X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50897
Przesłano:

Ruch drgający - scenariusz lekcji

scenariusz lekcji
Temat: Ruch drgający.
Czas trwania: 45 minut
Cel główny:
• zapoznanie uczniów z ruchem drgającym,
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• wie, na czym polega ruch drgający,
• potrafi podać przykłady ciał wykonujących ruch drgający,
• wie, co to są drgania gasnące i niegasnące,
• opisuje ruch wahadła matematycznego
• posługuje się pojęciami: amplituda, okres, częstotliwość do opisu ruchu okresowego i wyraża je w jednostkach układu SI,
• wyznacza okres i częstotliwość drgań wahadła
• wie od czego zależy okres (częstotliwość) i w jaki sposób

Metody:
- eksperymentalna – pokaz,
- słowna - wykład, dyskusja, objaśnienie
- prezentacja multimedialna,
Formy pracy:
– zbiorowa
– indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
- nitka, ciężarek, statyw, stoper
- sprężyna,
- prezentacja multimedialna
- filmiki
Przebieg lekcji

I. Część wstępna
1. Sprawy organizacyjne
2. Krótkie wprowadzenie do nowego działu
3. Dyskusja na temat poznanych ruchów
4. Wprowadzenie do tematu lekcji
Krótki film - dziewczynka na huśtawce
• pogadanka na temat zaobserwowanego ruchu

II. Rozwinięcie
1. Sformułowanie tematu lekcji „Ruch drgający”
2. Przykłady ruchu drgającego w życiu codziennym.
krótki film ukazujący przykłady ruchu drgającego
3. Omówienie ruchu drgającego na przykładzie ruchu wahadła matematycznego
• wyjaśnienie definicji ruchu drgającego
• omówienie podstawowych pojęć w ruchu drgającym: położenie równowagi, jedno pełne drganie, wychylenie z położenia równowagi – amplituda
• podział na gasnące i niegasnące
• omówienie i wyjaśnienie wielkości fizycznych, które opisują ruch drgający: amplituda, okres, częstotliwość
4. Doświadczenie 1
Wyznaczanie okresu drgań wahadła i sprawdzanie, że nie zależy on od wartości amplitudy
Wniosek: Okres drgań wahadła przy małym początkowym wychyleniu nie zależy od amplitudy drgań
5. Doświadczenie 2
Badanie zależności okresu drgań od jego długości
Wniosek: Okres drgań zależy od długości wahadła
Im większa długość wahadła, tym dłuższy jest okres jego drgań

III. Podsumowanie
Pytania sprawdzające
• Jaki ruch nazywamy ruchem drgającym
• Jak nazywa się największe wychylenie z położenia równowagi
• Jak nazywa się czas trwania jednego pełnego drgania
• Czy okres drgań zależy od amplitudy?
• Czy okres drgań zależy od długości wahadła?
• Jaką czynność należy dokonać, gdy zegar wahadłowy się spieszy?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.