X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50928
Przesłano:
Dział: Języki obce

Pierwszy okres warunkowy w codziennym życiu. Scenariusz lekcji otwartej

SCENARIUSZ LEKCJI

Przedmiot: język angielski
Nauczyciel: Katarzyna Maksińska
Klasa: VII
Temat: Pierwszy okres warunkowy w codziennym życiu.
Cel ogólny zajęć: Uczeń potrafi tworzyć zdania w pierwszym okresie warunkowym oraz poznasz zasadę i stosowania tego okresu.
Cele lekcji:
- uczeń potrafi zastosować pierwszy tryb warunkowy w wypowiedzi ustnej
- uczeń wie, kiedy stosujemy pierwszy okres warunkowy i jak budujemy zdania w tej strukturze gramatycznej
- uczeń potrafi tworzyć zdania twierdzące i przeczące z użyciem i pierwszego okresu warunkowego.
- uczeń nabywa i stosuje swoje umiejętności w zakresie technologii informacyjnej oraz wykorzystywania aplikacji i platform edukacyjnych.

Cele lekcji sformuowane w języku ucznia:
- poznasz nowe słownictwo opisujące uczucia oraz spójniki: if, unless, as soon as, since, in case
- będziesz tworzył zdania w pierwszym okresie warunkowym

Nacobezu:
Będę zwracać uwagę na to czy:
- znam i potrafię zastosować pierwszy okres warunkowy w sytuacjach życia codziennego,
- umiem wyrazić opinię, uzyskiwać i udzielać informacji
- tworzyć zdania i pytania używając pierwszego okresu warunkowego
- poprawnie stosuję spójniki w zdaniach,
- potrafię korzystać z aplikacji językowych,
- chętnie biorę udział w ćwiczeniach interaktywnych.

Pytanie kluczowe: What if I fall in love with somebody? ( Co jeśli w kims się zakocham?) Nauczyciel zapyta pod koniec lekcji uczniów żeby odpowiedzieli na te pytanie/ dokończyli zdanie własnymi pomysłami (jesli się da w odniesieniu do ich własnych przeżyć i doświadczeń) If I fall in love with somebody, I will....... ( jeśli w kims się zakocham,......... )
Metody i formy pracy:
• Komunikacyjna
• Burza mózgów,
• cykl Kolba (Obserwacja, wnioski, refleksje, teoria, praktyka wg 'cyklu Kolba')
• praktyczna - ćwiczenia także interaktywne
• audiowizualna z wykorzystaniem TIK
• aktywizująca - narzędzia TIK
• praca indywidualna i grupowa
• pogadanka
Środki dydaktyczne:
• tablica interaktywna,
• Filmiki na youtube
• Karta pracy dla chętnych lub zdolnych uczniów
• Podręcznik do klasy VII ,,Steps Plus 8’’ wydawnictwa Oxford,
Wymagania w zakresie technologii:
• komputer z dostępem do Internetu
• projektor lub tablica multimedialna

Przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI WSTĘPNE I ORGANIZACYJNE
Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza listę obecności. N-l zapisuje temat lekcji na tablicy. Podanie celów lekcji w języku ucznia i nacobezu
Aktywność nr 1
Temat: Aktywne oglądnie filmiku. Doświadczenie.
Czas trwania: 7 min.
Opis aktywności
Nauczyciel prezentuje filmik na YouTube wyjaśniający zasady użycia i tworzenia pierwszego okresu warunkowego. Nauczyciel wyświetla film na tablicy interaktywnej:
https://www.youtube.com/watch?v=s59ygVYxpag&t=21s
Po obejrzeniu nauczyciel zadaje uczniom kilka pytań sprawdzających zrozumienie tematu:
- w jakich sytuacjach używamy pierwszego okresu warunkowego?
- jak tworzymy pierwszy okres warunkowy?.
- jakich czasów używamy tworząc pierwszy okres warunkowy
Aktywność nr 2
Temat: Refleksja. Teoria .Quiz i burza mózgów
Czas trwania: 15 min.
Opis aktywności
1) W celu zweryfikowania wiedzy uczniowie rozwiązują quiz na temat I okresu warunkowego
https://quizizz.com/admin/quiz/5e843e93e5082e001c84daec/first-conditional

Nauczyciel wywołuje "burzę mózgów" i przy czynnym udziale uczniów pokazuje zastosowanie trybu warunkowego w sytuacjach życia codziennego, nawiązując do ich osobistych doświadczeń. (lepsze zakotwiczenie w pamięci długotrwałej) Uczniowie losowują zdanie które muszą dokończyć Nauczyciel podaje zdanie przykładowe.np. If I study more, I will pass the exam.
1. If I leave my mobile at home, ....
2. If I don’t save money... 3. If I learn more, ...
Nauczyciel uruchamia na tablicy interaktywnej koło fortuny. Każdy z uczniów podchodzi do tablicy i kręci kołem. Zadaniem ucznia jest dokończenie zdania. Jeśli uczeń ma problem z ułożeniem zdania mogą mu w tym pomóc koledzy/koleżanki z klasy. Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów poprawiając pojawiające się błędy gramatyczne , link: https://wordwall.net/pl/resource/1089406/angielski/first-conditional
Uczniowie wspólnie z nauczycielem tworzą krótką notatkę z wyjaśnieniem w jakim celu stosujemy I okres warunkowy. Wykorzystują do tego zadanie do uzupełnienia w linku: Jak tworzymy pierwszy okres warunkowy (1st Conditional) (learningapps.org)
Następnie przepisują notatkę do zeszytów.
Aktywność nr 3
Temat:. Nauka nowego słownictwa. Praktyka.
Czas trwania: 15 min.
Opis aktywności
W tej części wykorzystujemy wiedzę teoretyczną do ćwiczeń praktycznych.
1). Listening task. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy -słowa z piosenką. Uczniowie podczas słuchania mają o uzupełnić brakujące słowa w piosence. Następnie nauczyciel wyswietla tekst piosenki by uczniowie mogli sprawdzić poprawność wykonania zadania. Chetni uczniowie wskazują zdania w pierwszym okresie warunkowym i je tłumaczą
Link: (329) Ruth B. - If This is Love (Official Lyric Video) - YouTube
2). Nauka nowego słownictwa. Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie nowych (nieznanych uczniom) słów do zeszytu. Tym razem będą słuchać piosenki w języku angielskim z polskim tłumaczeniem. Ich zadaniem jest zapamiętanie jak najwięcej słów z piosenki aby mogli samodzielnie je przetłumaczyć. Po odsłuchaniu nauczyciel sprawdza poprawnośc wykonania zadania, chętni uczniowie czytają słowa wraz z tłumaczeniem na głos.
Link: (329) Ruth B. - If This is Love (Tłumaczenie PL) - YouTube
Uczniowie zapisują również nowopoznane spójniki wraz z tłumaczeniem w zeszycie m.in:
If- jeśli, because / since - ponieważ, unless – jeśli nie, as soon as – jak tylko, in case- na wypadek

Aktywność nr 4
Temat: Ćwiczenia w budowie zdań.
Czas trwania: 12 min.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zad. 7 i 8 str 103. Uczniowie wykonują ćwiczenia w podręczniku, które utrwalają użycie spójników w zdaniach. Nauczyciel sprawdza poprawność udzielonych odpowiedzi, udziela informacji zwrotnej (10 min)

Uczniowie po wykonaniu zadania odpowiadają na pytanie kluczowe dzisiejszej lekcji. Pytanie kluczowe: : What if I fall in love with somebody? ( Co jeśli w kimś się zakocham?)
Nauczyciel prosi uczniów żeby odpowiedzieli na te pytanie kluczowe / dokończyli zdanie własnymi pomysłami (jesli się da w odniesieniu do ich własnych przeżyc i doświadczeń)
If I fall in love with somebody, I will....... ( jesli jeśli w kims się zakocham,......... ) Nauczyciel poprawia ewentualne błędy.
Sposób ewaluacji zajęć: Metoda zadań niedokończonych – uczniowie mają dokończyć zdania:
1. Dziś na lekcji nauczyłem się...... 2. Ćwiczenia były......
3. Najbardziej podobało mi się..... 4. Trudność sprawiło mi.....

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.