X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50896
Przesłano:

Bitwa o Narnię. Konspekt lekcji z języka polskiego

Konspekt lekcji z języka polskiego

Temat: Bitwa o Narnię – bitwa między dobrem a złem

Cel ogólny:
Porównanie dzieła literackiego z jego filmową adaptacją.

Cele szczegółowe:
Wiedza:
• Uczeń rozumie, czym jest adaptacja utworu literackiego.
• Uczeń rozumie i poprawnie odczytuje teksty kultury przynależne do literatury, filmu itp.
• Uczeń dokonuje porównania literatury i dzieła filmowego na różnych obszarach (temat, styl, forma, itp.)

Umiejętności:
• Uczeń umie tworzyć argumenty i kontrargumenty podczas dyskusji.
• Uczeń zauważa inspirację literatury w dziele filmowym.
• Uczeń potrafi analizować dzieło filmowe, dostrzega jego specyfikę
• Uczeń wyraża własne opinie i sądy oraz formułuje wnioski, współtworzy notatkę.

Metody pracy:
• praca z tekstem;
• burza mózgów;
• pogadanka i dyskusja;
• projekcja materiałów

Formy pracy:
• indywidualna;
• zbiorowa.

Materiały:
• fragment filmu „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, reż Andrew Adamson, USA 2005. (projektor, laptop, głośniki);
• lektura „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, C.S. Lewis (fragment);
• dźwiękowy kolaż odgłosów bitwy.

Organizacja lekcji:
Część wstępna:
• Sprawy porządkowe – sprawdzenie listy obecności.
• Wstęp do lekcji – Uczniowie otrzymują karteczki. Nauczyciel włącza przygotowaną ścieżkę dźwiękową z odgłosami bitwy. Zadaniem uczniów jest sprecyzowanie i zapisanie tematyki zajęć – bitwa, wojna, walka.

Część właściwa:
1. Omówienie z uczniami znaczenia bitwy między siłami Aslana a wojskami Białej Czarownicy dla rozwoju akcji książki.
2. Krótka dyskusja na temat wyobrażenia uczniów o bitwie.
3. Zapisanie tematu i podanie celu lekcji.
4. Porównanie literackiego przekazu z wersją filmową przebiegu bitwy.
- Wyszukanie i odczytanie fragmentu lektury z opisem przebiegu bitwy.
- Obejrzenie fragmentu filmu przedstawiającego bitwę.
- Analiza przekazu filmowego i literackiego.
- Wspólne stworzenie notatki – tabeli porównującej książkę i film.
5. Odwołanie się do zadania domowego z poprzedniej lekcji - listu gończego za Białą Czarownicą – wspólna analiza przedstawionego w książce i filmie zła.

Zakończenie:
• Podsumowanie lekcji: Na czym polega różnica między dziełem filmowym a literackim? Czy oba przekazy są wartościowe? Czy wersja filmowa może być tylko jedna, czy może być ich wiele? Czego doświadczamy podczas poznawania książki, a czego podczas oglądania filmu?
• Zadanie domowe: Który przekaz bitwy – filmowy czy literacki – bardziej ci odpowiada. Uzasadnij swoje zdanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.