X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51715
Przesłano:

Fala dźwiękowa. Porównywanie rozchodzenie się fali w różnych ośrodkach. Konspekt lekcji

Nauczyciel: Jolanta Szulc

Klasa: VIII

Lekcja (przedmiot): fizyka

Temat: Fala dźwiękowa. Porównywanie rozchodzenie się fali w różnych ośrodkach.
Kontynuacja tematu.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
1. Uczniowie znają pojęcie fali dźwiękowej.
2. Uczniowie wiedzą w jakich ośrodka rozchodzi się fala dźwiękowa i na czym polega jej rozchodzenie.
3. Uczniowie znają źródła dźwięku.

Cele:
Cele lekcji ( nauczyciela):
Uczeń:
1.Uczeń przeprowadza doświadczenie, prowadzi obserwacje i wyciąga wnioski
2. Wyjaśnia dlaczego fala dźwiękowa rozchodzi się z różną prędkością
3. Uczeń wie, że fala dźwiękowa niesie ze sobą energię i może wykonać pracę.

Cele sformułowane w języku ucznia:
Na dzisiejszej lekcji
1. Wykonasz doświadczenie, przeprowadzisz obserwacje i wyciągniesz wnioski.
2. Umiesz określić w jakim ośrodku dźwięk rozchodzi się najszybciej.
„NaCoBeZu” (na co będę zwracał/ła uwagę):
1. Potrafię wykonać doświadczenie, opisać obserwacje i wyciągnąć wnioski
2. Korzystam z informacji zdobytych na poprzednich lekcjach oraz z życia codziennego.

Metody: problemowa, doświadczalna.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
-podręcznik do fizyki, przedmioty codziennego użytku(łyżka, talerzyk, gumka, sznurek, kieliszek)
- kamerton, głośniki, komputer, tablica.

Przebieg zajęć (metody i aktywności):
1. Faza wprowadzająca.
1.1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności.
1.2. Zapisanie tematu lekcji na czacie.
1.3. Określenie celów zajęć („NACOBEZU”).
2. Faza realizacyjna.
1. Przypomnienie wiadomości czym jest fala dźwiękowa.
2. Przeprowadzenie krótkiej pogadanki na temat źródeł dźwięku.
3. Rozmowa na temat różnicy ośrodków w których rozchodzą się dźwięki.
4. Przeprowadzenie doświadczeń – porównanie rozchodzenia się fali dźwiękowej w różnych ośrodkach.
5. Przeprowadzenie doświadczeń – praca wykonana przez falę dźwiękową.

3. Faza podsumowująca.
3.1. Podsumowanie zdobytych informacji. Uczniowie, którzy najlepiej przeprowadzili doświadczenie, wraz z opisem obserwacji i wnioskami otrzymują oceny.
Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty?
Sprawdzę:
- czy uczniowie, odpowiadali poprawnie na pytania,
- czy uczniowie potrafią formułować wnioski w języku fizyczny.
- czy uczniowie potrafią przeprowadzić doświadczenie.
Kluczowe pytania dla uczniów:
1. Czy fala dźwiękowa rozchodzi się w każdym ośrodku?
2. Dlaczego prędkość rozchodzenia się fali dźwiękowej jest różna?
3. Czy fala dźwiękowa może wykonać pracę?

Na lekcje rozwijane będą kompetencje kluczowe:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2. Porozumiewanie się w językach obcych.
3. Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
4. Kompetencje informatyczne.
5. Umiejętność uczenia się.
6. Kompetencje społeczne i obywatelskie.
7. Inicjatywność i przedsiębiorczość.
8. Świadomość i ekspresja kulturalna.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.