X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50844
Przesłano:

Dbamy o swoje zdrowie - wykorzystanie metod aktywizujących w pracy z uczniami. Scenariusz zajęć dla klasy I klasa 1

Scenariusz zajęć klasa 1
Prowadząca: Agnieszka Łajka

Temat: Dbamy o swoje zdrowie - wykorzystanie metod aktywizujących w pracy z uczniami.
Temat dnia: Dbamy o swoje zdrowie

Cele ogólne:
- uświadomienie dzieciom, w jaki sposób same mogą dbać o zdrowie, uporządkowanie wiadomości dotyczących zdrowia;
- doskonalenie umiejętności porównywania różnicowego;
- rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni, kreatywności.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- czyta ze zrozumieniem
- symuluje czynności związane z ruchem
- uświadamia sobie, że owoce, warzywa i nabiał to źródła witamin i należy je spożywać
- wie, że należy dbać o higienę i estetyczny wygląd
- próbuje uświadomić sobie, na ile dba o swoje zdrowie – dokonuje samooceny
- dokonuje porównywania różnicowego
- uczestniczy w zbiorowych pracach plastycznych.
- potrafi wymienić zdrowe produkty
- potrafi wymienić zdrowe produkty, wie, dlaczego należy się zdrowo odżywiać, -potrafi określić skutki nieprawidłowego odżywiania, -jest świadomy, że niezdrowe produkty zawierają tłuszcze,

Metody:
słowna, oglądowa, praktycznego działania; aktywizujące: metody integracyjne, burza mózgów (giełda pomysłów, fabryka pomysłów), graffiti, dywanik pomysłów, elementy metody czytania według „5 kroków” i metody szybkiego czytania;

Formy:
- indywidualna, zbiorowa, grupowa zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:
- nagranie piosenki „Piosenka o niezdrowym jedzeniu”, magnetofon, 4 kartki z ilustracjami produktów zawierających witaminy A, B, C, D i fragmentami wiersza „Witaminowe abecadło” St. Karaszewskiego, na drugiej stronie kartki przyklejona wielka litera A, B, C lub D, arkusz do samooceny, technika świateł, plakat Zdrowisia i Niezdrowitek, obrazki z owocami , warzywami, frytkami itp., magnezy
Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie - przesłanie „iskierki”, czyli uścisku dłoni. Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Wówczas nauczyciel wypowiadam słowa: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk” i delikatnie ściska rękę dziecka np. z prawej strony, które uścisk przekazuje dalej. Gdy „iskierka” obiegnie krąg, nauczyciel mówi: „Płonę wielką przyjaźnią”. Następnie wita kolejno uczniów, mówiąc: - witam te dzieci, które są dzisiaj wesołe, - witam te dzieci, które lubią spacery, - witam te dzieci, które lubią jeść owoce itp.
2.Wysłuchanie piosenki pt. „Piosenka o niezdrowym jedzeniu”. 3.Podanie celu lekcji i zasad obowiązujących w czasie jej trwania.
II. Rozwinięcie
1. Nauczyciel na ławce układa kilka obrazków: (frytki, chipsy, baton, jogurt , warzywa, owoce itp.). Pokazuje uczniom kontur chłopca- produkty niezdrowe i dziewczynki- zdrowa żywność Uczniowie dzielą produkty na dwie grupy. Zadaje pytanie: - Gdzie powinnam położyć te ilustracje? - Dlaczego tak uważacie? Nauczyciel z uczniami wykleja obrazkami produktów spożywczych wnętrze konturów chłopca- produkty niezdrowe i dziewczynki- zdrowa żywność.
2. Burza mózgów - tworzenie listy skojarzeń do hasła zdrowie. Wypisanie tych skojarzeń na tablicy. - Z czym kojarzy wam się wyraz zdrowie?
(życie, uśmiech, siła, zdrowe odżywianie )

3. Wspólne rozwiązywanie problemu: Co musimy robić, aby dbać o swoje zdrowie? (dywanik pomysłów). Dzieci wysuwają pomysły, nauczyciel zapisuje na tablicy, np.: - prawidłowo się odżywiać; - zachować bezpieczeństwo na drodze; - codziennie się gimnastykować; - bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych; - dbać o czystość itp. Nauczyciel rozdaje uczniom po dwa magnezy (każdy to jeden punkt) i prosi o umieszczenie ich przy tych propozycjach, które ich zdaniem są najbardziej słuszne.
4. Sprawdzenie wiadomości – zabawa „Jaka to witamina?” – identyfikacja czterech witamin – elementy metody szybkiego czytania, metody czytania wg „pięciu kroków”. a) Każde dziecko otrzymuje kartkę z informacją dotyczącą jednej z witamin – A, B, C lub D (bez podania nazwy witaminy).
b) Po przeczytaniu tekstu z kartki, na podstawie informacji zawartych w wierszu „Witaminowe abecadło” indywidualnie określa, którą witaminę będzie reprezentować.

Tekst do pracy indywidualnej wykorzystany na zajęciach:
Witamina A
Znajduję się w marchewce, pomidorze,
Spotkać mnie można w maśle i mleku.
Mam wpływ na zdrowie oczu.
Dzięki mnie macie zdrowe kości i włosy.
Witamina B
Dzięki mnie jesteście zwinni i żwawi.
Występuję w drożdżach.
Jesz mnie w ziarnach i orzeszkach.
Spotkasz mnie w serach i jajkach.
Znajduję się w bananach.
Gdy mnie zabraknie, możesz mieć anemię.
Witamina C
Dzięki mnie się nie przeziębiasz.
Mam wpływ na lepsze gojenie ran.
Występuję w porzeczkach i cytrynie.
Jesz mnie w owocach i jarzynach.
Witamina D
Znajduję się w mleku i jajkach.
Spotkasz mnie w rybach.
Zapobiegam krzywicy.
Dzięki mnie lepiej rosną zęby i kości.

(Zadanie polega na jak najszybszym przeczytaniu ze zrozumieniem tekstu z kartki i wiersza „Witaminowe abecadło” w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie „Jaka to witamina”?)
c) Po wyszukaniu informacji każdy uczeń ustawia się przy kartoniku z literą A, B, C lub D (ułożonych na wykładzinie) w zależności od tego, którą, według siebie, reprezentuje witaminę – podział na 4 grupy.
(Na jednej stronie kartki przyklejone są litery A, B, C i D. Druga strona zawiera właściwy fragment wiersza „Witaminowe abecadło” zilustrowany produktami zawierającymi daną witaminę.)
d) Sprawdzenie poprawności ustawienia poprzez odwrócenie kartki na drugą stronę i odczytanie przez wybrane w grupie dziecko informacji z kartki.

5. Ćwiczenia w porównywaniu różnicowym – o ile więcej, o ile mniej.
Zadaniem uczniów jest wybranie karteczki ulubionym owocem.
Zsumowanie wybranie przez dzieci owoców w tabeli.
- Ile osób wybrało jabłko, gruszkę? Itd.
- O ile osób więcej wybrało jabłko niż gruszkę? Itp.

6. Metoda graffiti – dokańczanie zdań
Dobrze być zdrowym, ponieważ...(ewentualne propozycje dzieci: możemy cieszyć się życiem; osiągać cele, które sprawiają nam radość i przyjemność; można wykonywać interesującą pracę itp.)

7.Arkusz oceny Dyskusja punktowa
Nauczyciel wypełnia z uczniami test: „Wiem jak dbać o zdrowie”.
Uczniowie podnoszą kredkę ( lizak ) zieloną jeżeli odpowiedz jest Tak, kredkę czerwoną odpowiedz Nie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.