X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50939
Przesłano:

"Syzyfowe prace" - Droga Marcina Borowicza do polskości. Konspekt lekcji j. polskiego

Anna Misiek-Wesołowska

Konspekt lekcji z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Temat lekcji: Droga Marcina Borowicza do polskości

Cele lekcji:
Cele operacyjne:
Uczeń:
• analizuje lekturę („Syzyfowe prace” S. Żeromskiego), zwracając uwagę na ewolucje poglądów głównego bohatera,
• nazywa uczucia i emocje bohatera,
• dostrzega poglądy i intencje postaci,
• potrafi wyrazić swoją opinię,
• rozwija umiejętność dyskusji,
• potrafi pracować w grupach,
• korzysta ze „Słownika języka polskiego”,
• posługuje się pojęciami i terminami literackimi.

Cele nieoperacyjne:
• docenia wartość ojczyzny w życiu człowieka,
• kształtuje zdolność refleksji nad własnym rozwojem

Formy pracy: indywidualna, praca w grupach, zbiorowa
Metody: zajęć praktycznych, problemowa, heurystyczna
Środki dydaktyczne:
• lektura pt. „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego
• karta pracy
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca
1. Powitanie uczniów.
2. Stworzenie sytuacji problemowej poprzez wspólne zastanawianie się nad wymową tytułu „Syzyfowe prace” (dyskusja)

3. Porównanie wniosków z dyskusji w objaśnieniem słownikowym i zapisanie notatki zeszycie:

Syzyfowe prace:
– bezcelowy wysiłek rusyfikatorów,
– żmudna walka Polaków o odzyskanie niepodległości i praca nad zachowaniem tożsamości narodowej.

syzyfowa praca «praca ciężka i bezcelowa, skazana na niepowodzenie (...) <Syzyf, imię mitycznego króla Grecji, skazanego za obrazę bogów na wtaczanie na górę głazu ciągle spadającego z powrotem ze szczytu>
Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Faza realizacyjna:
1.Podział uczniów na cztery grupy (o przynależności do grupy decyduje kolor wybranej karteczki). Zadaniem zespołów będzie przeprowadzenie burzy mózgów i wykonanie notatki na temat kształtowania się poglądów M. Borowicza. Uczniowie otrzymają dodatkowe punkty, jeżeli ich poglądy zostaną udowodnione cytatami z lektury.

Polecenia dla grup:
Grupa I: Omów stosunek M. Borowicza do nauki i nauczycieli w różnych etapach jego życia. Zastanówcie się nad tym, dlaczego zmienia się jego nastawienie w tej kwestii oraz pod wpływem jakich ludzi.

Grupa II: Przedstaw stosunek M. Borowicza do Boga w różnych etapach jego życia Zastanówcie się nad tym, pod wpływem jakich okoliczności zmienia się jego nastawienie w tej kwestii.

Grupa III: Zaprezentuj stosunek M. Borowicza do Ojczyzny w różnych etapach życia. Zastanówcie się nad tym, z jakimi trudnościami musiał sobie poradzić na swojej drodze do patriotyzmu.

Grupa IV: Omów stosunek M. Borowicza do zaborcy w różnych etapach życia. Zastanówcie się nad tym, pod wpływem jakich osób i okoliczności zmienia on swoje nastawienie w tej kwestii.

2.Praca w grupach.
4. Przedstawienie rezultatów pracy w grupach.
5. Ocena efektywności podejmowanych działań przez uczniów.
6. Wspólne wykonanie notatki (metaplan) na temat ewolucji poglądów M. Borowicza.

Faza podsumowująca:
1. Pogadanka heurystyczna na temat uniwersalności problemów przedstawionych w lekturze (wartość patriotyzmu w XXI wieku)
2. Podsumowanie przez uczniów rozważań podjętych na lekcji.
3. Podziękowanie uczniom za pracę na lekcji.
4. Odnotowanie aktywności.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.