X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50849
Przesłano:

Na łące i polu. Konspekt z przyrody do klasy IV

Konspekt do klasy IV
Temat lekcji: Na łące i polu.

Cel ogólny: Poznanie wybranych roślin i zwierząt łąk i pól oraz uświadomienie znaczenia łąk i pół dla człowieka.
Szczegółowe cele nauczania: Uczeń zna, wie, rozumie, potrafi:
I. Wiadomości: A. zapamiętywanie - zdefiniować co to jest pole uprawne, - podać przykłady roślin uprawnych,
B. rozumienie - określić co rozumie przez pojęcie łąka, - rozpoznać rośliny występujące na łące i polu uprawnym,
II. Umiejętności: C- zastosowanie: wiadomości w sytuacjach typowych: - rozróżnić organizmy roślinne i zwierzęce na podstawie charakterystycznych cech opisu - odszukać i analizować w dostępnych źródłach wiadomości, informacji na temat łąk i pól, - ,
D- zastosowanie: wiadomości w sytuacjach problemowych - dostrzec potrzeby ochrony łąk jako siedliska wielu organizmów, - uświadomienie znaczenia łąki i pola uprawnego dla funkcjonowania prawidłowego ekosystemu,
III. Postawy - współpracuje w grupie,
- zachowanie dyscypliny podczas pracy na lekcji,
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
Formy nauczania: - opracowanie nowego materiału, - w sali komputerowej prowadzone są zajęcia, ze względu na korzystanie z Internetu,
Forma organizacyjna: - indywidualna, - grupowa, ( grupy nieduże trzyosobowe) i pośród nich jeden lider. Każda grupa ma przydzielony jeden komputer- zespołowe.
Strategie: -operacyjna, -zbiorowa całą klasą,
Metody nauczania:
- słowne (pogadanka, dyskusja),
- aktywizujące- burza mózgów

Środki dydaktyczne: podręcznik ,ćwiczenia, komputer, karteczki samoprzylepne, mazaki, kredki
Literatura:
- dla ucznia: Marcin Braun, Wojciech Grajkowski, Marek Więckowski, „Na tropach przyrody”- podręcznik i zeszyt ćwiczeń do przyrody dla klasy czwartej szkoły podstawowej, nowa era, 2014

PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:
Faza przygotowawcza :
1. Czynności organizacyjne. 2. Wyjaśnienie celów lekcji oraz zapisanie tematu 3. Podział na grupy ( wchodząc do pracowni komputerowej uczniowie losują kartki z imionami liderów np. Michał, Eliza, Sylwia). Zajmują stanowiska, dobierając się w grupy zgodnie z wylosowanymi imionami ( np. grupa pierwsza- Michał, grupa druga Eliza itd.) 4. Ukierunkowanie pracy uczniów.
Faza realizacji. 1. Nauczyciel przydziela grupom dwa zadania. a) Uczniowie zapisują na karteczkach samoprzylepnych skojarzenia związane z łąką ( na jednej karteczce jedno skojarzenie ). Karteczki zostają przyklejone na tablicy. Uczniowie odczytują zawarte skojarzenia, zwracając uwagę na powtarzające się zapisy. Przy pomocy nauczyciela formułują definicję łąki jako obszaru porośniętego trawą i niskimi roślinami, pozbawionego drzew i krzewów. Nauczyciel zwraca uwagę na podział łąk na naturalne oraz utworzone przez człowieka. Uczniowie oglądają w Internecie zdjęcia łąk oraz charakterystycznych dla nich roślin i zwierząt.
b) Uczniowie zapisują na karteczkach samoprzylepnych skojarzenia związane z polem ( na jednej karteczce jedno skojarzenie ). Karteczki zostają przyklejone na tablicy. Uczniowie odczytują zawarte skojarzenia, zwracając uwagę na powtarzające się zapisy. Wspólnie ustalają, czym charakteryzuje się pole. Przy pomocy nauczyciela formułują definicję pola jako obszaru najczęściej obsianego lub obsadzonego jedną rośliną, np. żytem, kukurydzą, ziemniakami. Uczniowie oglądają w Internecie zdjęcia pół oraz charakterystycznych dla nich roślin i zwierząt. W trakcie pracy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami. Po wykonaniu zadania wyznaczone osoby wyłączają komputery. Uczniowie porównują pole i łąkę. Zauważają, że pola i łąki to tereny otwarte, pozbawione drzew i krzewów.
2. Na podstawie zdjęć umieszczonych w podręczniku ustalają znaczenie łąki dla zwierząt (dostarczają pokarmu dla zwierząt gospodarskich, są źródłem nektaru dla owadów oraz miejscem, gdzie żyje wiele małych zwierząt, np. owadów). 3.Uczniowie, korzystając z podręcznika, wyszukują nazwy roślin łąkowych o znaczeniu leczniczym oraz podają przykłady ich wykorzystania przez człowieka. 4.Weryfikacja efektów pracy- poprawa i uzupełnienie wypowiedzi. Ocena pracy uczniów.
Faza podsumowująca:
Sformułowanie wniosków końcowych- zapisanie notatki z lekcji w formie pytań: a) Co to jest łąka? b) Co to jest pole uprawne ? c) Wymień 4 rośliny rosnące na łąkach. d) Wymień 4 zwierzęta żyjące na łąkach. e) Które rośliny uprawia się w polu? ( podaj 4 przykłady) f) Jakie zwierzęta spotykamy w polu? ( podaj 3 przykłady)
3. Zadanie pracy domowej.
Praca domowa: Zwierzęta pól i łąk. Korzystając z różnych źródeł informacji podaj przykłady zwierząt, które można obserwować na łące i polu. Oczekiwane odpowiedzi uczniów: zając, bażant, stonka ,mysz polna, dzik, sarna ,motyle np. paź królowej, bielinek kapustnik, ptaki : szpak, bocian, wróble itp. Praca domowa dla chętnych Korzystając z różnych źródeł, przygotuj prezentację multimedialną ( nie więcej niż 20 slajdów) na temat „ Na łące i polu”, w której zamieścisz ciekawe zdjęcia. Pamiętaj o podaniu adresów ( strony WWW).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.