X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50816
Przesłano:

Budowa i znaczenie węglowodanów

Temat: Budowa i znaczenie węglowodanów.

Cel ogólny:
Zapoznanie z sacharydami jako związkami energetycznymi, zapasowymi i budulcowymi.

Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- podać podział węglowodanów,
- wskazać przykłady sacharydów należących do każdej grupy,
- przedstawić budowę i właściwości węglowodanów,
- omówić sposoby wykrywania glukozy i skrobi w produktach spożywczych,
- podać znaczenie węglowodanów.

Środki dydaktyczne
Podręcznik, prezentacja multimedialna, materiał ilustracyjny, szkło laboratoryjne, płyn Lugola, odczynnik Fehlinga I i Fehlinga II.

Formy pracy:
Indywidualna, zbiorowa, grupowa

Metody pracy:
Pogadanka, pokaz filmu, doświadczenie

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne.
2. Pogadanka (5 min).
Nauczyciel prowadzi rozmowę z uczniami na temat czym są cukry, w jakich produktach spożywczych występują i jaka jest ich główna rola.

Faza realizacyjna
1. Pokaz filmu: Budowa i znaczenie cukrów (5 min).
Nauczyciel wyświetla film o budowie sacharydów, powstawaniu wiązania glikozydowego.
2. Praca w grupach. (20 min)
Nauczyciel dzieli klasę na grupy, które losują tematy zadań do wykonania:
I- Budowa cukrów prostych.
II- Budowa dwucukrów i wielocukrów.
III- Znaczenie i właściwości cukrów prostych.
IV- Znaczenie i właściwości dwucukrów.
V- Znaczenie i właściwości wielocukrów.
VI- Wykrywanie glukozy w soku z winogron.
VII- Wykrywanie skrobi w jabłku, bananie, ziemniaku, makaronie i fasoli.
Grupy opracowują otrzymane zagadnienia na podstawie podręcznika. Każda z grup wybiera swojego lidera, który będzie prezentował jej pracę. Uczniowie z grupy VI i VII wykonują doświadczenia pod nadzorem nauczyciela na podstawie instrukcji z podręcznika. Ubrani są w fartuch laboratoryjne, okulary i rękawiczki.
3. Prezentowanie wyników pracy w grupach. (10 min).
Liderzy grup omawiają opracowane wcześniej zagadnienia. Natomiast przedstawiciele grupy VI i VII prezentują wyniki przeprowadzonych badań oraz wyciągnięte z nich wnioski.

Faza podsumowująca
Utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji w formie gry dydaktycznej. Uczniowie losują pytania i udzielają na nie odpowiedzi (10 min)-

Załącznik nr 1
1. Podaj nazwę cukru, który wchodzi w skład DNA.
2. Podaj nazwę cukru, który wchodzi w skład RNA.
3. Wymień 3 cukry proste.
4. Wymień 3 dwucukry.
5. Wymień 3 wielocukry.
6. Podaj nazwę odczynnik, którego użyjesz do wykrywania skrobi.
7. Podaj nazwę cukrów, które mogą pełnić funkcję budulcową.
8. Wymień cukry, które wchodzą w skład laktozy.
9. Podaj nazwę wiązania, które występuje między cząsteczkami cukrów prostych w dwucukrach.
10. Wymień właściwości wielocukrów.
11. Podaj właściwości cukrów prostych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.