X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50813
Przesłano:

Kod genetyczny

Temat zajęć: Kod genetyczny.

Cel ogólny:
Zapoznanie z definicją kodu genetycznego oraz jego echami.

Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- podać definicję: kodu genetycznego, kodonu, antykodonu, kodonu START i STOP
- wymienić i opisać cechy kodu genetycznego,
- zapisać sekwencję aminokwasów w białku na podstawie nukleotydów w DNA - przedstawić strukturę DNA na podstawie sekwencji aminokwasów w białku.

Narzędzia:
podręcznik, tablice kodu genetycznego, komputer, rzutnik

Formy pracy:
Praca indywidualna, praca w parach, zbiorowa.

Metody pracy:
Wykład, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z tabelami kodu genetycznego, praca z materiałem ilustracyjnym, prezentacja multimedialna,

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne.
2. Kod genetyczny i jego cechy. (wykład- 10 min)
Krótkie nawiązanie do ostatniej lekcji i przypomnienie wiadomości o budowie oraz roli DNA i RNA. Następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom co to jest kod genetyczny, kodon, antykodon, kodon STOP i START.

Faza realizacyjna
1. Cechy kodu genetycznego- prezentacja multimedialna. (wykład- 5 min)
Nauczyciel omawia cechy kodu genetycznego przy użyciu pokazu slajdów zawierających ilustracje.
2. Określanie sekwencji aminokwasów w białku- praca z materiałem ilustracyjnym z podręcznika (pogadanka- 5 min).
Na podstawie schematu zawartego w podręczniku uczniowie z pomocą nauczyciela opisują kolejność procesów prowadzących do uzyskania odpowiedniej sekwencji aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym.
3. Tabela kodu genetycznego – praca z podręcznikiem (5 min).
Nauczyciel wyjaśnia, czym jest tabela kodu genetycznego oraz jak się z niej korzysta. Na podstawie tych informacji uczniowie ustalają, w jaki sposób można określić sekwencję nukleotydów w DNA, znając kolejność aminokwasów tworzących dane białko.
4. Odczytywanie sekwencji aminokwasów w białku na podstawie kolejności nukleotydów zawartych w DNA (15 min).
Uczniowie dobierają się w pary, a następnie każda z nich losuje pewną sekwencję DNA. Następnie korzystając z tabeli kodu genetycznego odczytują i zapisują sekwencję aminokwasów w danym białku najpierw w zeszycie, a później na tablicy (ćwiczenie 1). Po wykonaniu tego zadania uczniowie losują zestawy z sekwencją aminokwasów w białku i na jej podstawie określają kolejność nukleotydów w cząsteczce DNA. Notują w zeszycie, a następnie odczytują (ćwiczenie 2).

Faza podsumowująca
Ewaluacja wiadomości zdobytych na lekcji. (5 min)
Nauczyciel wyświetla na rzutniku cechy kodu genetycznego oraz ich opisy. Uczniowie przyporządkowują opisy do podanych cech kodu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.