – dopowiadanie rymujących się słów znanych z bajek- wzbogacanie słownictwa czynnego, ćwiczenie percepcji słuchowej

„ Jedzie kareta po świecie, a kto jest w tej karecie?
Przy oknie z lewej strony Kapturek. Jaki? (czerwony)
Dalej na stercie poduszek malutki Tomcio...(Paluszek)
Spoza wielkiego kosza śmieją się Jaś i ...(Małgosia)
Uwaga! Oj, uwaga! To przecież Baba...(Jaga)
Koło lalki i misia stoi Sierotka...( Marysia)
Pomiędzy walizkami Dziewczynka z (zapałkami)
A tam, gdzie największy tłok, zgrzyta zębami ...(smok)
Teraz już doskonale wiecie, kto ukrył się w karecie !”
16. Wykonanie zadania w kartach. Rysowanie drogi królewny Śnieżki do domu krasnoludków.
17. Wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Krasnoludki”.
18. Ocena pracy dzieci na zajęciu. Nagrodzenie aktywności dzieci poprzez brawa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.