X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51302
Przesłano:

Pisownia nie z różnymi częściami mowy - przypomnienie i uzupełnienie wiadomości. Konspekt lekcji języka polskiego w kl. V

Konspekt lekcji języka polskiego przeprowadzonej w piątej klasie

1. Temat lekcji: Pisownia „nie” z różnymi częściami mowy – przypomnienie i uzupełnienie wiadomości.

2. Ilość jednostek lekcyjnych: jedna.

3. Cel ogólny:
- przypomnienie i uzupełnienie zasad pisowni partykuły „nie” z różnymi częściami mowy,
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania różnych części mowy.

4. Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozpoznaje podstawowe części mowy,
- wymienia pytania, na które odpowiadają poszczególne części mowy,
- tworzy poprawne formy stopnia wyższego i najwyższego przymiotników i przysłówków,
- stosuje zasady pisowni przeczenia „nie” z różnymi częściami mowy.

5. Metody nauczania:
- ćwiczenia interaktywne,
- test na uważność,
- rozmowa kierowana.

6. Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.

7. Środki dydaktyczne:
- podręcznik i multibook do języka polskiego „NOWE Słowa na start! 5” (s. 280-281),
- karty pracy i notatki dla uczniów,
- słowniki ortograficzne,
- tablica interaktywna,
- komputery z dostępem do internetu,
- platforma edukacyjna Wordwall,
- prezentacja multimedialna na platformie Genially.
8. Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca ok. 10 min.
1. Czynności organizacyjne: powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności i pracy domowej, przedstawienie celu zajęć oraz podanie i zapisanie tematu lekcji.
2. Przeprowadzenie testu na uważność w celu powtórzenia wiadomości o poznanych częściach mowy.

Faza realizacyjna ok. 25 min.
1. Nauczyciel udostępnia prezentację multimedialną przedstawiającą zasady pisowni „nie” z różnymi częściami mowy. Uczniowie przypominają sobie poznane wcześniej reguły.
2. Następnie uczniowie wykonują ćw. 1 ze s. 280 podręcznika. Nauczyciel wyświetla interaktywną wersję tego zadania na multibooku w celu wspólnego sprawdzenia poprawności odpowiedzi.
3. Nauczyciel znów udostępnia prezentację multimedialną i zapoznaje uczniów z nowymi regułami pisowni partykuły „nie”. Następnie rozdaje wydruki notatki, którą uczniowie wklejają do zeszytów przedmiotowych.
4. Uczniowie uzupełniają kartę pracy. Ich zadaniem jest dopisanie przeczenia „nie” do podanych wyrazów i nazwanie, jakie to części mowy. Mają również utworzyć formy stopnia wyższego i najwyższego podanych przymiotników i przysłówków. W miarę potrzeby mogą korzystać ze słowników ortograficznych.

Faza podsumowująca ok. 10 min.
1. Uczniowie w grupach wykonują interaktywne ćwiczenia na platformie Wordwall. Wskazują poprawną formę zapisu podanych wyrazów z partykułą „nie” i uczestniczą w quizie podsumowującym wiadomości z zajęć.
2. Podanie pracy domowej:
- dla wszystkich: ćw. 1 – 4 s. 126 zeszytu ćwiczeń
- dla chętnych: ćw. 4 s. 281 podręcznika
3. Podziękowanie za aktywność i jej ocena.
4. Prośba o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.