X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50857
Przesłano:

Władze polskie na uchodźstwie. Konspekt do klasy VIII

Konspekt do klasy VIII Temat lekcji: Władze polskie na uchodźctwie.

I.CZĘŚĆ INFORMACYJNA
Prowadząca: Agnieszka Łajka
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cel ogólny: Poznanie okoliczności powstania polskiego rządu na uchodźstwie, działalności polskich władz we Francji oraz w Wielkiej Brytanii, stosunków polskich władz z ZSRR .
Szczegółowe cele nauczania: Uczeń zna, wie, rozumie, potrafi:
I. Wiadomości:
− zna daty: powstania rządu emigracyjnego(IX 1939),
układu Sikorski–Majski (VII 1941),
katastrofy gibraltarskiej (VII 1943)
− identyfikuje postacie: Władysława Sikorskiego, Władysława Raczkiewicza, Władysława Andersa
− zna co oznacza termin: Rada Narodowa RP

II. Umiejętności:
- wyjaśnia znaczenie terminów: rząd emigracyjny, układ Sikorski–Majski, armia Andersa, sprawa katyńska, katastrofa gibraltarska,
− przedstawia okoliczności powstania polskiego rządu emigracyjnego,
− omawia postanowienia układu Sikorski–Majski,
− przedstawia okoliczności formowania się Armii Polskiej w ZSRS,
− wyjaśnia przyczyny zerwania przez ZSRS stosunków dyplomatycznych z polskim rządem na uchodźstwie,
− omawia losy polskich żołnierzy internowanych po klęsce wrześniowej,
− przedstawia okoliczności podpisania układu Sikorski—Majski,
− wyjaśnia, jakie znaczenie miała działalność rządu emigracyjnego dla Polaków w kraju i na uchodźstwie,
− omawia polityczne skutki katastrofy gibraltarskiej,

III. Postawy - zachowanie dyscypliny podczas pracy na lekcji, - rozwijanie zainteresowań historycznych,
Formy nauczania: - opracowanie materiału, - w sali z dostępem do tablicy interaktywnej,
Forma organizacyjna: - indywidualna,
Strategie: -operacyjna, - zbiorowa całą klasą,
Metody nauczania:
- elementy wykładu,
- słowne (pogadanka, dyskusja),
- podająca: nauczyciel zarysowuje genezę i funkcjonowanie rządu polskiego na uchodźctwie,
- indywidualna i zbiorowa praca z tekstem,
- analiza tekstu źródłowego,
- sprawdzająca: nauczyciel sprawdza wiadomości uczniów z poprzednich zajęć.
- burza mózgów,

Środki dydaktyczne: podręcznik ,ćwiczenia, prezentacja multimedialna, karteczki samoprzylepne,
Literatura:
- dla ucznia: Robert Śniegocki i Agnieszka Zielińska, „Wczoraj i dziś”- podręcznik do historii, Katarzyna Panimasz, Elżbieta Paprocka, Krzysztof Jurek „Zeszyt ćwiczeń do historii dla klasy ósmej szkoły podstawowej”, nowa era, 2018

PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:
Faza przygotowawcza :
1. Czynności organizacyjne. 2. Wyjaśnienie celów lekcji oraz zapisanie tematu 3. Ukierunkowanie pracy uczniów. Nauczyciel sprawdza wiadomości uczniów dotyczące politycznego aspektu klęski wrześniowej.
Faza realizacji. 1. Nauczyciel przedstawia fakty dotyczące powołania rządu polskiego na uchodźctwie. Uczniowie oglądają prezentację (zdjęcia premiera i naczelnego wodza Władysława Sikorskiego, urywki filmów np. „Katyń”). Zastanawiają się nad politycznym i społecznym znaczeniem uformowania się władz polskich na obczyźnie. 2.Weryfikacja efektów pracy- poprawa i uzupełnienie wypowiedzi. Ocena pracy uczniów.
Faza podsumowująca: 1. Uzupełnienie ćwiczeń. Ocena pracy uczniów. 2. Sformułowanie wniosków końcowych- zapisanie notatki z lekcji . 3. Zadanie pracy domowej. Praca domowa dla chętnych Korzystając z różnych źródeł, przygotuj prezentację multimedialną ( nie więcej niż 20 slajdów) na temat „Władze polskie na uchodźctwie”, w której zamieścisz ciekawe zdjęcia. Pamiętaj o podaniu adresów ( strony WWW).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.