X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50859
Przesłano:

Plan rozwoju zawodowego na nauczyciela dyplomowanego

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA

nauczyciela mianowanego Szkoły Podstawowej
im. Erwina Kruka w Elgnówku
ubiegającego się o stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego

Czas trwania stażu: 2 lata i 9 miesięcy

Imię i nazwisko nauczyciela odbywającego staż: mgr Magdalena Wilk

Stanowisko: nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wychowawca świetlicy

Nazwa placówki: Szkoła Podstawowa im. Erwina Kruka w Elgnówku, Elgnówko 27, 11-015 Olsztynek

Dyrektor szkoły: mgr Jolanta Sałacka

Data rozpoczęcia stażu: 1.09.2020 r.

Data zakończenia stażu: 31.05.2023r.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznie 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2019 poz.2215)
Rozporządzenie MEN z dnia 26 lipca 2018r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2018 poz. 1574 z późn. zm).

Cel podstawowy podejmowanego stażu: uzyskanie w wyniku postępowania kwalifikacyjnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.
Inne cele: rozwijanie swoich umiejętności zawodowych; podniesienie jakości własnego warsztatu pracy oraz jakości pracy szkoły.
Czynności organizacyjne, związane z realizacją stażu:
Zadania do wykonania: formy realizacji, termin realizacji, dowody realizacji.
1. Poznanie procedur awansu zawodowego
• Zapoznanie się z aktualnymi przepisami prawa oświatowego dotyczącymi awansu zawodowego.
• Opracowanie i złożenie wniosku o rozpoczęciu stażu.
• Opracowanie planu rozwoju zawodowego. Sierpień 2020 r.
2. Zaplanowanie ogólnego kierunku i szczegółowej drogi rozwoju.
• Analiza oferty kursów, szkoleń i warsztatów w kolejnych latach stażu.
3. Realizacja planu
• Pogłębianie wiedzy pedagogicznej i umiejętności poprzez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.
• Samodzielne doskonalenie (literatura, Internet).
4. Zakończenie stażu
• Dokonanie analizy własnego dorobku zawodowego w okresie stażu, zebranie i usystematyzowanie materiałów.
• Sporządzenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego i poddanie się ocenie dorobku zawodowego za okres stażu. Maj 2023r.

§ 8 ust. 3 pkt. 1
Umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się
Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji

Udział w formach doskonalenia i stosowanie wiedzy i umiejętności do doskonalenia warsztatu pracy.

Wykorzystanie metod aktywizujących, sprzyjających procesowi uczenia się

Udział w kursach i konferencjach na temat metodyki nauczania, wykorzystania technologii w edukacji.

Wykorzystanie metod aktywnych w bieżącej pracy z uczniami:
Burza mózgów, dyskusja panelowa, linia czasu, rybi szkielet, stacje zadaniowe itp.

Realizacja z uczniami:
projektu edukacyjnego, wybór tematu przez uczniów, plan projektu, podział zadań, sposób oceny, realizacja projektu, prezentacja wyników.
Przez cały okres stażu

Cały okres stażu, na większości lekcji

1 projekt edukacyjny w każdym roku stażu

Stosowanie techniki komputerowej w pracy pedagogicznej

Przygotowanie pomocy dydaktycznych do pracy na lekcji przy pomocy komputera.
Przygotowanie sprawdzianów, kart pracy ucznia, testów, krzyżówek, analiz, diagnoz,

Uczestnictwo w kursach i szkoleniach komputerowych doskonalących umiejętność wykorzystywania komputera w codziennej pracy oraz pracy zdalnej

Komunikowanie się z nauczycielami, rodzicami poprzez e – dziennik, a-mail

Prowadzenie lekcji z wykorzystaniem programów multimedialnych, internetu, aplikacji, , Quizizz, Dysku Google, kody QR (korzystanie w czasie zajęć z tablicy multimedialnej, tabletów, laptopów)

Okres stażu

W sytuacji zawieszenia zajęć

W razie potrzeby

Na bieżąco
Wzbogacanie i wykorzystywanie wideoteki, płyt CD i DVD na zajęciach lekcyjnych.
Korzystanie z technologii informatycznej podczas zajęć.

Korzystanie z tablicy interaktywnej, autorskich prezentacji multimedialnych,
wyszukiwanie i przetwarzanie informacji z Internetu na potrzeby lekcji.
na bieżąco w
okresie stażu

Wykorzystanie technologii informatycznej jako źródła wiedzy Przeglądanie stron internetowych o tematyce pedagogicznej i gromadzenie informacji tematycznych.

Opracowanie i umieszczanie artykułów z bieżących działań na stronie internetowej szkoły. na bieżąco

zgodnie z harmonogramem imprez szkolnych

§ 8 ust. 3 pkt. 2
Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie otwartych zajęć, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć dla nauczycieli w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć.

Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
Prowadzenie 3 godzin zajęć otwartych dla nauczycieli Opracowanie scenariusza zajęć
Ustalenie terminu zajęć otwartych
Prowadzenie zajęć
Omówienie z nauczycielami przebiegu zajęć 1 godzina w każdym roku stażu

kwiecień - maj
Upowszechnianie i promocja własnych doświadczeń, metod, form pracy

Opublikowanie na portalu edux. pl. internetowym referatu dla nauczycieli na temat poznawania zainteresowań uczniów, badania potrzeb i możliwości uczniów

Przeprowadzanie lekcji otwartych dla nauczycieli stażystów Wrzesień 2020 i 2021

Grudzień 2020,21,22,23

Współpraca wewnątrzszkolna
Współpraca z nauczycielami w zespołach przedmiotowych, wychowawczych, w zespole ds. ewaluacji wewnętrznej i komisjach szkolnych.

Wymiana poglądów, materiałów pomocniczych, tworzenie scenariuszy, planów pracy służących organizacji imprez szkolnych. Wyciąganie wniosków do dalszej pracy.
Według harmonogramu zespołu

Zgodnie z planem pracy
Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w ramach zespołu przedmiotowego i wychowawczego. Opracowanie i zreferowanie wybranych zagadnień i problemów zgodnie z bieżącymi potrzebami szkoły. Okres stażu
Prowadzenie rozwijających zajęć artystycznych w klasach 1-3 Przygotowanie scenariusza zajęć. Prowadzenie zajęć z dziećmi, mających na celu rozwijanie i nabywanie nowych umiejętności w dziedzinie artystycznej (zajęcia teatralne, muzyczne i plastyczne). Praktyczne wykorzystanie nowo nabytych umiejętności podczas przedstawień szkolnych, konkursów itp.
Dyskusja, ewaluacja zajęć. Opublikowanie materiałów na stronie szkoły do wykorzystania przez rodziców i uczniów. Wrzesień – czerwiec 2020/2021 r.
Wrzesień – czerwiec 2021/2022 r.
Wrzesień – maj 2022/2023 r.

§ 8 ust. 3 pkt 3
Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
1. Rozwijanie wszechstronnych zainteresowań i zdolności dzieci i młodzieży. Przygotowywanie uczniów do udziału w konkursach pozaszkolnych.
Konkursach plastycznych, recytatorskich itp.

Przygotowywanie inscenizacji z okazji
• Ślubowanie na pierwszoklasistę
• Dzień Edukacji Narodowej
• 11 listopada (pomoc)
• Andrzejki
• Jasełka
• Bal karnawałowy
• Itp. Zgodnie z harmonogramem konkursów

Zgodnie ze szkolnym harmonogramem

2. Akcje i zbiórki charytatywne. Organizacja zbiórek nakrętek na cel charytatywny.

Klub Szkół UNICEF (angażowanie się w aktualne zbiórki charytatywne) Październik każdego roku

luty
każdego roku
3. Rozwój czytelnictwa Czytanie przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego dzieciom z I etapu kształcenia

Utworzenie szkolnego Klubu Czytaj na Świetlicy. według harmonogramu akcji

Wrzesień 2022

§ 8 ust. 3 pkt. 4a
Opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich.
Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
1. Program działań edukacyjnych Opracowanie i wdrożenie programu dla klasy 1 – Kodowanie na dywanie.
Kodowanie na różnych edukacjach w klasie 1.
Opracowanie programu
Zgłoszenie na radzie pedagogicznej
Realizacja programu na zajęciach dodatkowych (1 raz w miesiącu)

Ewaluacja programu: szkolny pokaz programowania dla klas 1-3 Wrzesień 2021

Wrzesień 2021
Wrzesień 2021

Rok szkolny 21/22

Czerwiec 2022 r.

§ 8 ust. 2 pkt 4b
Wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych - także nauczyciela-konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej.

Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
Pełnienie funkcji opiekuna stażu Ustalenie zasad współpracy ze stażystą

Pomoc w tworzeniu planu rozwoju zawodowego

Prowadzenie zajęć dla nauczyciela stażysty, omawianie przebiegu zajęć, stosowanych metod

Obserwacja zajęć prowadzonych przez stażystę
Pomoc w przygotowaniu scenariusza, obserwacja zajęć, omówienie przebiegu lekcji, ewentualne wnioski do pracy

Współorganizowanie z nauczycielem stażystą zebrań z rodzicami, konkursu przedmiotowego, uroczystości klasowych: wigilii, dnia kobiet, chłopaka, dnia rodziny itp.

Przygotowanie opinii o dorobku zawodowym nauczyciela za okres stażu ze szczególnym uwzględnieniem obserwowanych zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz stopnia zaangażowania w realizację wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego wrzesień

wrzesień

1 raz w miesiącu
przez 1 rok i 9 miesięcy

1 raz w miesiącu przez 1 rok i 9 miesięcy

Zgodnie z harmonogramem imprez szkolnych na dany rok

maj 2023r.

§ 8 ust. 2 pkt 4c
Opracowanie autorskiej pracy z zakresu oświaty lub rozwoju dziecka opublikowanej w czasopiśmie branżowym lub w formie innej zwartej publikacji.
Zadania do wykonania Formy i sposoby realizacji Termin realizacji
Opracowanie publikacji z zakresu stresu szkolnego trzecioklasistów (związanego z rozpoczęciem II etapu szkolnego) Zebranie i przeczytanie literatury na temat stresu u dzieci
Udział w konferencji, warsztatach na temat stresu

Stworzenie kwestionariusza ankiety dla uczniów i rodziców
Karty obserwacji uczniów klasy III
Prowadzenie badań w klasach III

Analiza wyników

Przedstawienie wyników na radzie pedagogicznej i zebraniu rodziców

Publikacja na stronie internetowej edux.pl oraz stronie internetowej szkoły Grudzień 2021-luty 2022
Przez okres stażu

Kwiecień 2022
Maj 2022
Czerwiec 2022

Październik 2022

Styczeń 2022

Marzec 2022

Opracowała:

Zatwierdzam do realizacji

............................... ................................
miejscowość, data podpis i pieczęć dyrektora szkoły

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.