X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50640
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz międzygrupowego konkursu matematycznego "Matematyczne Asy"

Scenariusz międzygrupowego
konkursu matematycznego dla dzieci 5 – 6 letnich
„Matematyczne Asy”

Data: 31.05.2022 r.
Prowadząca: Ewelina Dobosz.
Miejsce konkursu: Przedszkole Publiczne nr 21 „Kraina Odkrywców” w Opolu

Cele ogólne:
•Rozwijanie umiejętności wspólnego rozwiązywania zadań stawianych dzieciom do wykonania
•Kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pokonywania trudności
•Wspieranie uzdolnień matematycznych i pomoc w rozwijaniu zainteresowań dziecięcych

Cele operacyjne – dziecko:
•Rozwija praktyczne umiejętności zastosowania wiedzy matematycznej w czasie gry
•Wykorzystuje umiejętność logicznego myślenia podczas liczenia i rozwiązywania zadań matematycznych
•Zna i stosuje liczby naturalne, posługuję się liczbami w aspekcie porządkowym
•Określa kierunki w przestrzeni
•Posiada umiejętność odkodowywania
•Segreguje według określonego kodu
•Potrafi uporać się z poczuciem sukcesu i porażki
•Współpracuje w zespole

Metody:
•Słowna – objaśnienia
•Czynna – zadania do wykonania

Środki dydaktyczne :
•Ilustracje wagoników, kartoniki z cyframi 1 – 10; skrzydła biedronki oznaczone kropkami, szablony poziome i pionowe oraz płytki z układem współrzędnych z gry dydaktycznej Logigram , kubeczki oznaczone kolorami, arkusz papieru, kredki.

Reguły gry:

W konkursie biorą udział 3 trzyosobowe grupy. Drużyna , która wykona zadanie poprawnie i najszybciej otrzymuje odpowiednio 3, 2, 1 puntów. Drużyna dzieci 5 – letnich otrzymuje zadnia z łatwiejszym stopniem trudności, drużyny dzieci 6 – letnich otrzymują zadania o takim samym stopniu trudności adekwatnym do umiejętności dzieci 6 – letnich. Zwycięża drużyna, która uzyska największą liczbę punktów.
Przebieg konkursu:
1. Powitanie uczestników.
2. Przyporządkowanie stanowisk drużynom.
3. Rozpoczęcie konkursu.

Zadanie 1 „Wagoniki”

Drużyna otrzymuje planszę z wagonikami oznaczonymi cyframi od (0 - 10), zadaniem dzieci jest uzupełnienie brakujących cyfr na wagonikach.

Zadanie 2 „Skrzydełka biedronki”

Zadaniem dzieci jest dopasowanie skrzydeł biedronki tak, aby ich suma wynosiła 7 (dz. 5 - letnie) , 10 (dz. 6 - letnie).

Zadanie 3 „Rysunek pod dyktando”

Każdy zespół otrzymuje kartkę. Nauczyciel czyta krótkie opowiadanie opisujące elementy, jakie powinny znaleźć się na rysunku.

Słońce świeci w prawym górnym rogu. Obok słońca płyną dwie chmury. Na środku rośnie drzewo. Nad drzewem przelatują 3 ptaki. Z lewej strony domu stoi płotek. Obok drzewa rosną 4 kwiatki. Pod drzewem leży 5 jabłek.

Zadanie 4 „Tańczące liczby”

Dzieci siedzą na dywanie. Każde dziecko losuje kartonik z cyfrą. Nauczyciel zaprasza kolejno do tańca :
1.Wszystkie liczby większe od 7
2.Wszystkie liczby mniejsze od 3
3.Wszystkie liczby mniejsze od 7
4.Wszystkie liczby większe od 5

Zadanie 5 „Ułóż według kodu”

Dzieci otrzymują plansze z układem współrzędnych oraz szablony poziome i pionowe z kodami. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie elementów wg podanego kodu.

Zadanie 6 „Kubeczkowa wieża”

Dzieci otrzymują wzór kodu jaki muszą ułożyć za pomocą kolorowych kubeczków.

Zakończenie konkursu. Wyłonienie zwycięzców, wręczenie dyplomów i nagród.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.