X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50708
Przesłano:

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego

Kwalifikacje:
• ukończone studia wyższe pierwszego i drugiego stopnia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalność: Nauczycielska

Cel główny: uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego zgodnie z wymaganiami kwalifikacyjnymi ustalonymi w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 – Karcie Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz.2215, Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli Dz. U. z 2018 r. poz. 1574.

Cele szczegółowe:
1. Poznanie organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły.
2. Poznanie dokumentacji obowiązującej w szkole i sposobów jej prowadzenia.
3. Poznanie przepisów dotyczących zapewnienia podopiecznym bezpiecznych i higienicznych warunków odbywania zajęć praktycznych.
4. Uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu i omawianie tych zajęć z prowadzącym.
5. Prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu i ich ewaluacja wraz z omówieniem.
6. Prowadzenie zajęć otwartych dla nauczycieli i uczniów.
7. Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej.
8. Umiejętność rozpoznawania potrzeb rozwojowych uczniów i uwzględniania ich w pracy dydaktycznej.
9. umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia.
10. Umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystywania jej wyników do doskonalenia warsztatu pracy.
11. Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.
12. Umiejętność uwzględniania w pracy problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych.
13. Umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych.
14. Uczestniczenie w formach doskonalenia zawodowego:
a) wewnątrzszkolnych
b) samokształcenie
I. Czynności organizacyjne związane z przygotowaniem do awansu zawodowego
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Zapoznanie z procedurą awansu zawodowego, oraz przygotowanie planu rozwoju zawodowego. ▪ wstępna analiza własnych umiejętności; zdefiniowanie potrzeb własnego rozwoju w ramach ogólnego planu rozwoju szkoły
▪ zapoznanie się z aktualnymi przepisami prawa oświatowego dotyczącymi awansu zawodowego,
▪ złożenie wniosku o rozpoczęcie stażu,
▪ sporządzenie planu rozwoju zawodowego,
▪ śledzenie zmian dokonywanych w Karcie Nauczyciela
oraz prawie oświatowym
▪ uzyskanie informacji na temat awansu z Internetu,

IX. 2020
2. Dokumentowanie realizacji planu rozwoju zawodowego. ▪ gromadzenie dokumentacji,
▪ praca nad spełnieniem wymagań na stopień nauczyciela dyplomowanego

Cały okres stażu

3. Opracowanie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. • przygotowanie sprawozdania z realizacji zatwierdzonego planu rozwoju zawodowego.

VI. 2023

II. Podejmowanie działań mających na celu doskonalenie warsztatu pracy, w tym umiejętności stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej;
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Wykorzystanie w pracy technologii komputerowej. - Wykorzystanie technologii informacyjnej w opracowaniu :
a) dokumentacji awansowej
b) innych dokumentów szkolnych
- Przygotowywanie zajęć z wykorzystaniem komputera.
- Opracowywanie rozkładu materiałów i dokumentów na zajęcia z nauczanych przedmiotów.
- Lekcje przeprowadzone z wykorzystaniem technologii komputerowej

Cały okres stażu
2. Wykorzystanie Internetu. - Prowadzenie szkolnego dziennika lekcyjnego ( Vulcan)
- Praktyczne wykorzystywanie komputera, technologii informacyjnej i komunikacyjnej, jako narzędzia pracy

Cały okres stażu

3. Korzystanie z edukacyjnych serwisów internetowych - Śledzenie zmian w przepisach prawa oświatowego za pośrednictwem Internetu.
- Wykorzystanie Internetu jako źródła informacji historycznych.
- Korzystanie ze stron MEN, www.literka.pl, www.publikacje.edu.pl, www.edux.pl, www.interklasa.pl
ipn.gov.pl mowiawieki.pl/ itd.

Cały okres stażu

III. Realizowanie zadań służących podniesieniu jakości pracy szkoły;
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Realizacja zadań związanych z usprawnieniem pracy szkoły. Ponowna analiza dokumentów:
- Statutu szkoły
- Wewnątrzszkolny system oceniania
- plan wychowawczy
-szkolny program profilaktyki

Cały okres stażu

2. Doskonalenie warsztatu pracy i podniesienie jakości pracy szkoły. - Udział w formach doskonalenia zawodowego wynikający z potrzeb własnych i szkoły (kursy, szkolenia, konferencje).
- Samodzielne studiowanie literatury fachowej z zakresu nauczanych przedmiotów.
Cały okres stażu
3. Aktywne uczestnictwo w organach pracy szkoły. - Tworzenie i ewaluacja dokumentów szkolnych, praca w komisjach i zespołach zadaniowych

Cały okres stażu

4. Działania mające wpływ na efekt kształcenia - Opracowanie programów nauczania, rozkładów materiału, diagnozy osiągnięć uczniów, przeprowadzanie próbnych egzaminów.

Cały okres stażu
5. Podejmowanie dodatkowych zadań - Przygotowanie do egzaminów zewnętrznych.
- Praca jako członek / przewodniczący w komisjach egzaminu maturalnego oraz potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Cały okres stażu
6. Doskonalenie kompetencji wychowawczej - Udział w konferencjach szkoleniowych,
- rozpoznawanie sytuacji rodzinnej wychowanków.

Cały okres stażu

IV. Pogłębianie wiedzy i umiejętności służące własnemu rozwojowi oraz podniesieniu jakości pracy szkoły
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Bieżąca analiza
zasad funkcjonowania i organizacji zadań szkoły. - Systematyczne analizowanie dokumentów szkoły: statutu, planów, regulaminów, szkolnego systemu oceniania itp. Opracowanie wraz
z zespołem nauczycieli Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły.

W okresie stażu
2. Systematyczne poszerzanie wiedzy
w zakresie pracy wychowawczo- dydaktycznej
i opiekuńczej oraz wykorzystanie jej w celu podnoszenia jakości pracy szkoły. - Udział w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego zgodnie z własnymi zainteresowaniami oraz potrzebami szkoły,
- Systematyczne zapoznawanie się z literaturą naukową.

W okresie stażu
3. Praca w komisjach egzaminacyjnych. - Praca w komisji egzaminacyjnej egzaminu maturalnego i zawodowego W zależności od potrzeb i harmonogramu egzaminów
4. Współpraca z samorządem szkolnym przy organizacji uroczystości szkolnych. - Współpraca z samorządem szkolnym przy organizacji uroczystości szkolnych.

W okresie stażu
5. Organizacja wycieczek. - Organizacja wycieczek szkolnych o charakterze integracyjnym oraz naukowym.
- Udział w projektach edukacyjnych oraz opieka nad młodzieżą.
W okresie stażu
6. Praca z uczniem zdolnym. - Wzbudzanie szerszego zainteresowania przedmiotowego wśród uczniów,
- Prowadzenie zajęć dodatkowych w okresie roku szkolnego jak i ferii zimowych,
- organizacja i udział w konkursach międzyszkolnych,
- konsultacje maturalne dla uczniów przystępujących do egzaminu dojrzałości.

W okresie stażu
7. Praca z uczniem słabym. - konsultacje przedmiotowe dla uczniów słabych,
- organizacja pomocy koleżeńskiej.

W okresie stażu
8. Nawiązanie ścisłej współpracy z rodzicami uczniów. - Spotkania indywidualne dla rodziców,
- Uroczystości klasowe,
- Udział w uroczystościach patriotycznych.

W okresie stażu

V. Przeprowadzenie co najmniej 3 godziny zajęć otwartych dla nauczycieli oraz dokonać ich ewaluacji,
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Przeprowadzenie co najmniej 3 godzin zajęć otwartych dla nauczycieli szkoły w której odbywa się staż. - Przeprowadzenie zajęć otwartych dla nauczycieli, pracowników oraz wszystkich zainteresowanych osób,
-ewaluacja oraz omówienie przeprowadzonych zajęć z opiekunem stażu.

W okresie stażu

VI. Umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się;
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Korzystanie w czasie prowadzenia zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych metod aktywizujących ucznia. - wykorzystanie metod aktywizujących uczniów w zakresie metod problemowych ( Burza mózgów, dyskusja panelowa, metoda problemowa)
- wykorzystanie metod aktywizujących uczniów w zakresie metod ekspresji i impresji ( metoda projektu)
- wykorzystanie metod aktywizujących uczniów w zakresie metod graficznego zapisu ( Mapa mentalna, śnieżna kula)
- wykorzystanie metod aktywizujących uczniów w zakresie metod szczegółowych takich jak:
a) metody definiowania pojęć,
b) metody pracy we współpracy,
c) metody twórczego rozwiązywania problemów,
d) metody dyskusyjne,
e) metody przyspieszonego uczenia się.

W okresie stażu
2. Wykorzystanie narzędzi multimedialnych i informatycznych - wykorzystywanie w pracy narzędzi multimedialnych i informatycznych ( tablica interaktywna, dziennik elektroniczny etc)

Cały okres stażu

VII. umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli;
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Prowadzenie zajęć otwartych dla zainteresowanych nauczycieli oraz zainteresowanych osób. - Przeprowadzenie zajęć otwartych z historii dla zainteresowanych nauczycieli z wykorzystaniem multimediów,
- Lekcje koleżeńskie dla zainteresowanych nauczycieli.

W okresie stażu
2. Aktywne uczestnictwo w pracach zespołu przedmiotowo – wychowawczego. - Wymiana poglądów, spostrzeżeń, dzielenie się doświadczeniem z nauczycielami uczącymi przedmiotów humanistycznych,
- Udział w pracach zespołu podczas tworzenia planów pracy, opracowywania diagnoz, pomiarów osiągnięć edukacyjnych ucznia oraz pisania planów naprawczych.

W okresie stażu
3. Współpraca z nauczycielami w zakresie pomocy w obsłudze technologii komputerowej - Pomaganie nauczycielom w obsłudze programów komputerowych, rozwiązywanie problemów technicznych wynikających z obsługi urządzeń elektronicznych (np. tablicy interaktywnej, drukarki)

W okresie stażu

VIII. poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych;
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Rozwijanie własnych kompetencji pedagogicznych. - Udział w kursach i szkoleniach
- Aktualizacja wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki ( samokształcenie)
- Korzystanie ze zbiorów biblioteki szkolnej ( nowości książkowe, czasopisma)

W okresie stażu
2. Aktywne realizowanie zadań wychowawczych i opiekuńczych. - Poznanie środowiska ucznia, sytuacji rodzinnej poprzez rozmowy i obserwację. Wrzesień 2020, 2021,2022r.
Lub
Według potrzeb.
3. Obserwacja i analiza możliwości uczniów. - Zbieranie informacji na temat uczniów,
-Przygotowanie pomocy uczniom z trudnościami w nauce
-Opieka nad uczniami zdolnymi, przygotowanie do konkursów i projektów edukacyjnych.
Początek każdego roku szkolnego

W okresie stażu
4. Pogłębianie wiedzy na temat problemów środowiska uczniów. - Uczestnictwo w spotkaniach z rodzicami uczniów,
-Rozmowy indywidualne z rodzicami i uczniami,
- Aktywna współpraca z wychowawcami klas.

W okresie stażu według harmonogramu lub potrzeb
5. Praca na rzecz środowiska lokalnego, współpraca ze strukturami samorządowymi. - Realizacja w pracy dydaktycznej zaleceń poradni psychologiczno – pedagogicznej dotycząca konkretnych uczniów,
- Organizowanie i udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez szkołę.

W okresie stażu
6. Przekazywanie dziedzictwa kulturowego. - Czynne i bierne uczestnictwo w akademiach szkolnych
-Współorganizacja i organizacja wycieczek i wyjść kulturalnych ( wyjazdy do kina etc.)

Według harmonogramu

IX. opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą,
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Wprowadzenie Innowacji pedagogicznej Szczegółowy opis innowacji pedagogicznej został zamieszczony w załączniku do niniejszego planu.

Cały okres stażu

X. Wykonywanie zadań koordynatora wolontariatu
PLAN DZIAŁANIA FORMY REALIZACJI TERMIN
1. Wykonywanie zadań związanych z koordynowaniem zadań wolontariatu szkolnego.. - Zapoznanie ze środowiskiem ucznia,
- organizacja różnych form pomocy – od zbioru nakrętek, makulatury po zbiór żywnosci na paczki dla potrzebujących uczniów.
-Zbiórka karmy dla zwierząt,
-Pomoc w organizacji imprez o charakterze masowym.

Cały okres stażu

Plan ma charakter otwarty i może w trakcie realizowania zostać modyfikowany.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.