X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51549
Przesłano:
Dział: Logopedia

Wspomaganie rozwoju koncentracji. Scenariusz lekcji otwartej z zakresu terapii logopedycznej

Temat: Wspomaganie rozwoju koncentracji.

Cel główny: Rozwijanie koncentracji uwagi w różnych jej aspektach.

Cele szczegółowe:
- odprężenie w celu wzmocnienia uwagi;
- wydłużanie trwałości koncentracji;
- rozwijanie pojemności uwagi;
- pogłębianie wnikliwości uwagi;
- doskonalenie umiejętności podzielności uwagi;
- kształtowanie zdolności szybkiej zmiany uwagi.

Metody pracy:
- zabawa relaksacyjna z wykorzystaniem muzyki;
- zabawy sekwencyjne stymulujące rozwój percepcji słuchowej;
- odtwarzanie sekwencji ruchowych;
- metoda słuchowa – reakcja na określony bodziec;
- nawlekanie;
- odrysowywanie według wzoru;
- elementy logorytmiki.

Materiały pomocnicze:
- tablica interaktywna;
- komputer z dostępem do Internetu;
- muzyka relaksacyjna z odgłosami natury;
- głośniki;
- szablony owoców;
- emblematy igły i nitki;
- wiersz „Tańcowała igła z nitką”;
- piłka;
- kartki papieru;
- kredki;
- sznurki;
- kolorowe karteczki z dziurkami do nawlekania;
- zestawy do układania – różnej długości paski i różnej wielkości kółka;
- grzechotka;
- naklejki motywacyjne.

Forma zajęć: zajęcia w grupie (maksymalnie 4-osobowej)

Przebieg zajęć
Etap wstępny:
1. Powitanie uczniów.
2. Zabawa wprowadzająca w temat zajęć:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej dwie ilustracje, które różnią się od siebie kilkoma szczegółami. Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i wskazują różnice, które uda im się dostrzec.
Etap właściwy:
1. Dzieci zajmują wygodną pozycję i zamykają oczy. Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną z odgłosami natury. Zadaniem uczniów jest wsłuchiwanie się
w dźwięki oraz skupienie się na własnym wdechu i wydechu. Po upływie 3 minut, nauczyciel prosi podopiecznych o otwarcie oczu i pyta ich, jakie dźwięki udało im się usłyszeć.
(Wydłużanie trwałości koncentracji oraz odprężenie w celu wzmocnienia uwagi)
2. Pociąg wyrazowy. Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel inicjuje zabawę od wypowiedzenia frazy: „Jadę na wycieczkę pociągiem i w mojej walizce mam...” Każde dziecko kolejno powtarza opowiedzianą już historię i dodaje coś od siebie.
(Rozwijanie pojemności uwagi.)

3. Klaśnij, tupnij - Nauczyciel przyporządkowuje określony ruch wybranym znakom – owocom (mogą to być także figury geometryczne, kolory itp.). Następnie wskazuje kolejne znaki, a uczniowie wykonują odpowiadający im ruch.
(Rozwijanie pojemności uwagi.)

4. Tańcowała igła z nitką - Dzieci otrzymują emblematy igły i nitki. Nauczyciel recytuje wiersz „Tańcowała igła z nitką”. Zadaniem uczniów jest podniesienie emblematu w momencie usłyszenia jego nazwy w wierszu.
(Rozwijanie natężenia/wnikliwości uwagi)

5. Gra w kolory - Nauczyciel i uczniowie podają do siebie piłkę, wcześniej wymawiając nazwę jakiegoś koloru. Osoba, do której leci piłka musi ją złapać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ten, który rzuca piłkę wypowie „czarny”.
(Rozwijanie natężenia/wnikliwości uwagi)

6. Obserwuj i rysuj - Nauczyciel rysuje na swojej kartce prosty obrazek, zadaniem dziecka jest obserwacja nauczyciela i odwzorowywanie rysunku na swojej kartce.
(Doskonalenie umiejętności podzielności uwagi.)

7. Nawlekamy - Uczniowie nawlekają kolorowe karteczki na sznurek według wzoru zademonstrowanego przez logopedę. W momencie, gdy usłyszą muzykę, zostawiają tę czynność i poruszają się w rytm piosenki.
Na przerwę w muzyce wracają do nawlekania karteczek itd.
(Kształtowanie zdolności szybkiej zmiany uwagi.)
8. Od najmniejszego do największego, od najdłuższego do najkrótszego. Uczniowie otrzymują od nauczyciela zestaw materiałów: różnej wielkości koła
i różnej długości paski. Ich zadaniem jest ułożenie kół od najmniejszego
do największego oraz pasków od najdłuższego do najkrótszego. Najpierw układają koła, ale gdy usłyszą dźwięk grzechotki, przerywają tę czynność i zaczynają układać paski. Ponowny dźwięk grzechotki oznacza powrót do poprzedniej czynności.
(Kształtowanie zdolności szybkiej zmiany uwagi.)

Etap końcowy:
1. Podziękowanie uczniom za aktywny udział w zajęciach. Nauczyciel na zakończenie zajęć pyta uczniów, czy pamiętają jakie zadania na nich wykonywali i które z nich podobało im się najbardziej. (Ewaluacja)
2. Rozdanie naklejek motywacyjnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.