X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51548
Przesłano:
Dział: Logopedia

Głoski sz i s poprawnie mówimy i motorykę ciała doskonalimy. Scenariusz lekcji otwartej z zakresu terapii mowy dla uczniów ze zdiagnozowanym parasygmatyzmem z wykorzystaniem autorskiej innowacji logopedycznej pt. "Logopedia w ruchu"

Temat: Głoski „sz” i „s” poprawnie mówimy i motorykę ciała doskonalimy.

Cel główny: Utrwalanie prawidłowej wymowy głosek opozycyjnych „sz” i „s” w wyrazach, wyrażeniach i prostych zdaniach.

Cele szczegółowe:
• utrwalanie różnicowania artykulacji głosek „sz” i „s” w jednym wyrazie;
• utrwalanie różnicowania artykulacji głosek „sz” i „s” w wyrażeniach dwuwyrazowych i w prostych zdaniach;
• rozwijanie sprawności motorycznej w zakresie skoczności, zwinności i zręczności;
• rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
• doskonalenie koordynacji ciała;
• rozwijanie koncentracji uwagi;
• kształtowanie celności rzutu do celu.

Usprawniane funkcje:
• korekta wadliwej realizacji głosek;
• rozwijanie motoryki dużej.

Metody pracy:
• gry i zabawy skoczne;
• gry i zabawy rzutne;
• gry i zabawy koordynacyjne;
• gry i zabawy zwinnościowe.

Materiały pomocnicze:
- komputer z dostępem do Internetu;
- plansze edukacyjne, przedstawiające wzorce wymowy głosek szumiących oraz głosek syczących;
- dywan do „Gry w klasy”;
- woreczki z grochem;
- szarfy gimnastyczne;
- tarcza z rzutkami na rzepy;
- drewniana łyżka;
- piłeczka ping-pongowa;
- dwie małe doniczki;
- koszyk.

Forma zajęć: zajęcia w grupie ( maksymalnie 4-osobowej)

Przebieg zajęć:

Etap wstępny:

1. Powitanie uczniów.

2. Nauczyciel, wprowadzając podopiecznych w temat zajęć, prezentuje uczniom i omawia plansze przedstawiające wzorce wymowy głosek szumiących oraz głosek syczących.

3. Rozgrzewka dla buzi i języka - uczniowie pod przewodnictwem nauczyciela wykonują ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne. Prowadzący wyświetla na tablicy multimedialnej lub na komputerze materiał interaktywny z ćwiczeniami do wyboru (od 1 do 10). Uczniowie kolejno wybierają numer okienka, a prowadzący otwiera je i odczytuje zadanie, które następnie wykonują wszyscy podopieczni.

Materiał dostępny jest na stronie wrodwall.net:
https://wordwall.net/pl/resource/14436671/%C4%87wiczenia-buzi-i-j%C4%99zyka-do-szumi%C4%85cych

• Dotykaj na przemian górne zęby językiem – raz z lewej, raz z prawej strony;
• Naśladuj szum drzew;
• „Pomaluj” językiem podniebienie;
• Policz językiem górne zęby, staraj się mieć otwartą buzię;
• Prześlij 5 całusów;
• Kląskaj jak konik;
• Nadymaj policzki jak balonik, powoli wypuszczaj powietrze ustami;
• Ziewaj jak lew;
• Wysuń wargi do przodu, zrób ryjek;
• Wypychaj na przemian policzki językiem, raz z prawej, raz z lewej strony.

Etap właściwy – utrwalanie różnicowania artykulacji głosek „sz” i „s” .

1. Skoki po „drabince” – nauczyciel przygotowując zabawę rozkłada na podłodze szarfy gimnastyczne imitujące szczeble drabiny. Zadaniem uczniów jest przeskakiwanie obunóż na poszczególne szczebelki i wypowiadanie na każdym z nich wskazanych przez nauczyciela sylab, zawierających głoski opozycyjne.

2. Szarfy – nauczyciel rozkłada na podłodze w odpowiedniej odległości gimnastyczne szarfy szkolne. Uczniowie podchodzą kolejno do każdej z nich. Najpierw trzykrotnie wypowiadają wskazane przez nauczyciela sylaby z głoskami opozycyjnymi,
a następnie przekładają szarfę przez całe ciało, zaczynając od stóp, a zdejmując przez głowę.

3. Rzut do koszyka – uczeń otrzymuje od nauczyciela woreczek z grochem. Jego zadaniem jest trzykrotne powtórzenie za prowadzącym wyrazu, zawierającego głoski opozycyjne „sz” – „s”, a następnie wykonanie woreczkiem rzutu do koszyka ustawionego na podłodze w odległości około 1 metra od podopiecznego.

4. Sztafeta z piłeczką ping –pongową - uczeń powtarza określone przez nauczyciela wyrażenie, zawierające głoski opozycyjne, a następnie przenosi na łyżeczce piłeczkę ping-pongową z jednego wyznaczonego punktu do drugiego, uważając, by piłeczka nie spadła na ziemię.

5. Rzutki na rzepy – zadaniem uczniów jest powtórzenie 4 wybranych przez nauczyciela wyrażeń, zawierających głoski opozycyjne „sz” i „s”. Za każde prawidłowo wypowiedziane wyrażenie podopieczny otrzymuje jedną piłeczkę, którą w dalszej części zabawy będzie mógł wykorzystać do oddania rzutu w tarczę, a tym samym zdobyć określoną liczbę punktów, w zależności od tego, w które miejsce tarczy uda mu się trafić.

6. Gra w klasy – uczestnicy rzucają woreczkiem z groszkiem na kolejne ponumerowane pola planszy do gry w klasy. Na każdym z nich muszą powtórzyć jedno zdanie, zawierające głoski opozycyjne „sz” i „s”. W każdej rundzie po wypowiedzeniu zdania, uczniowie pokonują poszczególne pola planszy, skacząc po nich na jednej lub dwóch nogach, zgodnie z kolejnością numerologiczną i uważając, by nie dotknąć linii pól.

Etap końcowy:

1. Podziękowanie uczniom za aktywny udział w zajęciach.

2. Ewaluacja – nauczyciel prosi każdego z uczniów o wypełnienie internetowej, graficznej ankiety, dotyczącej atrakcyjności różnorodnych metod pracy w tym ćwiczeń logopedycznych połączonych z ruchem.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQXDtPZzywQ5KLKSdnbspV2Mf1kCd_Hp0BGnKspyOTltom7g/viewform?usp=sf_link

3. Rozdanie uczniom naklejek motywacyjnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.