X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51411
Przesłano:
Dział: Internat

Czym jest stres i jak sobie z nim radzić

Scenariusz zajęć

Temat: Czym jest stres i jak sobie z nim radzić?
Termin zajęć:
Uczestnicy: wychowankowie gr. IV
Osoba prowadząca zajęcia: Bożena Gawrych
Czas trwania: 45 min.

Cel zajęć
Celem zajęć jest:
• Podnoszenie poziomu wiedzy na temat stresu.
• Rozpoznanie sytuacji stresowych.
• Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z napięciem pojawiającym się w trudnych sytuacjach.
• Rozwijanie umiejętności konstruktywnego myślenia.
• Przedstawienie i omówienie technik radzenia sobie ze stresem
• Ćwiczenie technik wyciszania.

Metody :
• burza mózgów
• praca w grupach
• dyskusja moderowana
Środki potrzebne do prowadzenia zajęć:
• Tablica lub flipchart
• Pisaki lub kredki w różnych kolorach
• Kartki i długopisy dla uczestników

Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie
Przywitanie uczestników i przedstawienie tematu zajęć: "Czym jest stres i jak sobie z nim radzić?"
Prowadzący prosi by wychowankowie podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi ze stresem. Czy doświadczają go często? W jakich sytuacjach odczuwają stres?
II. Definicja stresu
Wychowawca zapisuje na tablicy słowo "STRES" i poprosi uczestników, aby wymienili skojarzenia z tym słowem.
Omówienie definicji stresu: "Stres to reakcja organizmu na wyzwania, trudności i sytuacje wymagające adaptacji. Może być wywołany różnymi czynnikami i wpływać na nasze ciało i umysł."
III. Przyczyny i skutki stresu
Wyznaczona osoba z grupy tworzy na tablicy dwie kolumny z nagłówkami "Przyczyny stresu" (np. egzaminy, presja społeczna, konflikty w rodzinie), które mogą ich dotyczyć i "Skutki stresu"(np. spadek odporności, ból głowy, zaburzenia snu, problem z koncentracją) . Uczestnicy wymieniają przykłady do odpowiednich kolumn.
Omów skutki stresu, takie jak problemy zdrowotne, trudności w koncentracji, zaburzenia snu itp.
Krótki film nt. Jak układ nerwowy reaguje na stres.
IV. Strategie radzenia sobie ze stresem
Wychowawca dzieli uczestników na małe grupy (3-4 osoby).
Każdej grupie przydziela jedną z wybranych strategii radzenia sobie ze stresem, takich jak: relaksacja, aktywność fizyczna, rozmowa z bliskimi, planowanie i organizacja, pozytywne myślenie.
Prowadzący prosi grupy, aby opracowały krótką prezentację na temat przydzielonej strategii, uwzględniając: a) Co to jest? b) Jakie korzyści przynosi? c) Przykłady praktycznego zastosowania.
Każda grupa prezentuje swoją strategię.
V. Podsumowanie
• Poproś uczestników o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami z zajęć.
• Podkreśl, że radzenie sobie ze stresem jest indywidualne i każdy może znaleźć strategie, które najlepiej odpowiadają jego potrzebom.
• Zachęć uczestników do zastosowania omówionych strategii radzenia sobie ze stresem w swoim codziennym życiu.
VI. Zakończenie
Podziękowanie wychowankom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.